סערת בן אנד ג'ריס | קריאה ליועמ"ש: אשר להפעיל את חוק החרם על חברת יונילוור - 0404
סערת בן אנד ג'ריס | קריאה ליועמ

סערת בן אנד ג'ריס | קריאה ליועמ"ש: אשר להפעיל את חוק החרם על חברת יונילוור

סערת בן החרם של בן אנד ג'ריס על יהודה ושומרון נמשכת. לאחר ששורת מדינות ברחבי ארצות הברית, ביניהן: פלורידה, טקסס ואריזונה החלו בחרם על יונילוור בעקבות החלטת בן אנד ג'ריס (שבעלות יונילוור) למנוע מכירת מוצרי החברה ליהודים המתגוררים ביהודה ושומרון, כעת פועלים גם בישראל לנקוט בחרם על החברה.

מנכ"ל ארגון "בצלמו", שי גליק, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לאשר את הפעלת חוק החרם על חברת יוניליוור שהחליטה לא למכור את מוצרי בן אנד ג'ריס ביהודה ושומרון.

במכתב ששלח גליק למנדלבליט, נכתב: "אני מבקש למנוע כל קניה או השקעה של המדינה בחברת יונילוור. עקב ביצוע החרם על כלל אזרחי ישראל החל מהשנה הבאה. חוק החרם שנחקק בשנת 2011 קובע שארגון או חברה שקורא לחרם יכולה המדינה למנוע ממנו כל מימון או מכרז ממשלתי או כל הטבה ממשלתית.

כאן לא מדובר רק בקריאה פסיבית אלא בחרם ממשי שפוגע בכל אזרח ואזרחית ישראלים. עד כה החוק מעולם לא הופעל למרות מאמצים רבים ולמרות ששרת המשפטים הקודמת איילת שקד אף חתמה על תקנות החוק.

ישנו אבסורד בכך שישראל דורשת ממדינות העולם להחרים את יונילוור בעוד היא עצמה אינה עושה כן".

חברי כנסת ממפלגת שונות יחד עם ראש המועצה אזורית שומרון, יוסי דגן, הצטרפו לקריאה להפעיל את חוק החרם נגד חברת 'בן אנד ג'ריס' העולמית, כפי שעשו מספר מדינות בארצות הברית. במסגרת הקמפיין הפיקה מוא"ז שומרון מדבקות סימון מיוחדות המיועדות למוצרי יוניליוור.

על המדבקות תופיע אזהרה לציבור: "אזהרה – מוצר של חברת יוניליוור תומכת BDS". במועצה האזורית שומרון הסבירו, שאמירת החברה כי היא לא מתערבת, משמעותה תמיכה בחרם ובBDS.

ח"כ חיים כץ, המשמש כיו"ר מרכז הליכוד חיזק את דגן וקרא ליוניליוור לחזור בה "יהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. מי שבוחר להחרים את ציבור המתיישבים, מחרים את כלל הציבור הישראלי. אני קורא ליונילוור לבטל את ההחלטה השערורייתית ולהוציא את הפוליטיקה מהתוכנית העסקית".

ח"כ אתי חוה עטיה מהליכוד קראה גם היא לחברת יניליוור לבטל את החלטתה. לדבריה "חברה שבוחרת להחרים את ציבור המתיישבים, זו קריאה ברורה נגד כלל הציבור הישראלי. אני מצפה שיונילוור תחזור בה מההחלטה ולא תייצר שיח פוליטי בהחלטות עיסקיות".

ח"כ קרן ברק מהליכוד, יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים של הכנסת, אמרה בתגובה לקמפיין להפעלת חוק החרם בישראל נגד חברת 'בן אנד ג'ריס' וחברת יוניליוור העולמית ״חברת ׳יוניליוור׳ נותנת יד לאג׳נדות של תנועת ה-BDS ומפיצה שקרים על המדיניות הישראלית בשטחים. באופן זה, היא נוהגת באמצעים קיצוניים לקידוש המטרה – יצירת פרופגנדה מסיתה כנגד מדינת ישראל, ויצירת קמפיין מתוקשר ומתוזמר אשר נועד להכפיש את מדינת ישראל״.

