התיקון לחוק האוסטרי: "הזדמנות לעשרות אלפי ישראלים לקבל אזרחות אוסטרית " - 0404
התיקון לחוק האוסטרי: נימרוד כהן, עו"ד ניר לנקר

התיקון לחוק האוסטרי: "הזדמנות לעשרות אלפי ישראלים לקבל אזרחות אוסטרית "

תיקון לחוק האוסטרי מאפשר לצאצאי נשים אוסטריות  ואלו ששירתו בצבא קבע להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית • "אזרחות אוסטרית לא כרוכה בוויתור על אזרחות זרה נוספת", מציין עו"ד ניר לנקר המומחה בתחום • "עשרות אלפי ישראלים שלא היו זכאים לאזרחות אוסטרית, יכולים עכשיו לעשות זאת כיום" • התקשרנו ללקוחותינו ועדכנו אותם שילדיהם זכאים לאזרחות אוסטרית.

ישראלים רבים שלא היו זכאים בעבר לאזרחות אוסטרית יכולים לעשות זאת כעת, בעקבות שורת תוספות שנוספו בשנים האחרונות לחוק האוסטרי. "בדיקת זכאות לאזרחות אוסטרית היא הליך פשוט ולא מורכב. זוהי בשורה טובה לאנשים רבים שרוצים לעשות רילוקיישן לאירופה", ציין עו"ד ניר לנקר ממגדל אלקטרה סיטי בת"א ,הבעלים של משרד עו"ד לנקר-ירדני, שהוסיף כי "הדרכון האוסטרי מתאים לרבים שמסיבות כלשהן מעוניינים באזרחות זרה נוספת".  

התיקונים בחוק האוסטרי שפותחים לכם פתח לאזרחות אירופית

תיקון ה"אפליה" נגד נשים

בחוק האוסטרי קיימת אפליה מובנית בין גברים לנשים. כלומר, רק אלו שצאצאים לגבר (אבא או סבא) אוסטרי, זכאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית. יתרה מכך, אלו שנולדו לאישה אוסטרית לפני 1983 אינם זכאים לאזרחות אוסטרית. כעת, עקב הוספת תת סעיף לחוק האוסטרי, האנשים הללו (צאצאים לנשים אוסטריות) רשאים להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית.(בתנאי שאבותיהם נמלטו מאוסטריה מאימת הנאצים).

יהודים שהיו במעמד של תושב קבע

עו"ד ניר לנקר, מומחה בסיוע בהליך הוצאת דרכון אוסטרי וגרמני הסביר שעל פי החוק הנוכחי רק צאצאים של אזרחים אוסטרים זכאים לאזרחות אוסטרית, אלא שהתיקון לחוק האוסטרי כעת מאפשר לצאצאים של יהודים רבים שהיו אזרחים של מדינות אחרות באימפריה האוסטרו-הונגרית (צ'כיה, רומניה, פולין סלובקיה, סרביה, איטליה וקרואטיה) ואשר אבותיהם נמלטו מאימת הנאצים מאוסטריה בגבולותיה היום ,להגיש בקשה לאזרחות אוסטרית. "המון יהודים באותה התקופה היו תושבי קבע בווינה עם אזרחות זרה", ציין.

אין צורך לוותר על אזרחות זרה נוספת

"בעבר, אזרחים ישראלים עם דרכון זר נוסף היו נאלצים לוותר על האזרחות הזרה שלהם, לדוגמא אמריקאית ", ציין לנקר, והוסיף כי בעבר לא היה ניתן להגיש בקשה לדרכון אוסטרי אם מחזיקים באזרחות זרה נוספת, "התיקון שנעשה בחוק האוסטרי מאפשר כעת להוציא אזרחות אוסטרית מבלי לאבד את האזרחות הזרה הנוספת".

שירות התנדבותי בצבא זר

לפני התוספת לחוק, אזרח אוסטרי שנכנס לשירות התנדבותי בצבא זר היה מאבד את אזרחותו. האוסטרים מחשיבים את שירות הקבע בתור "התנדבות", כלומר לא חובה. כיום זה לא רלוונטי אם האדם שירת בצבא התנדבותי זר. "מדובר על הקלה משמעותית לעומת החוק הקיים", הבהיר עו"ד ניר לנקר .

