קרקעות נספי שואה נמכרו לערבים בניגוד לרצונם. בן גביר: "פגיעה בכבוד הנספים" - 0404
קרקעות נספי שואה נמכרו לערבים בניגוד לרצונם. בן גביר: יונתן סינדל, פלאש 90

קרקעות נספי שואה נמכרו לערבים בניגוד לרצונם. בן גביר: "פגיעה בכבוד הנספים"

דו"ח של אגף המחקר בערבית של תנועת 'אם תרצו', חושף מגמה של סכנת איבוד הרוב היהודי בנפת כנרת שבגליל. בשנים האחרונות יותר ויותר חלקות אדמה בנפת כנרת, נקנות בידי ערבים תושבי הכפרים בסביבה, בסכומי עתק.

בדו"ח נחשפו 14 עסקאות נדל"ן ביישוב פוריה נווה עובד וביישוב פוריה עילית של מכירת נכסים לערבים. משטרי מכר שהגיעו לידי מחברי הדו"ח עולה כי בחלק מהמקרים מי שמוכר את הנכסים היא החברה להשבת נכסי נספי השואה, גוף המשויך למשרד המשפטים תחת האפוטרופוס הכללי, שמנהל נכסים של יהודים שנספו בשואה.

במקרה אחד בפוריה עילית, חלקה הצמודה לבית הכנסת ביישוב הייתה בבעלות יהודי שהתעקש במשך כל חייו לא למכור לערבים, למרות שהציעו לו סכומי כסף נכבדים. בסופו של דבר הוא מכר את הקרקע למתווך, שבנה בה שני בתים ומכר אותם לערבים.

כתוצאה ממגמה זו, הקפיאו במושבה כנרת את התוכניות להרחבת מספר התושבים. זאת משום שבניגוד לנהוג בכפרים ערביים, ביישובים יהודיים רשות מקרקעי ישראל לא נוהגת במרבית המקרים להגביל את הרכישה ל"בני המקום" מה שמונע מהיישובים לשמור על הצביון שלהם.

מדובר במהשך מגמת הפלישה של עאבים לישובים יהודים בצפון לאחר שבכפר ורדים אירעה סערה כאשר במסגרת פרוייקט ענק, של 125 יחידות, 58 מגרשים נמכרו לערבים מכפר שכן.

מתנועת אם תרצו נמסר כי "שלושה סימני שאלה מרכזיים עולים מהדו"ח: א. מדוע אין מדיניות כוללת של משרד השיכון בנוגע לאזור נפת כנרת?
ב. כיצד ייתכן שמעשה ציוני של גאולת אדמות בידי נספי שואה, אשר כל מבוקשם היה לרכוש אדמה בארץ ישראל, הופך מאה שנים לאחר מכן למכירת אדמות תוך התעלמות משיקול הקונים המקוריים? ג. בשנים האחרונות נחשף כי במרבית מוחלטת של המקרים, רשות מקרקעי ישראל מאפשרת הקצאת מגרשים ביישובים של בני מיעוטים לבני המקום בלבד, ואילו ביישובים יהודיים כמעט ואין מגבלות המאפשרות את חיזוק ההתיישבות היהודית. כיצד ומדוע זה קורה?".

ראש מועצת עמק הירדן, עידן גרינבאום, התייחס לדו"ח ואמר: "זו שערורייה. אנשים קנו קרקעות בארץ ישראל רגע לפני שהלכו לתאי הגזים, עכשיו מדינת ישראל מוכרת אותם לכל המרבה במחיר"
יו"ר אם תרצו מתן פלג התייחס לדו"ח:
"חייבים לאמץ מדיניות התיישבות ציונית ולחזק את הרוב היהודי בכנרת".

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, הגיש שאילתה לשר המשפטים גדעון סער וביקש לבדוק כיצד הוא מתכנן למנוע מכירת נכסי יהודים שניספו בשואה, ללא יהודים. בשאילתה שהגיש בן גביר נכתב: "כיצד ייתכן שמעשה ציוני של גאולת אדמות בידי נרצחי השואה, הפך למכירה צינית ועסקית ללא התחשבות ברצון הקונים המקוריים".

ח"כ בן גביר הוסיף: "פגיעה בכבוד נספי השואה נעשית בזדון על ידי מי שאמור להשיב את נכסי נספי שואה. אני מקווה שהשר סער יתעורר ויפסיק את הבזיון הזה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]