הרמטכ"ל כוכבי: "שיא של שבע שנים בנתוני המוטיבציה לשרת ביחידות קרביות" - 0404
הרמטכ פלאש 90

הרמטכ"ל כוכבי: "שיא של שבע שנים בנתוני המוטיבציה לשרת ביחידות קרביות"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי נאם הערב (שלישי) בטקס חילופי מפקד זרוע היבשה, בו החליף אלוף תמיר ידעי את אלוף יואל סטריק בתפקיד.

כוכבי ציין בנאומו כי בשנתיים האחרונות ישנה עלייה מתמשכת ברצון לשרת ביחידות קרביות. לדבריו, עלייה זו בלטה במיוחד ברצון לשירות קרבי במחזור אוגוסט האחרון – ואלו הנתונים הגבוהים ביותר בשבע השנים האחרונות.

הרמטכ"ל כוכבי: "עם פרוץ אירועי 'גאות ושפל' בשנת 2000 מיד הורגש הפער העצום בין המשימות שיחידות צה"ל נדרשו לבצע לבין התרגולות, שיטות הלחימה והאמצעים שעמדו לרשותנו. זמן קצר קודם לכן צה"ל יצא מלבנון, וסיים לחימה של 18 שנה באזור הביטחון, שאופיינה בלחימת סבך, שטח-פתוח, מארבים מכל הסוגים והחזקת
שטח ומוצבים. מנגד, עם פרוץ אירועי 'גאות ושפל', ובוודאי עם המבצעים הראשונים במחנות הפליטים, נוצר מעבר חד – משטח פתוח, לשטח בנוי, מלחימה באזורים מדוללי אוכלוסייה, ללחימה באזורים רוויי אוכלוסייה, מלחימה בטווחים רחוקים, ללחימה בטווחים קצרים, ממארבים למעצרים ועוד ועוד ניגודים.

פערי הרלוונטיות התגלו במלוא עוצמתם, וצה"ל נאלץ לקיים תהליך השתנות תוך כדי לחימה, לפעמים במחיר כבד. רלוונטיות היא שם המשחק. רלוונטיות היא תכלית קיומו של כל ארגון, וחוסר רלוונטיות הוא המצב החמור ביותר שארגון בכלל וארגון צבאי בפרט יכולים להיקלע אליו. ארגונים שלא משתנים מתים. כשארגונים
צבאיים לא משתנים, אנשים מתים, אזרחים וחיילים. לחימה אמנם מזרזת תהליכי השתנות, אבל האתגר הוא להשתנות בטרם לחימה. על כך אנו עומלים, לשם כך גיבשנו את תפיסת ההפעלה לניצחון ואת התכנית הרב-שנתית ׳תנופה׳.

שדה הקרב הנוכחי עבר ועובר שינויים מרחיקי לכת: לא רק מרחב אורבני, צפוף, אלא צבאות טרור, בהיקף לוחמים גדול, מצוידים בנשק מתקדם ועתירי טילים ורקטות.
השינוי שצה״ל עובר בכלל והשינוי שעוברת זרוע היבשה מכוון לתכלית הרלוונטיות. רלוונטיות פירושה אפקטיביות מבצעית. זרוע היבשה בפיקודך יואל, מציעה מודל לחימה ושיטות לחימה הנותנות מענה לשינוי העמוק שמתחולל בשדה הקרב.

כל מי שמקדש את שיטות העבר וחושב באמצעותן לנצח, משול לחרב הנלחמת ברובה או לפרש הנלחם בטנק. מבחננו העליון הוא השגת התוצאה הרצויה וניצחון, על ידי הגדלת ההישג הצבאי, הקטנת המחיר וקיצור משך המלחמה. לשם כך עלינו לייעל שיטות לחשיפת אויב, להשמדת אויב ולמימוש התחבולה בדרך היעילה
ביותר. מבחן המלחמה איננו איזה יכולות אנו מפעילים – תמרון או אש, אלא איזה תוצאות אנו משיגים. כשצריך להפעיל אש ותקיפה בלבד, כדי להשיג את מטרות המלחמה, כך נעשה. וכשנדרש להפעיל את התמרון, כמו בתוכניות המלחמה הכוללות, הוא יחדור לשטח האויב בעוצמה כדי להביא לניצחון מובהק, בזמן קצר
ובמחיר כמה שיותר נמוך לעורף.

צה״ל משפר את יכולתן של כל הזרועות אך יעד מרכזי שהצבנו לעצמנו הוא לשלב בין הזרועות ובין הממדים, כדי להעצים ולחזק זה את זה.

סיכום מאזן ההישגים בנושא השילוביות הרב-ממדית מלמד על השפעתה הרבה לשיפור כושר התמרון: המידע, המודיעין והמטרות שעומדים כיום לרשותן של כל חטיבה וחטמ״ר הם יוצאי דופן. רק לפני עשור לא הותר לאנשי היבשה לראות את החומר המודיעיני שהופק ב – 8200 ,ובוודאי שלא להציב אנשי הפקה בחמ"ל החטיבה או האוגדה.

כיום יש לכל חטיבה מתמרנת חמ״ל מודיעיני משלה, המורכב ממיטב המוחות באמ״ן, אשר דואגים לספק מודיעין לחייל, למ"כ, למט"ק ולמ"פ. חימושים מכל הסוגים הולכים ומתרבים, ובכלל זה גידול עצום בחימושי אוויר כבדים שיעמדו לרשות היחידות הלוחמות ביום פקודה. כל היכולות הללו, הולכות ומתחברות דרך מערכות שו"ב ותקשורת מהטובות בעולם, מערכות אשר מביאות את כלל היכולות והידע לקצה המבצעי ומעצימות את השותפות בין כלל הכוחות.

