גריאטריה או גרונטולוגיה: ההבדלים, היכן לומדים ואיפה עובדים - 0404
גריאטריה או גרונטולוגיה: ההבדלים, היכן לומדים ואיפה עובדים pixabay

גריאטריה או גרונטולוגיה: ההבדלים, היכן לומדים ואיפה עובדים

למי מאיתנו שאינם בקיאים בעולמות הרלוונטיים, נדמה כאילו מדובר בשני תחומים דומים; אבל למעשה גריאטריה וגרונטולוגיה הם שני תחומי ידע שונים.

תוחלת החיים עולה ככל שחולפות השנים, וכבר כיום יש גידול משמעותי באוכלוסיית בני ה-60 ומעלה ברחבי העולם. עם הגידול באוכלוסיית הקשישים מגיעים גם אתגרים חדשים שיש לתת להם מענה, וזאת בדמות תחומי ידע רב רב מערכתיים כגון סיעוד, גרונטולוגיה, גריאטריה ועוד.

כדי להבין את ההבדלים בין גרונטולוגיה לגריאטריה, תחילה נסביר במה עוסק כל תחום.

מה זה גריאטריה?

גריאטריה (Geriatrics) היא תחום רפואי העוסק בבריאות הגיל השלישי, ובעיקר במחלות המאפיינות את שכבת האוכלוסייה הזו. כאן המקום לציין שבתוך תחום זה ישנה גם תת-התמחות הנקראת פסיכו-גריאטריה, העוסקת בהיבטים הפסיכולוגיים של מחלות הגיל השלישי.

כדי להיות גריאטר או פסיכו-גריאטר יש להיות רופא – כלומר לסיים תחילה לימודי רפואה, ורק לאחר מכן ניתן להתמחות בתחום זה (בישראל, אם נרצה לדייק). באופן כללי ניתן לומר שמטרת הגריאטריה היא טיפול בקשישים, על בעיותיהם השונות.

מה זה גרונטולוגיה?

גרונטולוגיה (Gerontology) היא חקר הזקנה ותהליכי הזדקנות. בתחום עיסוק זה חוקרים את הסיבות הביולוגיות והרפואיות להזדקנות (תת-תחום שנקרא ביו-גרונטולוגיה), וכן את המאפיינים הפסיכולוגיים והחברתיים שלה, שהינם בדרך כלל תלויי תרבות.

גרונטולוגים יכולים לעשות תואר ראשון, שני או שלישי בתחום, כאשר בין תחומי הלימוד נכללים נושאים כגון פיזיולוגיה, מדעי החברה, פסיכולוגיה, בריאות הציבור ומדיניות. למעשה, הגדרה מלאה יותר של גרונטולוגיה כוללת את הרכיבים הבאים:

  • מחקר מדעי של התהליכים המקושרים עם שינויים פיזיים, מאמצע החיים ועד גיל מבוגר.
  • חקירה מולטי-דיסציפלינרית של שינויים חברתיים שנובעים מגידול באוכלוסיית המבוגרים, וכוללת תחומי ידע החל ממדעי הרוח (היסטוריה, פילוסופיה, ספרות) ועד כלכלה.
  • יישום הידע ליצירת מדיניות ותוכניות פעולה, כגון חקיקה לטובת קשישים ובני משפחותיהם, טיפולים טובים יותר ועוד.

ההבדל בין גרונטולוגיה וגריאטריה

לאור כל מה שנאמר עד כה, ניתן לראות שיש שני הבדלים עיקרים ומשמעותיים בין התחומים:

  1. גריאטריה היא התמחות רפואית, בעוד שגרונטולוגיה הוא תחום אקדמי "רגיל" שאינו דורש לימודי רפואה.
  2. גרונטולוגיה לא עוסקת במחלות הזקנה – תחום זה שמור לגריאטריה.

מה הדמיון בין שני התחומים?

למרות שיש לא מעט הבדלים בין שני התחומים, למעשה הם בעלי מטרה משותפת אחת – להבין את הזקנה ולשפר את איכות חיי הקשישים. דמיון נוסף בין שני התחומים הוא השמות הלטיניים שלהם, שנובעים מהמילה היוונית Geron – "זקן".

למעשה, מכיוון שגרונטולוגיה היא תחום יותר מקיף והרבה יותר מולטי-דיסציפלינרי – ניתן לראות את הגריאטריה כתת-תחום של הגרונטולוגיה; תת תחום רפואי שעוסק אך ורק במחלות הזקנה והטיפול בהן.

היכן עובדים גריאטרים וגרונטולוגים?

כמו בכל תחומי הידע האקדמיים, גם בתחומים אלו ניתן לחלק את העבודה והעשייה לשלושה עיקריים: יישום, מחקר והוראה.

מהבחינה היישומית-טיפולית ניתן לעבוד כמומחים בבתי אבות או דיור מוגן לסוגיהם, בבתי חולים פרטיים וציבוריים וכן בגופי טיפול אחרים. גרונטולוגים וגריאטרים יישומיים יעסקו בטיפול צמוד, וזאת בשונה מאלו שיבחרו במסלולי מחקר ו/או הוראה. מבחינה זו ניתן לעבוד כחוקרים ו/או מרצים באוניברסיטאות, במכללות וכן במוסדות ובחברות העוסקים במחקר בתחומים אלו, ללא האספקט של טיפול מעשי בקשישים.

היכן לומדים גרונטולוגיה / גריאטריה?

כפי שכבר צוין בתחילת המאמר, גריאטריה היא התמחות בתחום הרפואה – בעוד שגרונטולוגיה היא תחום יותר מולטי-דיסציפלינרי שאינו מחייב לימודי רפואה. מתוך כך נגזרות גם אפשרויות הלימוד, בהכרח.

המעוניינים להתמחות בגריאטריה יצטרכו קודם כל לסיים לימודי רפואה, ורק לאחר הסטאז' יוכלו להתחיל בהתמחות בתחום זה. מכיוון שהדבר מחייב לימודי רפואה, ניתן לעשות זאת רק במוסדות הכוללים בתי ספר לרפואה (אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, הטכניון, אוניברסיטת אריאל, האוניברסיטה העברית והפקולטה לרפואה בצפת של אוניברסיטת בר אילן).

המעוניינים להתמחות בגרונטולוגיה יכולים להחליט עד לאן להרחיק בלימודים – ולבחור האם יספיק להם תואר שני או דוקטורט (נכון להיום אין תואר ראשון בתחום בישראל). כיום ניתן ללמוד גרונטולוגיה במספר מוסדות בישראל, כגון אוניברסיטת בן גוריון, המכללה האקדמית נתניה, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה וכן מוסדות אקדמיים נוספים.

המאמר באדיבות קבוצת עמל ומעבר, רשת בתי אבות וחברת כוח אדם להעסקת מטפלים סיעודיים בבית.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]