הפצת סרטוני נשים: למעלה מ-250 אלף צפו בסרטונים שהופצו ב-40 קבוצות טלגרם - 0404
הפצת סרטוני נשים: למעלה מ-250 אלף צפו בסרטונים שהופצו ב-40 קבוצות טלגרם

הפצת סרטוני נשים: למעלה מ-250 אלף צפו בסרטונים שהופצו ב-40 קבוצות טלגרם

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה הבוקר (שלישי) דיון מהיר בנושא סחיטה מינית וכלכלית של נשים שתמונות וסרטונים שלהן מופצות ברשת.

ח"כ אלינה ברדץ' יאלוב, מיוזמות הדיון, אמרה: "לפני כשבועיים התפרסם בכלי התקשורת סיפור של צעיר בן 21 שסחט והעביר מאות תמונות של נשים ונערות בעירום. המשטרה עצרה אותו ורשת הטלגרם נסגרה, אבל נשאלות פה שאלות. במקרה הטוב מוצאים תמונות בבגד ים ובמקרה הרע – בלי בגד ים. מה השתנה מבחינת האכיפה? זה נכון שעוצרים את מנהלי הקבוצות, אבל מה קורה עם אותם האנשים שמתוך נקמה רוצים לסחוט ומעבירים תמונות כאלה למנהלי קבוצות?".

ח"כ נעמה לזימי, שגם יזמה את הדיון, התייחסה לנושא ואמרה: "פגשתי את הנושא הזה לראשונה כשהייתי חברת מועצת העיר חיפה ודרך כתבה על עובד עיריית חיפה, רונן שיח. אני זאת שהפנתה את תשומת לב המשטרה שבכלל יש עובד עירייה שעצור עכשיו על הפרשה הזו ורק אז הוא הורשע. מי שהופך להיות איום על נשים בקהילה, רצוי שהקהילה תדע את הדבר הזה, בטח במקומות העבודה. הסוגייה הזו היא חייבת טיפול עמוק הרבה יותר. מה שקורה היום שהפצת הסרטונים האלה עוברות מאדם לאדם. זה כבר לא רק חורבן חיים של נערה, אישה או ילדה, אלא סחיטה באיומים של ממש. כשאני קוראת עדויות של אישה שאונסים אותה ואומרת: 'אונסים אותי פעם אחת אבל כשאני הולכת וסרטונים שלי רצים שנים על גבי שנים, זה רודף אותי'".

ח"כ שרון רופא אופיר: "לצערי, אם נמשיך באותה הדרך כנראה שנקיים דיונים כאלה גם בעוד שש שנים. בספר החוקים שלנו אין עונש מינימלי למה שצריך לעשות וזה התפקיד שלנו. אנחנו רוצות לשים סוף לזה. הרשת היא לא הבעיה, אנחנו, כחברה, הבעיה, ואם אנחנו לא נשים גבול ונחנך לאיך צריך להתנהל, וזה מתחיל פה קודם כל בכנסת ישראל, כן אני אגיד את זה, כי אני שומעת איך מתנהלים פה הדיונים ואני נחרדת, ואני אומרת את זה כחברת כנסת חדשה, וזה משהו שגורם לאלימות וזה ממשיך בקלות הזאת הבלתי נסבלת של היד על המקלדת, אז בסדר אנחנו חוות את זה אני אומרת 'יאללה ניחא, אנחנו חברות כנסת אנחנו נבלע את הגלולה'. בואו נדרוש חינוך. האם אנחנו כאימהות מענישות כל הזמן את הילדים שלנו? יש גם דרך אחרת לעשות את זה. שתצא מפה היום קריאה חד משמעית, גם לענישה, גם לאכיפה, אבל גם לחינוך".

רפ"ק אבי בן אל, קצין חקירות ועבירות הונאה הציג נתונים עדכניים: "בשנה האחרונה נפתחו כ-437 תיקי חקירה בנושא, 401 תיקים ב-2020. יש לנו מגמה של עלייה. בשנתיים האחרונות יש לנו כ-838 תיקים מתוכם יש זהות של חשוד בכ-716 תיקים. שזה כמעט 87% מהתיקים. ומתוך כ-625 תיקים מדובר בתיק חשוד בודד. בכמה תיקים שיצא לי לראות אין קרבה ראשונה לקורבן, כלומר זה עבר מספר ידיים עד שעבר לאותו מפיץ. מבחינת כתבי אישום לפעמים הוא כולל בתוכו עשרות מקרים. לא בכל התיקים יש לנו תלונה של קרובן ולא תמיד הקורבן יודע שבוצעה נגדו עבירה".

