ועדת החינוך אישרה: ברשויות אדומות הלימודים בכיתות ה' עד ז' יתקיימו בהתאם לחלופות - 0404
ועדת החינוך אישרה: ברשויות אדומות הלימודים בכיתות ה' עד ז' יתקיימו בהתאם לחלופות 0404

ועדת החינוך אישרה: ברשויות אדומות הלימודים בכיתות ה' עד ז' יתקיימו בהתאם לחלופות

ועדת החינוך אישרה כי ברשות המדורגת בצבע "אדום", הלימודים של כיתות ה' עד ז' (בדומה ללימודים בכיתות ז' עד יב' ברשויות כתומות כפי שקבוע בתקנה כעת) יתקיימו בהתאם לחלופות שונות שנקבעו בתקנה – למידה בשטח פתוח, למידה מרחוק, למידה היברידית, או בדרך אחרת שיש בה צמצום מגעים בין תלמידי הכיתה בשטח בית הספר או בשטח פתוח לפי החלטת מנהל המוסד. לבקשת יו"ר ועדת החינוך ח"כ שרן השכל, התקנה מבהירה כי יש לנקוט ככל האפשר בחלופות שאינן למידה מרחוק ולנקוט בחלופה זו כחלופה אחרונה. ההוראה לא תחול על כיתות חינוך מיוחד, כיתות לנוער בסיכון וכיתות עולים ללימוד עברית. תוקפה של התקנה עד ה-17.10.21.

במהלך הישיבה עלה כי 48% מהתחלואה בילדים מקורה בישובים ערבים. ד"ר אפרת אפללו, מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום הבריאות במשרד הבריאות: "אנחנו חוששים שמה שקרה במגזר הערבי בעקבות הלימודים יקרה גם במגזר הכללי. לכן כל המטרה של "צמצום המגעים" ברשויות אדומות היא למנוע את התפשטות הנגיף באמצעות לימודים בכיתות קטנות לדוגמה". לירן שפיגל, ממונה יעוץ משפטי במשרד החינוך: "נקודת המוצא שלנו היא שהמנהלים מעוניינים שבתי הספר יישארו פתוחים ולכן החלופות הראשונות מאפשרות למידה פנים אל פנים. מנהל בית הספר יכול ללמד בשטח פתוח, במתנ"ס, או בקבוצות קטנות – הוא מכיר הכי טוב את בית הספר".

עוד עלה בישיבה כי משרד החינוך מאפשר למנהלי בתי הספר, כחלק מהסקת מסקנות בעקבות קורונה, לקיים למידה בדרכים נוספות ומאפשר משיקולים פדגוגיים שאינם רפואיים, ללמד מרחוק. "מדובר במינון קטן ואין כוונה להפוך את הלמידה בבית לנקודת המוצא. כשמנהל בית הספר יכול ללמד מרחוק הוא יכול לבחור בחלופה הזאת ואין הדבר נוגד את חוק חינוך חובה", הסביר עו"ד שפיגל. אינה זלצמן, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך הוסיפה כי "מדובר בגמישות ניהולית שניתנה למנהלים, עם גבולות שמציב משרד החינוך – הפיקוח מעורב ותוכניות העבודה של בית הספר נבחנות".

לבקשת היועצת המשפטית של ועדת החינוך, עו"ד תמי סלע, הודיעו נציגי משרד המשפטים כי יבחנו האם ההנחיה עומדת בניגוד לחוק חינוך חובה.

יו"ר הוועדה ח"כ השכל אמרה כי יש להבין שהלימודים מרחוק קשים יותר לתלמידים והרבה פעמים הלמידה מרחוק מבטלת לימודים מעשיים כמו חינוך גופני או מגמות מקצועיות. "יש גם תלמידים שאין להם את האמצעים ללמידה מרחוק ועל משרד החינוך לוודא ולפקח שהלמידה מרחוק, שלא קשורה להנחיות הקורונה, אינה מגדילה את הפערים". עוד הודיעה כי תקיים ביקור פתע ברשויות אדומות כדי לבחון האם מנהלי בתי ספר משתמשים בכלי של לימודים מרחוק באופן שרירותי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]