"אם תרצו" תובעת את ועדת הבחירות על לשון הרע - 0404

"אם תרצו" תובעת את ועדת הבחירות על לשון הרע

תנועת אם תרצו הגישה לבית המשפט השלום בבית שמש תביעה נגד ועדת הבחירות המרכזית בגין שלושה פרסומים העולים כדי לשון הרע, על סך 430 אלף ש"ח.

בפרסום הראשון, בהודעה לתקשורת ב-21.2.21, ועדת הבחירות הפיצה הודעה המתייחסת לקישור הרשמה לעבודה בוועדת הבחירות. כתוצאה מכשל באבטחת מידע, דלף הקישור לרשות הרבים. בסופו של יום התברר כי אירעה תקלה בחברה עמה התקשרה ועדת הבחירות, אך זו בחרה לומר בהודעתה כי 'תטיל עונש על אם תרצו ועל פעיליה' ואף ציינה כי היא 'רואה בחומרה את האירוע'. לטענת אם תרצו בכתב התביעה, 'מכיוון שוועדת הבחירות אמונה על טוהר הבחירות, הצהרתה זו לצד הצהרתה שהיא תטיל עונש, ניתנת לפירוש כאילו אם תרצו פעלה לפגיעה בטוהר הבחירות'. ואכן כך פורשו הדברים בידי התקשורת – בישראל היום, לדוגמה, נכתב: ועדת הבחירות טוענת 'נעשה ניסיון לשבש את ספירות הקולות'.

במהלך הבחירות, ב-23 למרץ 2021, התגלתה תקלה ביישומון אותו הפעילה הוועדה עבור מפקחי טוהר הבחירות.

משהתריעה אם תרצו בעניין זה בתקשורת, שוב הפיצה ועדת הבחירות פרסום שני, בדמות הודעה לתקשורת, ובה נאמר: "חרושת הפייק ניוז החלה מופצת כפי הנראה על ידי תנועת אם תרצו, ידיעה לפיה כביכול יש תקלה ביישומון". בסוף ההודעה ציינה ועדת הבחירות "אנו רואים בניסיון זה פרק המשך בניסיונות לקעקע את אמון הציבור בתוצאות ובוועדת הבחירות".

בפרסום השלישי, בראיון של מנכ"לית ועדת הבחירות, אף הוא בתאריך ה-23.3.21, אמרה: "פתחנו את הבוקר באיזה שהן ידיעות שמסתובבות ברשת, לעניין האפליקציה שמשמשת את מפקחי טוהר הבחירות, הופצה ידיעה כפי הנראה באמצעות תנועת אם תרצו שהאפליקציה קרסה, וועדת הבחירות כשלה בתפקידה. זה ממש היה בשעה הראשונה של ההצבעה. אז קודם כל האפליקציה לא קרסה, היא פועלת, אין שום בעיה איתה. וזה שוב ניסיון נוסף לחזק את הדה-לגיטימציה של התוצאות".

כאמור, בסופו של יום התבררו טענות אם תרצו בנוגע ליישומון כנכונות.

לטענת תנועת אם תרצו שלושת הפרסומים המתוארים עולים כדי לשון הרע ועל כך תובעת התנועה 432,462 ש"ח.

בנוסף, תנועת אם תרצו מבקשת בכתב התביעה כי בית המשפט יורה לנתבעת לרכוש מודעה בכל כלי התקשורת בהם התפרסם הדיווח הראשון, (ישראל היום, מעריב, רשת ב', גלי צה"ל, חדשות 12), ובה ייכתב: "הודעה זו לא הייתה נכונה ואין כל ראיות לדופי בהתנהלות אם תרצו, ובכלל זה לניסיון מצד אם תרצו לפגוע בטוהר הבחירות…ועדת הבחירות המרכזית מתנצלת בפני אם תרצו על הפגיעה שנגמרה לה בשל פרסומים שגויים אלו".

באי כוחה של התנועה, עורכי הדין ערן בן ארי ואסף תכלת מסרו בתגובה: "נסכל כל ניסיון להשחרת שמה הטוב של תנועת אם תרצו הפועלת לקידום טוהר הבחירות וחיזוק אמון הציבור בדמוקרטיה. לא ניתן יד להשתקת ביקורת אזרחית לגיטימית על פעולת ועדת הבחירות. אנו מצפים מן הוועדה לחדול מסימונה וקטלוגה של התנועה וליטול אחריות על מעשיה. לצערנו השיח עם הוועדה לא הועיל ולכן נאלצנו לפנות לבית המשפט".

מתן פלג יו"ר אם תרצו: "ועדת הבחירות המרכזית היא הגוף שצריך לשים את הדגש הקריטי ביותר לאמון הציבור, לניקיון כפיים ולטענות הציבור כלפיו. במסכת של פרסומים, בחרו בוועדת הבחירות להוציא את דיבתה של תנועת 'אם תרצו', ללא הצדקה וללא כל סיבה. אנו בטוחים שבית המשפט יעשה צדק. טוב תעשה ועדת הבחירות אם תפעל לחיזוק האמון בה ובמערכת הבחירות במקום לתקוף בצורה חסרת אחריות את הטענות שעולות נגדה. תנועת אם תרצו תמשיך לפעול על מנת לשמור על טוהר הבחירות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]