למידה היברידית באקדמיה – העתיד כבר פה - 0404
למידה היברידית באקדמיה – העתיד כבר פה FREEPIK

למידה היברידית באקדמיה – העתיד כבר פה

שנת הלימודים באקדמיה יצאה לדרך בחודש אוקטובר והסטודנטים הרבים שנרשמו והתקבלו ללימודים מסתגלים למציאות חדשה עקב התפרצות נגיף הקורונה, הנחיות משרד הבריאות והמעבר לשיטת הלמידה ההיברידית. מה זה בדיוק למידה היברידית? מהם היתרונות של השיטה המתקדמת ללמידה משולבת? איך זה נראה בפועל? כל המידע בכתבה שהכנו עבורכם.

מה זה בדיוק למידה היברידית?

למידה היברידית היא למידה משולבת, בשיטה זו משלבים בין למידה פרונטלית בכיתה (שיעור פנים אל פנים בכיתה) לבין למידה מרחוק (אונליין). שיטה זו אינה חדשה בעולם החינוך, אך הלמידה המשולבת הפכה לפופולרית עקב משבר הקורונה והסגרים הממושכים. בשיטה זו הסטודנטים לומדים חלק מהשיעורים במכללה או באוניברסיטה וחלק מהשיעורים הם לומדים מרחוק, כלומר במרחב הדיגיטלי הכיתתי. 

לכן, למידה היברידית היא מודל מתקדם לחינוך ולהעברת ידע המבוסס על למידה פרונטלית ולמידה אונליין. יש יתרונות רבים לשיטת הלימוד החדשנית, ושיטה זו מבטיחה רצף לימודים גם בזמן משבר למשל עקב סגר ממושך או התפרצות של זן חדש של קורונה.

מה הם היתרונות המרכזיים של הלמידה ההיברידית?

  • פרודוקטיביות – סביבת הלמידה המתקדמת והחדשנית מתאימה לרוח התקופה ולעידן הטכנולוגי המתקדם בו אנחנו חיים. למעשה, הקורונה האיצה תהליכי דיגיטליזציה שונים במערכת החינוך המיושנת, והשיטה החדשה משפרת את הישגי הסטודנטים ומאפשרת להם לרכוש ידע בנוחות, לצפות בשיעורים מוקלטים בזמנם החופשי, להשתתף מרחוק בשיעורים המתקיימים בכיתות הלימוד באוניברסיטה או במכללה ועוד.
  • למידה בקצב אישי – השילוב בין למידה אונליין ללמידה פרונטלית מאפשר לסטודנטים להתקדם בחומר הנלמד בקצב אישי. הסטודנטים זוכים לחומרי ולעזרי לימוד נגישים ועדכניים, וכל המידע זמין עבורם מסביב לשעון וללא הגבלה.
  • גמישות – המעבר לשיטת הלמידה ההיברידית מבטיח גמישות בבחירת קורסים והתאמת תכני הלימוד בכל סמסטר, בהתאם לצורכי הסטודנט ויכולותיו. ניתן לשלב בין לימודים בשעות הבוקר לבין לימודים בשעות הערב, כך הסטודנט יכול לשמור על מקום עבודתו וללמוד במקביל בזמנו החופשי.
  • עזרי לימוד – אחד היתרונות העיקריים של למידה היברידית הוא עזרי הלימוד הנלווים, מאחר ומרצים יכולים להעביר ידע בדרכים חדשות ויעילות יותר, לדומה סרטונים ביוטיוב, האזנה לפודקאסטים, מצגות מקוריות ומעניינות ועוד.
  • תמיכה בסטודנט – המעבר ללמידה המשולבת מאפשר לסטודנטים לשמור על קשר רציף עם המרצים, ניתן להשאיר הודעה במערכת ניהול הלמידה ולקבל מענה מהיר מהמרצה, כמו כן בזמן השיעורים הפרונטליים כאשר הסטודנט נמצא בביתו, הוא יכול להפנות שאלות למרצה אונליין והוא לוקח חלק פעיל בשיעור, בדיוק כמו הסטודנטים הנמצאים בכיתה ולומדים פנים מול פנים.
  • מעקב ופיקוח – המערכת ללמידה המשולבת כוללת כלי ניהול, בקרה ומעקב, יש כלים ייעודיים למרצים שמטרתם לסייע לסגל ההוראה באקדמיה לאתר קשיים אצל הסטודנטים, לזהות מגמות שונות בזמן, לפקח על ההישגים של התלמידים ועוד.

כדאי לדעת כי המוסדות להשכלה גבוהה בחרו שיטות שונות וכלים ייעודיים המאפשרים להם לעבור לשיטת הלמידה המשולבת וההיברידית. אחת השיטות היעילות נקראת HYFLEX ובשיטה זו הסטודנטים יכולים להשתתף בשיעורים הפרונטליים המתקיימים באוניברסיטה, להשתתף בשיעורים סינכרוניים מרחוק ולהשתתף גם בשיעורים אסינכרוניים באמצעות Moodle (תוכנה חופשי ללמידה משולבת).

מידע על מודל HYFLEX ללמידה היברידית

למידה היברידית באקדמיה הפכה לשיטת הלימוד העיקרית כיום לנוכח משבר הקורונה והנחיות משרד הבריאות. זו שיטה מתקדמת ואיכותיות יותר ללמידה, ובמודל HYFLEX הסטודנטים זוכים לחוויית לימודים עדכנית וטובה יותר. בגישה זו משלבים בין לימודים פרונטליים ללמידה מרחוק, הסטודנט זוכה לגמישות מבחינת בחירת קורסים והרכב הסמסטרים, הוא יכול לשלב בין עבודה ללימודים, ובנוסף הוא זוכה לעזרי למידה המסייעים לו להבין את החומר הנלמד, להעמיק את הידע, לרכוש כלים נוספים, לצפות בשיעורים מוקלטים ועוד.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]