המאבק בהתבוללות: האב הטורקי נכנע והילד המשותף חגג בר מצווה | צפו - 0404

המאבק בהתבוללות: האב הטורקי נכנע והילד המשותף חגג בר מצווה | צפו

במשך אלפי שנים שמר עם ישראל בעקשנות על האיסור להתחתן עם בני עמים אחרים ולהתבולל, דבר שמנע את היעלמות העם היהודי במשך הגלות הארוכה. דווקא במדינת היהודים עולה בשנים האחרונים מספר המתבוללים והילדים שנולדים לזוגות הללו קרועים לעיתים קרובות בין שני העולמות.

התעקשותה של אם יהודיה לילד שנולד מאב טורקי הצליחה לגרום לנער לחגוג את בר המצווה שלו, השבוע. מדובר על זוג גרוש, גבר ממוצא טורקי ואשה יהודיה, כשלשניים נולד בן בעת שהיו נשואים. לאחר הגרושים, עברה האישה להתגורר יחד עם אמה, סבתו של הילד, כשעד לפני כשנה, הבן היה גר יחד איתן.

לפני כשנה בצו בית משפט הילד ואחותו עברו להתגורר בבית האב שחי עם אישה פיליפינית כאן בישראל.

האישה חוותה אלימות מילולית ויחס פוגעני לאורך חיי הנישואים וביקשה להתגרש מבעלה. היא פנתה לעמותת יד לאחים בבקשה לסיוע וליווי, והעמותה העמידה לרשותה עובדת סוציאלית שמלווה אותה מאז.
לאחר דיונים ארוכים בבית המשפט, ולאחר שהאב הגיש בקשה לגדל את הילדים, הוא זכה בבקשה כשהילד מגיע בהסדרי ראיה לאמא, והוא מאד קשור אליה.

על אף העובדה שאביו ממוצא טורקי, הילד לומד בבית ספר יהודי. לפני מספר חודשים החליטה האם שהיא חוגגת לו את בר המצווה, מתוקף היותו יהודי על פי ההלכה.
לקראת האירוע, למד הילד את קריאת התורה, וצוות עמותת יד לאחים שמלווה את אמו ואף העניק לו חונך צמוד למשך תקופה ארוכה, דאג שיקבל תפילין מהודרות כמתנה לבר המצווה.

האירוע, שצוין לפני מספר ימים, נחגג עם משפחתה של אמו, חבריה וחבריו של הילד מבית הספר.

האבא, שעודכן על הרצון של אמו ושל הילד לחגוג את בר המצווה, סירב לכל התכנית. הוא במיוחד סרב לעליה לתורה וטען שהבן שלו מוסלמי. גרושתו הסבירה לו שביהדות הולכים לפי האם, ולאחר זמן מה הוא הפסיק להטריד את הילד ואמו לאחר שהבין שהאירוע יתקיים בין כה וכה.

יונה, עובדת סוציאלית מטעם יד לאחים המלווה את המשפחה, מסרה: "אין ספק שלולא התעקשותה של אמו, הילד לא היה חוגג את בר המצווה, אירוע שיא לכל ילד יהודי. נמשיך ללוות את המשפחה כפי שעשינו עד היום מתוך הבנה שאסור לוותר על אף יהודי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]