שני מאושפזים נוספים ביממה האחרונה מ'נייס גאי'. יו''ר הוועדה: "חשש להרעלה מכוונת" - 0404
שני מאושפזים נוספים ביממה האחרונה מ'נייס גאי'. יו עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שני מאושפזים נוספים ביממה האחרונה מ'נייס גאי'. יו"ר הוועדה: "חשש להרעלה מכוונת"

עלה ל-41 מספר המאושפזים שנפגעו מהרעלה לאחר שימוש בסם נייס גאי, לאחר שנמצא בו רעל עכברים. כך דיווח היום (רביעי) משרד הבריאות לוועדת ההתמכרויות, הסמים ואתגרי הצעירים בכנסת.

יו"ר הוועדה, רם שפע, ציין כי סמי הפיצוציות וה"נייס גאי", במיוחד, ובפרט סמים מעורבבים – הוא נושא קריטי. "התופעה מתרחבת, יש חשש להרעלה מכוונת, ועד עתה באירוע ההרעלה האחרון נימנו עשרות איש שאושפזו, חלקם במצב קשה, ואחד אף נפטר מכך. זו תופעה שחובה לטפל בה במהירות".

ד"ר יעל לוריא, מנהל המרכז הארצי להרעלות במרכז הרפואי רמב"ם, בו אושפזו רוב המורעלים, הדגישה כי חל שינוי בגילאי המשתמשים בנייס גאי, מבני 18 ומטה בעבר – לגילאי 30-20 באירוע האחרון. היא ציינה כי תופעות הלוואי החמורות אינן בגלל הסם עצמו אלא עקב החומר שעורבב בו, רעל העכברים. לדבריה מדובר בדימומים קשים, וייתכן והיו נפטרים נוספים, שלא הגיעו לבתי החולים. היא הזהירה כי הנפגעים ייאלצו לקבל טיפול במשך חודשים ארוכים – שכן רעל-העכברים פעיל לתקופה ארוכה. לדבריה, הסימנים המעידים להרעלה שכזאת היא חולשה, סחרחורת, שינוי בתיאבון, דימום שאינו מפסיק בשתן או לאחר טיפול שיניים, ואפאטיות.

ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, ציין את פתיחת צוות החקירה מיוחד עם המשטרה, וכי הרעל הוא חומר נוגד-קרישה, המיועד נגד חולדות ומשווק לשימוש חקלאי.
אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד) הזהירה מפני החומר הסינטטי הקיים בנייס גאי, ועל הקושי של הגוף האנושי לפרק אותו, גם ללא רעל העכברים שצורף אליו לאחרונה. היא הציעה לבדוק האם הסם המעורבב חולק באיזו מסיבה בצפון, שהרי באזור זה נמצאו רוב המאושפזים.

סנ"צ דנה זוננפלד, ראש מעבדת הסמים הארצית במשטרה, הדגישה כי בחלק מהאריזות לא נמצא כלל ה"נייס גאי", אלא רק רעל העכברים לבדו.

לדברי טלי יוגב, ראש אגף לטיפול ושיקום ברשות לביטחון קהילתי, 40% מהמשתמשים בסמים ב-2016 היו בגילאי 21-16, כאשר 17% מהבנים בחברה הערבית משתמשים בסמים. חלק ניכר אחר מהמשתמשים הם דרי-רחוב.

עו"ד אתי כהנא, מנהלת תחום החומרים הפסיכואקטיבים ברשות, הוסיפה כי החומרים שנמצאו בהרעלה זו כבר נמצאים בפקודת הסמים המסוכנים, ואילו אורית שפירו, מנהלת תחום המניעה ברשות, סיפרה על פעולות הסברה להורים נעשו בשבועות האחרונים ובימים הקרובים יופץ גם חומר בערבית.

לדברי עו"ד יפעת רווה, ממחלקת הייעוץ והחקיקה משרד המשפטים, הכנסת חומרים חדשים לפקודת הסמים המסוכנים, יכולה להתבצע אפילו בתוך כמה ימים.

ד"ר אופיר לבון, יו"ר החברה הישראלית לטוקסיקולוגיה, הזהיר כי חלק מהמשתמשים נוטים לחשוב כי מדובר בקנאביס, ולכן חשיבות ההסברה למשתמשים האפשריים.

ליאל סרוסי, נציגת מועצת התלמידים והארצית, הוסיפה את קושי האכיפה בשימוש בסמים בקרב בני נוער, ובפרט שמדובר בתהליך מתמשך המתחיל בסיגריות אלקטרוניות. לדבריה, המניע לשימוש בקרב בני נוער הוא הוא לחץ חברתי, כדי להרגיש בוגר. לטענת אורן ליבוביץ', עורך מגזין "קנאביס", השימוש בתחליפים כנייס גאי, נובע מאיסור השימוש על קנאביס.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]