משפט נתניהו – חפץ על דוכן העדים - 0404
משפט נתניהו – חפץ על דוכן העדים אורן בן חקון

משפט נתניהו – חפץ על דוכן העדים

הבוקר (שני) מעיד לראשונה במשפט נתניהו עד המדינה ניר חפץ, האיש שהיה יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו. ח"כ ובהם שלמה קרעי, אמיר אוחנה וגלית דיסטל הגיעו לתמוך ובחוץ נערכת הפגנת תמיכה בנתניהו. לאחר דחיית של כשבוע, עדות חפץ שתחל היום, תמשך מספר שבועות.

אורן בן חקון

ח"כ ד"ר שלמה קרעי, מסר מבית המשפט: "הגעתי לבית המשפט המחוזי בירושלים לתמוך בראש הממשלה נתניהו מול הרדיפה והתיקים התפורים. עוה"ד מהפרקליטות בפתיחת הדברים, מתמצת את התיק כולו לתפר אחד קטנטן: "מבקש להזכיר כי הפעולות שהובילו לחתימתו של ניר חפץ על הסכם עד המדינה נמצאות בצו איסור פרסום…" ככה. פשוט. והארץ לא מזדעזעת".

אורן בן חקון

חפץ הבהיר לפרקליטות לקראת עדותו – נתניהו לא שלח אותי לדבר עם פילבר בנוגע לאלוביץ.

ח"כ שלמה קרעי מסר כי: "כִּי רוּחַ יִזְרָעוּ וְסוּפָתָה יִקְצֹרוּ" – הזורע רוח יקצור סופה…הפרקליטות לא עשתה חריש מספיק עמוק בזכרונו של עד המדינה והוא "נזכר" שבעצם נתניהו לא שלח אותו… עכשיו הפרקליטות מבקשת גם בתוך כדי העדות "לרענן" את זכרונו…".

חפץ: "כבר כשהתקבלתי לתפקיד, חלק מההגדרות היו להיות היועץ תקשורת של המשפחה. העיסוק התקשורתי במשפחתו של נתניהו מפריע לו מאוד לתפקד כראש ממשלה. תפקידי כיועץ תקשורת של המשפחה הייתה בעדיפות גבוהה. בשלב מסוים עלתה סוגיה של האם כעובד מדינה מותר לי בכלל לטפל בעניינים אישיים של נתניהו ומשפחתו. פניתי למני מזוז היועמ״ש דאז וקיבלתי הנחיות ברורות מה מותר ומה אסור".

"בשנים 2009-10 השתתפתי בישיבות של השביעייה והקבינט, הייתי נוכח בכל הלו״ז של נתניהו אולי למעט פגישות סודיות עם גורמי ביטחון. העיסוק שלו בתקשורת לא פגע בעיסוק שלו בענייני ביטחון. 

ההחלטה של נתניהו לקבל את תפקיד שר התקשורת הייתה לאחר התייעצות עם רעייתו ובנו יאיר. ההחלטה המשפחתית הייתה חד משמעית שרק הוא יהיה שר התקשורת. התפיסה הייתה שגם שר תקשורת מהליכוד, התקשורת תכופף אותו ותאלף אותו ואף אחד לא יוכל לעמוד מול התקשורת חוץ מנתניהו עצמו. אני אישית חשבתי שזאת מחשבה נכונה" – העיד חפץ.

"באותה תקופה של מערכת הבחירות, מי שיזם את הפגישות זה אלוביץ', הייתי נורא עסוק. בדרך כלל הפגישות נערכו בביתו בארבע עיניים. כשנכנסתי הייתי משאיר את הנייד בחוץ במגירה במטבח, שנינו היינו עושים את זה. זה נוהל שמקובל מאוד לכל מי שעובד ליד ראש ממשלה.

בפגישות שהיו בבית הנושאים היו הדאגות והמאוויים של אלוביץ' משר התקשורת – מי יהיה השר ומי יהיה המנכ"ל ורצונו ששר התקשורת יחתום על עסקת יס. הטענה של אלוביץ' הייתה ששר התקשורת והמנכ"ל ברגר סוחטים אותו בכך שמתנים את עסקת יס ברפורמת השוק הסיטונאי. אלוביץ' אמר שאי אישור עסקת יס יפגע ביכולת של בזק לפגוע בתשתית בעתיד. הוא ביקש ממני להעביר את המסר לנתניהו" – העיד חפץ.

"מאה אחוז, אני זוכר שהעברתי לנתניהו את המסרים של אלוביץ' כפי שתפסתי אותם באותה העת. אחרי שסער התפטר וארדן אמור היה לעבור למשרד הפנים, הוא ביקש פרק זמן של כחודשיים להשלים את הרפורמה בשוק הסיטונאי. אלוביץ' קרא אליי אליו הביתה וביקש לא לאפשר לארדן להשאיר דריסת רגל במשרד התקשורת. זה לא עלה בשיחה שלי עם נתניהו שיש לה משקל יותר מנוצה, חוץ מהחובה לעדכן אותו".

גלית דיסטל שהגיעה לבית המשפט לתמוך בנתניהו, מסרה: "שאלה גדולה האם מאחורי התיקים האלה עומד זדון או רשלנות חובבנית. כרגע בתוך אולם בית המשפט התביעה מציגה לחפץ "תומכי זיכרון," כיוון שהבן אדם פשוט לא זוכר. הם עשו לו את זה בחקירה. הם עושים את זה במשפט עצמו. בניגוד גמור להליך הפלילי. הם כבר לא מזהים את השיבוש של עצמם. אוי ואבוי לנו".

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]