מרגש | נחנכה האנדרטה לזכר הלוחם משה תמם הי"ד סמוך למבוא דותן - 0404
מרגש | נחנכה האנדרטה לזכר הלוחם משה תמם הי צבי סוכות

מרגש | נחנכה האנדרטה לזכר הלוחם משה תמם הי"ד סמוך למבוא דותן

המועצה האזורית שומרון חנכה יחד עם תושבי היישובים מבוא דותן ומעוז צבי, את האנדרטה החדשה שהוקמה בצומת הכניסה ליישוב מבוא דותן, לזכרו של הלוחם משה תמם הי"ד, אשר נחטף ונרצח בשנת 1984 על ידי ערבים מבאקה אל גרביה. 

באירוע הסרת הלוט, השתתפו בני משפחתו של החייל ובהם אימו גליה, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, קציני וחיילי צה"ל מחטיבת מנשה, תושבי היישובים, חניכי המכינה הקדם צבאית במבוא דותן ואורחים מרחבי הארץ.

אימו של משה, גליה תמם, סיפרה לנוכחים על דמותו של בנה: "משה היה יפה תואר, הוא נדיב, הוא אדיב, הוא פעיל שעזר להרבה אנשים. היא הוסיפה שבמלחמת לבנון תמם פילס מוקשים לכוחות השריון "אמרו לי המפקדים שהוא נולד עם הכלי הזה. משה עבד בטרקטורים והערבים של באקה אל גרביה הכירו אותו וידעו על פעילותו".

בהמשך דבריה ביקשה תמם מדגן להמשיך את ההתפתחות, הבנייה והנטיעה בשומרון: "אני מבקשת ממך ראש המועצה תמשיכו לבנות". דגן אמר לה בנאומו: "גליה היקרה, אני מבטיח לך שנרחיב את המקום וניטע עצים ונבנה עוד יותר. הם באו לקלקל, אנחנו נתקן. הם בחרו במוות ואנחנו בחיים. הם בוחרים בחידלון ואנחנו נבנה את ארץ ישראל. לכאן יבואו מטיילים ומבקרים שילכו לאורו. ראינו את קבלת הפנים השפלה שעשו לרוצחים הברברים לאחר שהם השתחררו מהכלא וזה בדיוק ממחיש את הניגוד בינינו לבינם".

"אני מבקש להודות לאמא היקרה מאוד ולכל משפחת תמם, למזכירות היישוב מבוא דותן, שמזכים אותנו בזכות הגדולה להנציח את הבן שלך, גיבור ישראל, משה תמם הי"ד שנרצח כאן בצפון השומרון. תודה רבה לכל תושבי מבוא דותן ולמעוז צבי – ובמיוחד ליוגב ושרית כהן ממעוז צבי, למיכאל חדד ולועד הישוב ממבוא דותן שלקחו על עצמם את המשימה הקדושה הזאת. אני רוצה להודות לחיילי צה"ל מחטיבת מנשה שנמצאים איתנו כאן ומאבטחים ושומרים, ממשיכים בהגנה על מדינת ישראל. אנחנו נתחזק ונבנה את צפון השומרון עוד יותר לזכרו של החייל משה תמם הי"ד", הוסיף דגן.

תמם היה לוחם בחיל ההנדסה, כאשר באחת מהחופשות שלו הוא ליווה את חברתו לביתה שבטבריה. בשעות הערב הוא עלה על אוטובוס מטבריה לתל אביב וירד בתחנה שבבית ליד על מנת להמשיך לביתו במושב חבצלת הסמוך לנתניה, ומשם נעלמו עקבותיו. לאחר ארבעה ימים של חיפושים, נמצאה גופתו כאשר ישנם סימני חבלה בראשו וכדור אחד בודד שפגע בחזה. חקירה של כוחות הביטחון והמשטרה הצבאית העלתה כי תמם נחטף ונרצח על ידי מספר מחבלים, ערבים בעלי אזרחות ישראלית, מבאקה אל גרביה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]