עו"ד איתי גוהר, נציג הפרקליטות: "מתחילת 2020 הוגשו בפרקליטות 42 כתבי אישום בתקופה הזאתי הסתיימו הליכים ב-36 מהמקרים. למעשה אין חפיפה. יש כ-600 נפגעות עבירה, תיקי חקירה שכלולים בכתב האישום בשנתיים, ובתוך ה-600 האלה יש כ-300 נפגעות עבירה ייחודיות. למעלה מ-250 אלף אנשים נמנו כצופים בקבוצות האלו. לא עקבנו אחרי המפרסמים של המודעות הפרסומיות. אנחנו לא רוצים להיכנס להליך חשיפה של משתמש בטלגרם. זה יפגע בנו. אנחנו בקשר עם המון נפגעות עבירה. בשנים האחרונות אנו רואים שינוי בתפיסה של נפגעות. התחלנו לקבל שיתוף פעולה ובתיקים האחרונים אנחנו רואים היענות יחסית משמעותית".

עו"ד משה בוך, עורך דין של נפגעות: "אנחנו לא מסופקים מפעילות שירות החוק. אני מייצג חיילות שעברו פגיעה מינית וסחיטה כלכלית באינסטגרם. הנפגעות לא נמצאות במצב של לדבר ואלו שמדברות יקרות למערכת. במקרה אחד, חיילת הגיעה והתגובה של המשטרה הייתה: 'ילדונת, את בעייתית'. הפנו את האצבע אליה והתיק נסגר. כאשר נפגעת עבירה באה להגיד 'לקחו תמונה שלי בעירום, הוא נמצא ברשת וסוחטים אותי' התיק נפתח על סחיטה ולא על עבירה מינית. זה לא נכנס ב-470 מקרים. סחיטה באלימות – תיק שנסגר".

נאוה כהן אביגדור, ממונה מערך מאו"ר ביחידת 105: "יש לנו היום מעל 32,000 אירועי פגיעה בקטינים במרחב המקוון. מתוכם 1500 אירועים שהגיעו למוקד, זה מעל אירוע אחד ביום בממוצע. 33% מהמדווחים אלינו הם הורים, 25% הם הנפגעים עצמם ו- 18% זה צוותי חינוך. כ-30% מהפניות אלינו הם של עבירות מין בכלל ו- 5% של תמונות וסרטונים. 13% קטינים ו-87% ילדות ונערות שנפגעות. במגדר הפוגע המגמה מתהפכת: 15% זה פוגעות ו-85% זה פוגעים. אפשר להגיד בצורה ברורה שיותר נערות וילדות נפגעות ויותר נערים ובגירים פוגעים. הגלאים של הנפגעים הקטינים זה בעיקר 13-17 והפוגעים הקטינים הם בגילאי 13-17. כלומר, קטינים פוגעים בקטינים בעבירה הזו".

יו"ר הועדה התייחסה לנתונים של הנמצאים בקבוצות הללו וביקשה לקיים חקירה במשטרה: "אמרו למתלוננת שזה אשמה שלה, שהיא זו ששלחה את התמונות, או שזה לא מי יודע מה כדי ששוטר צריך לפנות לזה זמן לחקור אותה. אבקש לקיים חקירה בתוך המשטרה על ההתנהלות במקרה הספציפי של רונן שיח ולקבל תשובות. לא ייתכן שהמתלוננת עצמה הפכה לחוקרת כדי להעמיד לדין את הבן אדם שהפיץ את התמונות שלה. אני לא יכולה שלא לחשוב שאני שומעת את המספרים של האנשים שנמצאים בקבוצות האלה ואת אלה שמגיבים ומעלים את הפגיעה. חברה שיש בה רבע מיליון בני אדם שמוכנים לצפות בפגיעה ובהטרדה מינית ולקחת בה חלק זה מפחיד. מפחיד אותי לאיזה עולם אנחנו נכנסים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]