הרמטכ״ל כוכבי: "מפקדים וחיילים - אני מגבה אתכם באופן מלא" - 0404
הרמטכ״ל כוכבי: פלאש 90

הרמטכ״ל כוכבי: "מפקדים וחיילים – אני מגבה אתכם באופן מלא"

הרמטכ״ל, רא״ל אביב כוכבי, באיגרת הרמטכ״ל שנשלחה למשרתי צה״ל בנושא חוסן, תעוזה וגיבוי.

כוכבי: "מדינת ישראל פורחת ומשגשגת באזור מוכה אלימות, משברים חברתיים ואיומים בטחוניים רבים. זוהי עדות להצלחה הכבירה של צה"ל כבר שבעים ושלוש שנים, שמעניק למדינת ישראל ולאזרחיה את כח המגן שבלעדיו כל זה לא היה אפשרי.

הגנה מחייבת לחימה ולחימה מחייבת הקרבה. מצבי לחימה מאופיינים בערפל קרב ובנסיבות משתנות, וההחלטות לרוב מתקבלות בחוסר ודאות ובפרק זמן קצר. לכן לעולם יתכנו שגיאות, ואלו לדאבון הלב עלולות להוביל לנפגעים ולהרוגים. אין תפקיד ואין מקצוע שלא נעשות בו טעויות, ובלחימה מול אויב במיוחד. אין מפקד שלא שגה ומפקדים רבים איבדו חיילים שהם אוהבים והם נושאים אותם עימם כל חייהם. חובתנו לתחקר באופן נוקב, להגיע לחקר האמת ולהפיק לקחים, אבל על טעויות בשיקול דעת בשדה הקרב לא מאשימים ולא מענישים.

צה"ל מגן לאורך הגבולות וחיילינו פרוסים כחיץ בין האויב לאזרחי המדינה. זה יעודנו! נשבענו להגן על האזרחים גם במחיר חיינו. הכוחות מצוידים באמצעי לחימה, בהוראות הפעלת נשק, בגיבוי מלא להפעילן ובפיקוד מלפנים. ידי הלוחמים משוחררות ואוחזות בנשק, ובכל מקרה של סכנת חיים סוחטות את ההדק כדי לפגוע באויב. כך פגענו בצדק באויב, באין ספור מקרים בצפון, באזור יהודה ושומרון וברצועת עזה.
כך גם נמשיך לנהוג, תוך שנקפיד להיות צבא התקפי ומוסרי, לוחמני וערכי.

אני יודע עד כמה אתם דואגים לחיילים שלכם, ומטפלים בהם באימונים ובשגרה. אני יודע כמה החלטות נכונות קיבלתם ותקבלו, והן משפיעות על ביצוע המשימה ועל בטחון החיילים. דורות של חיילים חוזרים לביתם בשלום לאחר שרות צבאי ארוך הכולל מבצעים ומלחמות, והכל בזכות איכות המפקדים במקצוע המסוכן ביותר.

אויבנו לא נעלמים, האתגרים שאיתם אנו מתמודדים רבים, ושמירה על מדינת ישראל היא משימתנו. חברה שלא תגבה את חייליה ומפקדיה גם כשטעו, תגלה שאין מי שילחם עבורה. הנכונות לשאת באבדות היא תנאי לחוסן לאומי, והחוסן הוא תנאי להמשך הקיום.

מפקדים וחיילים – אני מגבה אתכם באופן מלא. המשיכו ליזום ולקחת אחריות, להעיז ולשאת בתוצאות. הגיבוי שאנו מעניקים לכם מבטא בראש ובראשונה גיבוי לשיטת הפיקוד והמנהיגות בצה"ל. לא נשנה אותה, נחזק אותה. זה לא רק עניין של צה"ל, זה עניין של מדינת ישראל ובמרכזו השאלה אילו מפקדים היא רוצה – מעיזים ויוזמים או מתגוננים והססנים. היו נועזים. זו הייתה שנה מוצלחת, בה פעלנו ותקפנו בכל הזירות, ויצאנו להגנת אזרחי המדינה בתחושת שליחות עמוקה.

זו הייתה שנה בה היו לנו גם אירועים שמהם יש ללמוד ולהשתפר. לכבוד השנה החדשה אני מאחל שנדע להאיץ את תהליך ההשתנות וההתחדשות שצה"ל עובר, שכל כולו מבוסס על איכותכם ומסירותכם ומיועד לשפר את כח המגן. נמשיך להתרכז בהגנה על מדינת ישראל, כדי לעמוד ביעדים הלאומיים, ונמשיך לאפשר לכל אדם ומשפחה להגשים את חייהם האישיים. אני מעריך אתכם מאד, סומך עליכם, ומאחל לכם, למשפחות ולכל בית ישראל שנה טובה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]