"מתנתק מהבית ומהעבודה ככל הניתן": גבאים בבתי הכנסת בבירה מספרים על ההכנות לתפילות יום כיפור - 0404

"מתנתק מהבית ומהעבודה ככל הניתן": גבאים בבתי הכנסת בבירה מספרים על ההכנות לתפילות יום כיפור

יום הכיפורים קרב ובא ואיתו ההכנות האחרונות בבתי הכנסת לקראת הגעת אלפי מתפללים לבתי הכנסת בעיר לתפילות כל נדרי ונעילה.

בגלל הקורונה בתי הכנסת פותחים מקומות ישיבה מחוץ לבתי הכנסת כדי לאפשר לכולם להגיע ולא להסתכן בגלל השעות הארוכות של התפילה. משה מזרחי, גבאי בית הכנסת "זכור לאברהם" בגבעת משואה מספר על האחריות הכבדה ועל העיסוק מראש חודש אלול ועד מוצאי שמחת תורה כשיום הכיפורים הוא השיא של בית הכנסת:

"אני מאוד נרגש בתקופה הזאת, אני מתנתק מהעבודה ומהבית ככל הניתן ומתעסק הרבה עם בית הכנסת והקלסרים של בית הכנסת אצלי ביד במשך כל היום כי כל רגע יש משהו שקורה וכדי לדאוג למקומות ישיבה ולאופרציה מסביב, אני עושה את זה מעל 20 שנה בשמחה ובאהבה כי חשוב לי שאנשים יקבלו את השירות הכי טוב שיכול להיות ולתת להם הרגשה שהם רצויים אצלנו בבית הכנסת. גם מי שלא מתפלל באופן קבוע, אני רוצה שירגיש שייך לבית הכנסת כי זה מקום המאחד את כולם."

משה מזרחי מוסיף לתאר את האווירה בימים הנוראים "בראש השנה, בית הכנסת מלא אבל ביום כיפור רוב השכונה מגיעה אלינו ואני כל הזמן ערוך איך לקבל את האנשים וביום כיפור אנחנו מצופפים את השורות בגלל הכמויות, והשנה בגלל הקורונה אנחנו נפתח בחוץ מקומות ישיבה כדי שאנשים ירגישו את התפילה ואת העוצמה ואת השייכות ליום הזה. העומס בעיקר בערב ולקראת תפילת נעילה. רב בית הכנסת, הרב יצחק אליסף, מתפלל את כל התפילות בימים נוראים והנוסח שלנו הוא ירושלמי אותנטי."

גם בבית הכנסת "קיו"ם" (קהילת יוצאי מרוקו) בקרית משה נמצאים בהכנות האחרונות ליום הכיפורים. בבית הכנסת הזה התפילות והפיוטים בנוסח מרוקאי אותנטי ללא שינויים במסורת והדלתות בית הכנסת פתוחות למתפללים רבים ואפילו לתיירים המגיעים במיוחד כדי לשמוע את המנגינות בנוסח המרוקאי.

גבי עזריאל, גבאי בית הכנסת כבר 30 שנה מספר "החזנים והפייטנים שלנו קבועים ובכל שנה הם מגיעים לבית הכנסת והם עורכים את התפילות בצורה מסודרת לפי מסורת ניגוני מרוקו ומה שהכי מרגש שישנה השתתפות מלאה של כל קהל המתפללים, גברים, נשים וילדים שמגיעים לתפילות וכמובן לימי הסליחות. מה שמרגש אותנו ביום כיפור שישנם כ10 עד 15 אחוז מתפללים שאינם מהקהילה שלנו שבאים במיוחד אלינו והם מגיעים למלונות באזור כדי להתפלל איתנו. כגבאי אני מקבל עזרה מכל הקהילה וביום כיפור אנחנו מתפללים בהיכל יותר גדול בגלל שיש לנו יותר מתפללים אז צריך הרבה כסאות ,שולחנות וסידור המקום. האווירה כ"כ מיוחדת שגם תיירים מחו"ל מגיעים אלינו כי אלו פיוטים שחודרים עמוק והתפילה היא מקורית ללא שינויים והקהל שמגיע מחמם את הלב ונותן לנו כח לכל השנה".

לקראת תפילות החגים לבתי הכנסת ברחבי העיר עיריית ירושלים כבר חילקה כ-532 צליליות שמש.

מיזם חלוקת ציליות שמש פועל על ידי עיריית ירושלים, באמצעות המינהלים הקהילתיים בשכונות העיר, אשר פועלים לאורך השנה להוות כתובת לתושבי השכונה ולגשר בין צרכי התושבים בשכונה לבין המחלקות והאגפים המטפלים בעירייה. בעירייה פועלים לטובת יצירת שגרת תפילות חגים בטוחה ובכפוף להנחיות משרד הבריאות. במהלך החודש האחרון ליקטה העירייה מידע מהמינהלים הקהילתיים ובאמצעות רישומים שנעשו באתר העירוני על פערים בציוד הצללה בקרב מתפללים בקהילות בתי הכנסת ומתפללי המניינים במרחבים הפתוחים, ולאחר מספר ימים, נאספו הרשימות ואושרו כלל הבקשות הצללות שהוגשו במניהלים הקהילתיים ובאתר העירוני, כולל הקצאות לקהילות של ראו את הפרסום בזמן.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "הגבאים עושים עבודת קודש ובמיוחד בתקופה הזאת של השנה, יום הכיפורים נותן לנו כוחות לכל השנה כולה ואנו שמחים מאוד שהגבאים והקהילות פותחים את שעריהם לכלל הציבור שמעוניין להגיע לבתי הכנסת לשמוע כל נדרי ונעילה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]