נוסף לכך, היקף האימונים שומר על מסגרת יציבה שצה"ל לא חווה שנים רבות. התמרון השתכלל והשתפר וגם המוטיבציה לשירות ביחידות הקרביות השתפרה, ובשנתיים האחרונות יש עלייה מתמשכת ברצון לשרת ביחידות קרביות. עלייה זו בלטה במיוחד ברצון לשירות קרבי במחזור אוגוסט האחרון – ואלו הנתונים הגבוהים ביותר בשבע השנים האחרונות. הם מעידים על נכונותם ותחושת שליחותם של המתגייסים והם ביטוי לעשיה של מפקדי הזרוע ואכ"א אשר עמלים בנושא.

אך אין לטעות. לפנינו עוד דרך ארוכה בכל התחומים: עלינו להמשיך ולהגדיל באופן ניכר את כושר החשיפה, את כושר התקיפה, את איכות האימונים לסדיר ולמילואים ועוד רשימה ארוכה של שיפורים נדרשים. הרשימה לעולם תהיה ארוכה, וביום פקודה נפעיל את התמרון, ועם מה שיש ננצח.

במצב האסטרטגי והביטחוני הנוכחי אין למדינת ישראל נובעים בראש ובראשונה מאיכות האנשים. מי שהעמיד לזרוע תפיסה רלוונטית, ומי שעמל בכל מאודו להפוך אותה לרלוונטית זה אתה יואל. אתה, שחווית את מבחן הרלוונטיות על בשרך, מבין את הצורך בשינוי! אתה איש מקצוע מן המעלה הראשונה, מנוסה באירועים מבצעיים ובפיקוד על קרבות מסגרת, ומתוך הבנת הכורח הסתערת על הזרוע כדי להפוך אותה ואת צה"ל כולו ליותר אפקטיביים. עשית זאת בגישה מעמיקה ומקורית, עם כושר תכנון, ויכולת ביצוע גבוהים במיוחד: אומר ועושה, דורש ומקיים, מפקד מצטיין.

שינית מבנה וארגון, הקמת יחידות, פיתחת שיטות מבצעיות, חיזקת את השותפות בין כלל הזרועות והטמעת את עקרון הרב-מימדיות. מיסדת את תרגולות הלחימה, הגדלת את היקף היכולות לקצה המבצעי; והובלת במנהיגות מרשימה את הקמת היחידה הרב מימדית, אשר מממשת הלכה למעשה את תפיסת ההפעלה
העתידית לניצחון, וממנה אנו כבר גוזרים ומשכפלים יכולות מתקדמות לצה״ל.

יואל – כלל התהליכים שהובלת הובילו לשיפור המוכנות והניחו מסילות לעתיד ולהשתנות. לא תמיד היה קל! בכל שינוי יש חשדנים וקטני אמונה. כך גם היה כשהראו לקציני הצבא את ספינת הקיטור, את המטוס הראשון, את הטיל המונחה, הכטב"ם והלווין. אתה נהגת כדרכם של מנהיגים, זיהית את הפוטנציאל וקידמת אותו בנחישות. כל משימה שקיבלת ביצעת בדייקנות, ביסודיות וללא פשרות – איש חזון ואיש מעשה, שהיה האדם הנכון, בזמן הנכון. בשמי ובשם צה"ל כולו, אני מודה לך על תרומתך הרבה לביטחון ישראל ומאחל לך הצלחה רבה.

שרית – אני רואה בך שותפה מלאה להישגיו של יואל, הישגים שלא היו מתאפשרים ללא הרוח הגבית והעידוד שלך ושל הילדים. אני מודה לך בשם צה"ל כולו – לך ולכל בני המשפחה, על התמיכה שהענקתם לאורך כל הדרך, חלק גדול מהצלחתו של יואל שמור לכם.

תמיר – אתה מקבל היום את הפיקוד על זרוע היבשה ואיתו מחויבות גדולה; לרלוונטיות, מחויבות לשיפור אפקטיביות התמרון ומחויבות לשלב בין מוכנות להשתנות. אתה קצין מוכשר ומקצועי, בעל ניסיון מבצעי עשיר ואיש מעשי ותכליתי! אתה ער ורגיש לצרכי היחידות, צרכי שדה הקרב החדש וצרכי הביטחון הלאומי, וגישתך הממוקדת רק תוסיף לדיוק ההתחדשות לזרוע ולצה"ל. מצפה לך מלאכה רבה, אבל גם כר נרחב להשפעה. אני סומך עליך, מאחל לך הצלחה רבה ויודע שתוביל את הזרוע לגבהים חדשים.

יפעת – את מכירה את העומס והדרישות הגבוהות הכרוכים בתפקיד מסוג זה. את והילדים הייתם חלק בלתי נפרד מדרכו של תמיר, והתמיכה והשותפות במאמץ יידרשו גם בתפקיד החדש. אני מודה לך ולכל המשפחה על הגיבוי עד כה, ומודה מראש על הגיבוי לעתיד.

חיילי ומפקדי זרוע היבשה, זוהי הזדמנות להודות גם לכם. אתם האנשים שמאחורי פיתוח התפיסות והתרגולות, פיתוח האמל"ח, תהליכי הרכש וההצטיידות, התכנון, הביצוע, החניכה והאיוש. יש לכם זכויות רבות בהישגי הזרוע, ואתם ראויים לכל הערכה. אבל יש לכם, למפקד הזרוע, למטה הכללי ולי בראשכם גם אחריות כבדה להמשיך ולהתאים את הזרוע לאתגרי השעה, להכין אותה למלחמות הווה והעתיד, ולגרום לה לעמוד במבחן העליון – מבחן הרלוונטיות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]