ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל ב-2.8% - 0404
ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל ב-2.8% חדשות 0404

ועדת הכלכלה אישרה: מחיר החלב הגולמי יוזל ב-2.8%

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום את תקנות תכנון משק החלב שהגיש משרד החקלאות ונועדו להוזיל בהוראת שעה את מחירו של החלב הגולמי, אותו רוכשות המחלבות מהרפתנים, ב-2.8%. זאת בהתאם לסיכום בין משרדי החקלאות והאוצר לרפתנים, כחלק מהכוונת הממשלה לתקן את חוק תכנון משק החלב ולקדם רפורמה בענף. הוראת השעה תיכנס לתוקף רטרואקטיבית, החל מ-1 ביולי 2021 ועד לסוף השנה.

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, הסביר את התקנות ואמר כי מדובר ביישום של הסכם בין משרדי החקלאות והאוצר. לפי הסיכום, מחיר ליטר חלב גולמי ייקבע לפי מחיר התשומות של רפתות שמייצרות מעל 700 אלף ליטר בשנה. כמו כן, התיקון מאריך את הוראת השעה לשימוש בהסדר מחיר המטרה עד סוף 2023, כאשר לשרי החקלאות והאוצר יש אפשרות להאריך את ההסדר, באישור ועדת הכלכלה, עד סוף 2025.

עוד הסביר לוי כי ההסכם נכנס לתוקף בינואר 2021 ויחול רטרואקטיבית מיולי השנה. לדבריו, התשלום המופחת לרפתנים הוא בשורה לציבור ויאפשר לצמצם את עליית מחיר המטרה בעתיד בשל עליית מחיר המזון, וכן כבר מנע את עליית מחיר החלב לצרכנים.

ח"כ נירה שפק אמרה כי הפתחה של שנה חדשה, בה עבר בקריאה ראשונה התקציב, התפקיד של חברות וחברי הכנסת הוא למצוא את האיזון בין השמירה על חקלאות ישראלית, ביטחון המזון, טיפול ביוקר המחייה ותשלום הוגן לחקלאים. לדבריה, אותו שיח שהתקיים במשק החלב צריך להתקיים גם בענפים אחרים וזו הבקשה שלה לשנה החדשה.

ההצעה אושרה פה אחד, בתמיכת היו"ר ביטון וח"כ שפק. לאחר ההצבעה אמר היו"ר ביטון כי משרדי החקלאות והאוצר צריכים לנצל את הזמן הקרוב ולהגיע לוועדה עם נוסחים מוסכמים גם באשר לשאר הרפורמות. לדבריו, גיבוש הסכמות מראש יקל על עבודת הכנסת לאשר תיקוני חקיקה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]