מחקר ישראלי חושף: הסיכוי לדלקת שריר הלב לאחר החיסון לקורונה - נדיר ביותר - 0404
מחקר ישראלי חושף: הסיכוי לדלקת שריר הלב לאחר החיסון לקורונה – נדיר ביותר יונתן סינדל, פלאש 90

מחקר ישראלי חושף: הסיכוי לדלקת שריר הלב לאחר החיסון לקורונה – נדיר ביותר

חוקרי בית החולים בילינסון וקופת החולים כללית פרסמו הלילה (חמישי) ממצאים של מחקר רחב היקף, שכולל נתונים של שניים וחצי מיליון מתחסנים בישראל, מהם עולה כי הסיכון לדלקת שריר הלב בעקבות חיסון פייזר נדירה ביותר ואינה גורמת לפגיעה משמעותית בשריר זה בטווח הקצר והבינוני.

שכיחות דלקת שריר הלב עומדת על 2.13 מקרים לכל 100 אלף מתחסנים, כשאצל 98% מהם נמצאה מחלה קלה עד בינונית ללא כל פגיעה בתפקוד הלב. מתחסן אחד לקה במחלה קשה שהצריכה אשפוז, ולאחריה החלים. תופעת הלוואי הנדירה הופיעה יותר לאחר מנת החיסון השנייה (69%) מאשר הראשונה, בקרב גברים יותר מאשר בקרב בנשים ויותר בגילי 16 עד 29.

ד"ר גיא ויטברג, קרדיולוג במערך לקרדיולוגיה, בבית החולים בילינסון: ״מחקר זה הינו הראשון המאפשר להעריך בצורה אמינה את ההיארעות של דלקת בשריר הלב, תופעת הלוואי העיקרית שנמצאה קשורה לחיסון כנגד הקורונה. ממצאי המחקר מראים כי מדובר בתופעת לוואי נדירה יחסית אפילו בקבוצת אוכלוסיה הנמצאות בסיכון המוגבר ביותר (גברים צעירים). יתרה מכך, מימצאי המחקר מראים כי ברוב המוחלט של המקרים מדובר במחלה קלה עם מהלך שפיר אשר לא משפיעה באופן משמעותי על התפקוד הלבבי בטווח הקצר ולא צפויה להשפיע על בריאות המטופלים בטווח הארוך".

פרופסור רן קורנובסקי, מנהל המערך לקרדיולוגיה בבית החולים בילינסון, ציין כי מדובר בתוצאות משמעותיות וכי החוקרים מקווים שהן יאפשרו קבלת החלטות מושכלת לגבי התועלת העצומה והמוכחת מיעילותו הגבוהה של החיסון, ולגבי חשיבות מניעת תחלואה בנגיף על שלל השלכותיה, כולל דלקת חריפה בשריר הלב, והסיכון הנמוך יחסית לתופעת הלוואי של דלקת בשריר הלב.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]