דגן לאחר הביקור בוושינגטון: "ממשלה שתקפיא את הבנייה - אין לה זכות מוסרית להתקיים" | צפו - 0404
צילום: מועצה אזורית שומרון

דגן לאחר הביקור בוושינגטון: "ממשלה שתקפיא את הבנייה – אין לה זכות מוסרית להתקיים" | צפו

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, סיכם הבוקר (שישי) את ביקורו המדיני בארה"ב. במהלך הביקור קיים דגן מרתון של למעלה מ-20 פגישות עם חברי הסנאט והקונגרס בוושינגטון, בעקבותיהם הוקמה קבוצה פעילה של חברי סנאט וקונגרס שתפעל ואם צריך אף תלחם על מנת למנוע לחצים כבדים מצד ממשל ביידן ופגיעה בהתיישבות ביהודה ושומרון.

דגן יצא לסבב הפגישות בארה"ב, לאור הקולות המגיעים מממשל ביידן על דרישות "לריסון הבנייה" ביהודה ושומרון. בנוסף, נפגש דגן עם מושל טנסי, ביל לי, וביקש ממנו להחיל את חוק החרם על חברת יוניליבר ובן אנד ג'ריס הבינלאומית, לאחר שבן אנד ג'ריס העולמית הודיעה כי תחרים את היו"ש. מושל טנסי הורה להתחיל מיד בבחינת האפשרות להחיל את חוק החרם על החברות ובו ביום כבר התקיימה ישיבת עבודה ראשונה בנושא, משותפת לצוותי מושל טנסי וראש מועצת שומרון.

דוברות מועצה אזורית שומרון

דגן: "הגעתי לכאן לארה"ב, לוושינגטון, לפגישות בגבעת הקפיטול בגלל הלחצים. אני 'מריח' מזה כשבועיים את הלחצים והרמזים של ממשל ביידן נגד הבנייה ביו"ש, והמקורות שלי בארה"ב אומרים שאכן ממשל ביידן שוקל להגביר את הלחץ על ממשלת ישראל בנושא זה. לאחר למעלה מעשרים פגישות בגבעת הקפיטול עם סנטורים רפובליקנים ודמוקרטים, מובילי דעה ובכירים בארה"ב, אני קובע בצורה ברורה כי אם ממשלת ישראל תחליט שהיא בונה בירושלים ובונה ביהודה ושומרון, לממשל ביידן לא יהיה את הכוח ואת המוטיבציה להיות אובססיבי כפי שהיה ממשל אובמה.

הלחצים שאנחנו שומעים מוקצנים על ידי גורמים שמנסים להעצים את זה גם אם יהיו לחצים, זה כלל וכלל לא משהו חדש. לחצים היו בעבר ויהיו תמיד, אולם האחריות נמצאת אצל ראש ממשלת ישראל והכדור תמיד נמצא בירושלים, לא בוושינגטון. אם הדברים יובהרו כבר עכשיו הלחצים יהיו בעוצמה פחותה יותר, אם לא – וודאי שהלחצים יתגברו. וזו עוד סיבה שבגללה הממשלה צריכה להבהיר דברים בצורה ברורה. חלק מהאנשים עימם נפגשתי, הסכימו איתי מתוך אמונה שארץ ישראל היא הארץ שלנו וצריך לבנות, חלקם מתוך תפיסה שידידות לא לוחצות אחת על השניה, וחלקם מתוך הבנה שהדו קיום והשלום הכלכלי שהוא הבסיס להסכמי אברהם, שכולם מבינים שזה דבר נכון ובוודאי יותר טוב מאוסלו, מתחיל בהתיישבות ביהודה ושומרון".

מועצה אזורית שומרון

"לכן אני קורא מכאן מגבעת הקפיטול, לממשלת ישראל", אמר דגן. "בדיוק כפי שאמרתי לממשלה הקודמת שהיא לא יכולה להסתתר מאחורי ממשל ביידן, כך אני גם אומר לממשלה הזו ואומר זאת גם לממשלה הבאה. הכדור מעולם לא היה בוושינגטון אלא בירושלים. מי שמחליט, עם כל הכבוד, זה לא ביידן אלא בנט. אני לא בחרתי בממשלה הזו, אבל זו הממשלה שלי והיא מחוייבת לתושבים שלי וגם אני חלק מהמדינה שהממשלה הזו מובילה. ואני דורש מהממשלה – את הממשלה שלנו, וככזאת את מחוייבת להביא תנופת בניה בירושלים, ביהודה ושומרון.

בהמשך דבריו פנה דגן לממשלת בנט ואמר: "אני קורא לממשלה לא להסתתר מאחורי ממשל ביידן, מאחורי לחצים קיימים ושלא קיימים, כי תמיד ממשלות בארה"ב לחצו על ישראל. לחצו לא להקים את מדינת ישראל, איימו באמברגו במלחמת ששת הימים שאז כבשנו את יהודה ושומרון ושחררנו את ירושלים, שנלחמה בכל כוחה נגד הפצצת הכור האטומי בעירק, שנלחמה נגד הכלת הריבונות בגולן ונגד הבניה ביו"ש ובירושלים, תמיד. אני קורא לממשלה לא להסתתר מאחורי ממשל אמריקני.

האחריות היא עליכם ואתם תבנו בירושלים וביו"ש. ממשלה שתקפיא את הבנייה לא תהיה לה זכות מוסרית להתקיים והיא תיפול. תושבי מדינת ישראל, בין שבחרו בכם ובין שלא, מצפים ממכם לבנות את לב הארץ ולתת לחצי מיליון התושבים שחיים ביהודה ושומרון יחס וזכויות כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל. אני קובע כי אפשר לרתום את הכוחות החיוביים ויש המון".

מועצה אזורית שומרון

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]