הדרישה לשינוי הוראות הפתיחה באש | צעדת האימהות ה-2 יצאה לדרך בת"א: "האסון הבא ממתין מעבר לפינה" - 0404

הדרישה לשינוי הוראות הפתיחה באש | צעדת האימהות ה-2 יצאה לדרך בת"א: "האסון הבא ממתין מעבר לפינה"

צעדת האמהות ה-2 יצאה לדרך הערב (ראשון) במתחם שרונה בתל אביב. בצעדה משתתפים אמהות ללוחמים, לוחמים משוחררים, משפחות שכולות ונכי צה"ל,  בקריאה לרמטכ"ל: שנה את הוראות הפתיחה באש.

במגרת היוזמה האזרחית, בהובלתה של צופיה נהון, שלום נזרי ואמהות לוחמים יחד עם לוחמים משוחררים, תנועת אם תרצו, פורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות, פורום אמהות למען לוחמים, ארגון תורת לחימה ועוד צועדים סביב בסיס הקריה ודורשים לשנות את הוראות הפתיחה באש כך שלא יסכנו את לוחמינו.

הצעדה הראשונה, לפני כשלושה שבועות הגיעה בעקבות מותו הלוחם בראל שמואלי הי"ד בידי מחבל ארור שניצל את נהלי הפתיחה באש והתקרב עד לטווח אפס אל כוחותינו. אלפי אמהות ונשות לוחמים התאגדו מא המקרה הקשה במטרה לשנות את הוראות הפתיחה באש.

יוזמת הצעדה, צופיה נהון: "בשבועות האחרונים, נחשפנו כולנו לעומקו של המחדל המתבצע מדי יום בגבול רצועת עזה וברחבי יו"ש. האסון הבא ממתין מעבר לפינה. אנו, נשות ואמהות הלוחמים, מסרבות להרכין ראש ולאפשר את הפקרת בני הזוג והבנים הלוחמים שלנו. איננו מוכנות לקבל את המשוואה לפיה חיי החמאס ואזרחיו עדיפים על פני הלוחמים שלנו. חייבים לשנות את הוראות הפתיחה באש".

מתן פלג, יו"ר תנועת אם תרצו, המלווה את צעדת האמהות: "זהו צו 8 לכל אזרח ישראלי. כל מי שצופה בבית בדיווחים על נזיפות ללוחמים שידיהם קשורות צול מתפרעים, כל מי שלחם בעזה או באיו"ש, כל אם או אב ללוחם שנמצא כעת בשטח, מבינים את גודל הסכנה. התחושה היא של אסון שעומד בפתח. החדירה לגבול והפגיעה באחד הקיבוצים הם רק עניין של זמן לנוכח הוראות הפתיחה באש המונעות מלוחמנו לפגוע באויב. החמאס יודע זאת היטב ועלול לנצל זאת בקרוב. עלינו למנוע את המוות הבא של לוחם בגבול".

ארגון תורת לחימה: "הרמטכ"ל כוכבי כינה את הביקורת המוצדקת שלנו על הפצ"ר, אשר אחראי באופן ישיר לפגיעה בלוחמינו, "דברים בטלים". אך הוא לא יוכל להתעלם משאלות נוקבות שמטרידות את הלוחמים ובני משפחותיהם: מדוע העקרון המוסרי היסודי לפיו חיי הלוחמים קודמים לחיי האויב – הפך למטושטש?

מדוע מפקדים בכירים מסכנים לוחמים עליהם הם אחראיים, ולא מאפשרים להם להשתמש בנשקם – רק בגלל פחד ממשפטנים והוראות מעוותות חסרות בסיס מוסרי? מדוע הפרקליטות הצבאית אשר מנותקת מהשטח, כותבת הוראות המסכנת וכובלות את ידי הלוחמים הנמצאים בשדה הקרב האכזרי?

ממתי משפטנים אמונים על מוסר הלחימה? מהם המקורות ואמות המידה של הפרקליטות הצבאית לקביעת עקרונות המוסר המעוות הזה?

האימהות, אשר שולחות את ילדיהן ונשים אשר שולחות את בני זוגם להגן על המולדת דורשות תשובות לשאלות אלו. אנו נמשיך לפעול יחד עימן עד לתיקון הוראות הפתיחה באש והמוסר המעוות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]