ויזה לאירופה - נגמרה חגיגת הכניסות החופשיות - 0404
ויזה לאירופה – נגמרה חגיגת הכניסות החופשיות pexels

ויזה לאירופה – נגמרה חגיגת הכניסות החופשיות

אם עד לאחרונה יכולנו להיכנס למדינות אירופה בקלות יחסית, בעיקר לצורכי תיירות, החל משנת 2023 החגיגה נגמרת ונחויב בהנפקת ויזה לאירופה. זה נשמע בומבסטי ומאיים, אבל בעצם מדובר באישור ביטחוני בשם ETIAS, שאפשר להוציא אונליין תוך כמה דקות בעלות מינימלית.

נעים להכיר – מדינות שנגן

הסכם שנגן נחתם ב-1985 על ידי מספר מדינות באירופה, במטרה ליצור מדיניות מוסכמת למעבר והגירה בין המדינות השונות. כיום חתומות על ההסכם 29 מדינות באירופה – וכל מי ששייך לאחת מהן יכול לבקר באחרות ללא צורך בוויזה או באישור אחר. מדינות שאינן נכללות בהסכם שנגן (יתר מדינות אירופה וכן מדינות העולם), יצטרכו להוציא אישור ביטחוני בשם ETIAS על מנת להיכנס למדינות שנגן; זאת החל משנת 2023.

הרקע לכל הבלגן הזה הוא תוצאה של שינויים שעוברים על יבשת אירופה, כגון חדירה בלתי חוקית של מהגרים, נושאים ביטחוניים ובעיות נוספות. לפיכך התקבלה החלטה בקרב 26 ממדינות אירופה, החתומות על הסכם שנגן – שהחל מ-2023 כל כניסה לשטחן תחויב באישור דמוי ויזה שנקרא ETIAS.

מי מחויב בוויזה לאירופה?

נכון לעכשיו מדובר ברשימה של 60 מדינות ברחבי העולם, המחויבות באישור ETIAS כתנאי כניסה לאירופה. גם ישראל נכללת ברשימה, ובזאת מסתיימת לצערנו חגיגת הכניסות החופשיות שהתקיימה עד כה במשך זמן רב. 26 מדינות שנגן המחייבות הוצאת ויזה:

שווייץ, שוודיה, ספרד, סלובניה, סלובקיה, פורטוגל, פולין, נורבגיה, הולנד, מלטה, לוקסמבורג, ליטא, ליכטנשטיין, לטביה, איטליה, איסלנד, הונגריה, יוון, גרמניה, צרפת, פינלנד, אסטוניה, דנמרק, צ'כיה, בלגיה ואוסטריה. הרשימה הזו עשויה להתעדכן בעתיד לכאן ולכאן, אם וכאשר מדינות נוספות יתווספו להסכם שנגן או יוסרו ממנו.

כאן המקום לציין שמי שיש בבעלותו אזרחות אירופאית, ורצוי באחת ממדינות שנגן – פטור מהנפקת הוויזה. "זהו אחד מהיתרונות המשמעותיים ביותר של להיות בעל דרכון אירופאי בימינו", אומרים בחברת קמפוס פאס, המסייעת למגורשי ספרד לקבל דרכון פורטוגלי. "כמובן שמעבר לכך יש לדרכון שכזה יתרונות רבים נוספים – כגון לימודים כמעט בחינם, אפשרויות עסקיות עניפות, כניסה לארצות הברית ללא ויזה (למרות שככל הנראה ישראלים ממילא יקבלו פטור בקרוב) וכן הלאה".

מהו התוקף של אישור ETIAS?

למרות היותו אישור ביטחוני בלבד, אישור ETIAS מהווה למעשה ויזה מלאה לאירופה. התוקף הרשמי של כל אישור יהיה 3 שנים, או עד פקיעת תוקף הדרכון של בעל האישור. משך השהות באירופה בכל כניסה, מוגבל לתקופה של 90 יום בכל חצי שנה קלנדרית.

מי שירצה לשהות יותר זמן ביבשת יצטרך להנפיק ויזה מסוג אחר (כגון ויזת עבודה או ויזת לימודים), או לחילופין ויזת שנגן. כמו כן גם מי שצריך אישור שחורג מ-3 שנים, יצטרך גם הוא להנפיק ויזת שנגן. כאמור, גם בעלי אזרחות אירופאית באופן כללי פטורים מההליך הזה.

איך מקבלים אשרת ETIAS?

כל התהליך הוא למעשה פשוט מאוד, ומתנהל אונליין במשך מספר דקות בודדות. ממלאים שאלון מקוון באתר אינטרנט ייעודי, הכולל פרטים אישיים, פרטי השכלה, עבודה, מצב רפואי, רקע פלילי ועוד. עלות כל בקשה תעמוד על 7 או 8 אירו, והאשרה תישלח למבקש בדואר אלקטרוני תוך 48 שעות.

במקרים חריגים האישור עשוי להימשך זמן רב יותר ולדרוש מסמכים נוספים, אבל רוב האנשים ככל הנראה יאושרו מיידית (בהנחה שכל הפרטים נכונים, שאין רקע פלילי או סיבה לחשוב שהם מתכננים הגירה בלתי חוקית). אם הכול תקין והאישור התקבל, אתם מוכנים ומזומנים להגיע למדינות שנגן באירופה בלי מעברי גבול מסובכים ובלי טרטורים מיותרים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]