אושר בטרומית: נפגעי אסון לאומי אזרחי יהיו זכאים לדמי סיוע מאוצר המדינה - 0404
אושר בטרומית: נפגעי אסון לאומי אזרחי יהיו זכאים לדמי סיוע מאוצר המדינה תיעוד מבצעי מד"א

אושר בטרומית: נפגעי אסון לאומי אזרחי יהיו זכאים לדמי סיוע מאוצר המדינה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק סיוע לנפגעי אסונות לאומיים אזרחיים, התשפ"א-2021 של חברת הכנסת אפרת רייטן מרום וקבוצת חברי הכנסת. 39 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

מוצע להסמיך את הממשלה להכריז על אסון לאומי אזרחי בהודעה שתפורסם ברשומות. מי שנפגע באסון לאומי אזרחי יהיה זכאי לדמי סיוע שישולמו מאוצר המדינה על ידי הביטוח הלאומי, וזאת מעבר לזכאות המגיעה לפי כל דין. עוד מוצע למנות גורם מלווה לנפגעי האסון מטעם שר הרווחה והביטחון החברתי.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "למרבה הצער, אסונות אזרחים בנסיבות חריגות, אשר מקורם אינו בפעילות צבאית או בפעולת איבה, התרחשו לא אחת במדינת ישראל ויש בהם כדי להשפיע באופן עמוק על כלל אזרחי המדינה. במקרים מסוימים בעקבות אסונות מעין אלו, הכריזה ממשלת ישראל על יום אבל לאומי כדוגמת יום האבל הלאומי שהוכרז לאחר אסון הילולת מירון, שצוין ביום 2.5.2021.

עד היום לא נקבע בחוק כי אסונות מעין אלו יוכרזו כאסון לאומי אזרחי. כתוצאה מאי הסדרת הנושא בדין חשים הנפגעים ומשפחותיהם, בימי האבל ותקופת ההתמודדות הקשה עם השלכות האסון על חייהם, שהופקרו לנפשם, בהעדר ליווי מוסדר ואחיד מטעם המדינה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]