ביהמ"ש המחוזי הפך את ההחלטה: שחרר את עצורי הפגנת סנדק - 0404
ביהמ

ביהמ"ש המחוזי הפך את ההחלטה: שחרר את עצורי הפגנת סנדק

בית המשפט המחוזי ירושלים שחרר אתמול (ראשון) את אחרוני העצורים שנעצרו בעת שהפגינו במחאת סנדק, שהתקיימה במוצאי השבת האחרונה. בכך הפך ביהמ"ש המחוזי את החלטת בית משפט השלום בירושלים להאריך את מעצרם של חלק מהמפגינים בימים נוספים.

ההפגנה במוצאי שבת עסקה בדרישה לחקור את שוטרי ימ"ר ש"י שהביאו למותו של אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי. בתום ההפגנה נעצרו 26 מפגינים, בהם קטינים רבים. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של חלק מהעצורים, וביהמ"ש השלום ירושלים קיבל את בקשתה.

עורכי הדין שייצגו את העצורים מטעם ארגון חוננו, עו"ד משה פולסקי ועו"ד נתי רום, הגישו ערר על הארכת מעצר המפגינים לביהמ"ש המחוזי, שכאמור שחרר את העצורים. עם זאת, שני עצורים נותרו במעצר וצפויים להגיע להמשך דיונים בעניינם.

עו"ד נתי רום שסייע מטעם ארגון חוננו לעצורים ברך על החלטת השחרור "ביהמ"ש המחוזי הפך את החלטתו של ביהמ"ש השלום, ושחרר את כולם. מדובר במעצרים סיטונאיים אחרי אלימות משטרתית קשה, כשקטינים אזוקים בידיים וברגליים במשך שעות רבות וניגוד לחוק".

עוד הוסיף עו"ד רום "כשנברו בתיק ראו כי פעמים רבות אין ראיות שקושרות את העצורים לאישומים, ואפילו הפוך – ככל שהאלימות המשטרתית היתה קשה יותר כלפי העצור כך היו גם ההאשמות נגדו. מדובר בהמשך טיוח ובמקום לאפשר את קיום המחאה אפשרו שימוש מופרז במכת"זיות כלפי חפים מפשע וחברי כנסת, עוברי אורח שהלכו על המדרכות ללא קשר להפגנה ועוד. מקווים שהמשטרה תשמור על זכות המפגינים למחות".

עו"ד משה פולסקי מארגון חוננו שסייע לעצורים מסר "אנו מצרים על כך שמחאה צודקת מאין כמותה בעניין מותו של אהוביה סנדק נתקלת באלימות וכוחניות של משטרת ישראל. המחאה פוזרה באלימות רבה תוך ששוטרים רבים התנהלו בברוטליות ושעטו לעבר המוחים שרובם בכלל היה על המדרכה".

לדבריו "רוב המעצרים שבוצעו היו מיותרים ובפרט הבאת העצורים, ביניהם קטינים רבים ללא עבר פלילי, לבית המשפט ללא כל צורך חקירתי אך לשם התנכלות לפעילי המחאה וללא כל הצדקה עניינית. אנו שמחים על כך שבית המשפט המחוזי הורה על שחרורם של רוב העצורים".

ממשטרת ישראל נמסר:

"במחאות שהיו בסופ״ש בכניסה לירושלים, החלו הפרות סדר אלימות שכללו ידויי אבנים וחפצים לעבר השוטרים, תקיפת שוטרים, התבצרות על גג אוטובוס וחסימת ציר תנועה ראשי. כתוצאה מידויי האבנים והתפרעות מפרי הסדר, נפצעו ארבעה שוטרים, בהם שני שוטרים שנפגעו בראשם, ונגרם נזק לניידות משטרה ולאוטובוסים.

כוחות המשטרה פעלו לפיזור המתפרעים ואלו שלא נשמעו להוראות השוטרים לפנות את ציר התנועה, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפרות סדר. במהלך הפרת הסדר האלימה, נעצרו חשודים רבים בגין הפרת הסדר הציבורי, ידוי אבנים ותקיפת שוטרים. נמשיך לאפשר את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא נאפשר הפרת הסדר הציבורי, פגיעה בשוטרים או במשתמשי הדרך והתפרעות אלימה בניגוד לחוק".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]