״חברות המשתפות פעולה עם ארגוני ה-BDS מוכרחות להבין כי הכללים השתנו, ויש מחיר לפגיעה במדינת ישראל ובאזרחיה. אני מקווה כי מדינות נוספות בארה״ב יפעילו את חוקי מדינותיהם, לצמצום או הפסקת פעילות עם החברות העסקיות בעקבות 'החרם' שהטילו. הגיע הזמן להפסיק להכיל את מדיניות ההסתה והחרם כנגד מדינת ישראל״, הוסיפה חה"כ ברק.

ח"כ קטי שטרית מהליכוד הצטרפה גם היא לקריאה "החלטה שערורייתית של יוניליוור. מי שמחרים את יהודה ושומרון שהם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל, מחרים מבחינתי את כל מדינת ישראל. אני רוצה לחזק את ידיו של יוסי דגן במאבק החשוב הזה, מאבק צודק ומוסרי שראוי לכלל הציבור להצטרף אליו.

אני מציעה ליוניליוור להתעסק בתחומה: לא להתעסק בפוליטיקה ולא לתמוך בארגונים אנטישמיים ואנטי ישראלים שמכפישים את מדינת ישראל. אני מצפה מהם לחזור מההחלטה המבישה שלהם ולא לתת יד ל-BDS ולאנטישמיות", סיכמה שטרית.

ח״כ משה ארבל ממפלגת ש"ס הצטרף גם הוא לקריאה להפעיל את חוק החרם ״זכותנו על חבלי המולדת גם ביהודה ושומרון אינם ניתנים לערעור. איננו מתיישבים בזכות הכח אלא בכח הזכות וההבטחה שארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל. החרמות של חברות בינלאומיות כנגד ההתיישבות ביהודה ושומרון אינן מוסריות ואני מחזק את ידי ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן במאבק העיקש כנגד תנועות החרם״.

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאלי קורא לחברת יוניליוור לחזור מהחלטתה להחרים חלק בלתי נפרד מאזרחי ישראל "אין מקום לחרמות ולהתערבות של חברה עסקית בחייהם של אזרחי ישראל, מדינת ישראל תמשיך לעודד הגירה חיובית ליהודה ושומרון ואף לחזק את הריבונות עוד יותר".

ח"כ אופיר סופר ממפלגת הציונות הדתית הצטרף גם הוא לדרישת דגן ״בעוד שישראל קוראת למדינות אחרות להטיל סנקציות על יוניליבר ואף ראינו היענות לכך, לא יתכן שמדינת ישראל לא תנקוט בשום פעולה מצידה כנגד יוניליבר. אני קורא לשרי האוצר והכלכלה לפעול בעניין״.

ח"כ ניר אורבך ממפלגת ימינה מסר "לעומת הזכיין הישראלי האמיץ שסירב לקבל את עמדת החברה, חברת יונילייר, בעלת 'בן אנד ג'ריס', מחרימה את ישראל ולכן עלינו להחרים אותה. לא ייתכן שניתן יד ונממן חברות שתומכות בחרם על ישראל תוך אי הבנה בסיסית של החיים כאן, ראייה מעוותת של המציאות הישראלית ופרסום שקרים אודות ישראל ברחבי העולם. תנועת הBDS יוצרת שנאה כלפי ישראל וכלפי היהודים בעולם תוך הפצת שקרים ושלהוב אזרחים ברחבי העולם. אסור לתת לכך יד. אסור לממן מפיצי שנאה".

יוסי דגן: "שמח על הצטרפות חבריי הח"כים למהלך נגד תומכי הBDS. הגיע הזמן להפסיק להכיל מדיניות של הסתה וחרם כנגד מדינת ישראל. חברת יניליוור משרתת את אג'נדות תנועת הBDS מזה שנים, ואי התערבותה בהחלטה החמורה של 'בן אנד ג'ריס' העולמית שבבעלותה שלא למכור את הגלידה שלה ביהודה, שומרון ורמת הגולם מסיבות פוליטיות היא דוגמה לכך.

זכות הציבור להחליט האם לפרנס חברה הקוראת להחרים את יהודה ושומרון, ובעצם את מדינת ישראל. סימון המוצרים של חברות תומכות BDS הוא צעד בסיסי. כספי משלמי המיסים לא אמורים לממן חברות שמחרימות את יו"ש – לב המדינה".

(צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]