מה עם עובדי מדינה?

אדם שהיה עובד מדינה היה מנוע מלהגיש בקשה לאזרחות אוסטרית או לחילופין, היו מערימים עליו קשיים רבים. מה שהיה כרוך בבירוקרטיה רבה ובהליך מורכב הרבה יותר. כיום, תחת סעיף חדש בחוק האוסטרי אין המצב יותר –המגיש יכול להיות גם עובד מדינה.

הסיפורים המרגשים

"הייתה לנו לקוחה שבמשך רוב חייה חשבה שאבא שלה לא היה בחיים", סיפר המומחה, שהסביר: "ללקוחה לא הייתה שום ניירת עליו. היא פנתה אליי כשהיא הייתה מעל גיל 70. ההורים שלה נפרדו בצורה ממש קשה, כשהייתה פעוטה. אמה לא סיפרה לה את האמת כל השנים, כדי לא להעציב אותה. אמא שלה בעצמה לא ידעה שהאבא יצא מישראל ועבר לגור בקנדה, והתחתן שם".

לאחר שנים רבות, כשנפטר האב, האישה הצליחה למצוא ניירת עליו ופנתה אליי. מבחינתה, הוצאת אזרחות היוותה סגירת מעגל עם האבא שמעולם לא פגשה. היא הצליחה לאתר את הניירות דרך הקשר שנוצר בינה לבין האחות שבקנדה . "הצלחנו להסדיר לה את זה, לפני כשבע שנים. אך לא יכולנו להוציא אזרחות לילדיה ולצאצאיה. החוק לא אפשר זאת".

"ב-2019, כשהתיקון לחוק האוסטרי נעשה, עדכנו את הלקוחה על כך. היא התרגשה ושמחה מאוד, והוצאנו לכל הילדים והצאצאים שלה אזרחות. היא עשתה ביקור באוסטריה, והלכה לראות את הבית שאבא שלה היה גר בו", סיפר.

יתרונות האזרחות האוסטרית

דרכון אוסטרי מעניק את כלל ההטבות הניתנות לבעלי אזרחות אירופאית – לימודים אקדמיים ברחבי אירופה לעיתים ללא עלות, כניסה ללא ויזה למדינות ארה"ב ואוסטרליה, מגורים ועבודה בכל רחבי האיחוד האירופאי ללא הגבלה ועוד.

עוד אחד מיתרונות הדרכון האוסטרי, באופן כללי – הימצאותו של הדרכון הנוסף בחיקינו. בתקופה האחרונה כשהוטלו הגבלות על כניסת ישראלים למדינות ברחבי העולם תחת מגפת הקורונה – בעלי דרכון נוסף, כדוגמת הדרכון האוסטרי, הותרו להיכנס. זאת בשל השתייכותם למדינות האיחוד האירופי עליהן לא הוטלו ההגבלות.

 רוצים אזרחות אוסטרית?

"אנו מעודכנים ומתעדכנים באופן תדיר בחוקי האזרחות  של אוסטריה ועוקבים אחר השינויים הנעשים. אנחנו יכולים לעדכן אתכם בשינויים הנעשים בחוק. לדוגמא, התקשרנו ללקוחותינו ועדכנו אותם שילדיהם זכאים לאזרחות אוסטרית. היתרון היחסי שלנו הוא שאנחנו משרד ותיק וברשותנו ניסיון וידע רב בתחום. אנו מכירים היטב את החוקים ואת השינויים התכופים בהם".

מעוניינים לברר בנוגע לאזרחות אוסטרית או גרמנית? מוזמנים לפנות אל משרד לנקר-ירדני בלחיצת כפתור באתר הבא.

משרד עו"ד ונוטריון לנקר –ירדני.

כתובת : רח' הרכבת 58 (מגדל אלקטרה סיטי) ת"א.

טלפון:03-5052141

אתרנו : https://austrogerman.co.il/

דף פייסבוק : https://www.facebook.com/nir.lanker.lyl/

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]