כוכבי: "כל חייל הניצב בפני איום, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל אותו" - 0404
כוכבי: פלאש 90

כוכבי: "כל חייל הניצב בפני איום, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל אותו"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי נשא דברים בטקס חילופי מפקד זרוע הים ואמר בין היתר כי החיילים והמפקדים מצוידים בכל הכלים ובהוראות פתיחה באש חדות וברורות.

כוכבי: "עוצמתו האמיתית של הים אינה טמונה בחוזק הגלים המתנפצים על המזח אלא חבויה הרחק מהחוף, בלב הים. זהו המקום בו שינוי קל של כיוון הרוח או תנודה לא צפויה של זרמי המים עלולים לחולל סערה. המעמקים, אשר למראה עין נראים כשקטים ורגועים, מסתירים אמת אחרת. כך גם זרוע הים. פעילותה אינה עומדת באור הזרקורים, אלא מתרחשת רחוק מהעין, בלב ים – עוצמתה היא בעומק; שם היא פועלת, תוקפת ומגנה; ממלאת את ייעודה במאמץ ההגנה על מדינת ישראל.

בשנים האחרונות מתרחש שינוי עמוק – חשיבותו האסטרטגית של המרחב הימי הולכת וגוברת, הוא מהווה ערוץ סחר ונכס לכלכלה העולמית ולכלכלה הישראלית, והופך לעורק חיים מרכזי בכל העולם וכך גם במדינת
ישראל. אך בעוד מדינות העולם ואנחנו רואים בנתיבי הים דרך להגברת הפיתוח והשגשוג, האויב משתמש בציר הימי למטרות טרור, להעברת אמצעי לחימה, כספים וציוד.

במציאות הזו – העליונות הימית של מדינת ישראל הופכת לחיונית עוד יותר. נוכח נסיונות האויב לחדור מן הים, לבצע פיגועים, להבריח אמל"ח או לתקוף כלי שייט ונכסים אסטרטגיים ישראליים – שימור העליונות
הימית היא הכרח. התגברות האיומים חייבה את צה"ל ואת זרוע הים לחולל שינוי יסודי ועמוק. זרוע הים נענתה לאתגר – התאימה את עצמה לצרכים, התעצמה והצטיידה ביכולות מתקדמות ושינתה את דרכי פעולתה. הזרוע
ביססה את מקומה בצה"ל, והפכה למכפיל כוח בעבור מדינת ישראל.

אך זהו רק קצה הקרחון של הפוטנציאל הגלום בים, והעבודה לא תמה. זרוע הים אמנם עברה השתנות משמעותית, אך היא נדרשת להוסיף ולהשתנות ברוח 'תפיסת ההפעלה לניצחון' ותר"ש 'תנופה'. הכרחי להמשיך ולשפר את יכולת החשיפה והתקיפה, בים וביבשה; להמשיך ולפתח את הורדת כלל היכולות לקצה המבצעי, להמשיך ולשכלל את כושר סגירת המעגלים, לקדם את היקפי החימושים ודיוקם, ולהמשיך להתמיד במאמץ הלחימה הרב-מימדית והרב-זרועית.

דוד – מרגע זה כל אלו משימותיך. דוגמא מובהקת לכך ראינו במבצע 'שומר החומות', בו הזרוע לקחה חלק במעשה המלחמה על כל היבטיה – בהגנה ובהתקפה, וקצרה הישגים רבים בזירה הימית. התוצאות בשטח סיפקו הוכחה נוספת להיותה של הזרוע כוח הגנה המתייצב בין האיומים השונים באזור לבין אזרחי המדינה. כאלה הן כל יחידות צה"ל: פרוסות בגבולות, באוויר, בים וביבשה ובאופן קבוע פועלות מחוץ גבולות המדינה, ותוקפות בכל רחבי המזרח התיכון.

לאורך הגבולות צה"ל ניצב כחיץ בין גורמי הטרור לאזרחי מדינת ישראל – זהו ייעודו וזה תפקידו. כך גם באירוע לפני שבועיים בו מנעו כוחות צה"ל פגיעה בריבונות מדינת ישראל, ועמדו בין המחבלים לבין תושבי נחל עוז. שילמנו על כך מחיר כבד, איבדנו את בראל חדריה שמואלי זיכרונו לברכה. אני מחבק את המשפחה ומחזק אותה.

בימים אלו אנו משלימים תחקיר יסודי שהופך כל אבן, תחקיר שמבוסס על אמות מידה מקצועיות וערכיות בלבד. במקרים רבים בהם התפתחו אירועי אלימות והפעלת אמצעי לחימה לאורך הגבול, נפגעו מחבלים רבים על ידי חיילי צה"ל. החיילים והמפקדים מצוידים בכל הכלים ובהוראות פתיחה באש חדות וברורות. כל טענה אחרת משוללת כל יסוד והיא אינה אלא שקר מוחלט. כל חייל הניצב בפני איום וסכנת חיים, בשגרה או בלחימה, רשאי, צריך ומחויב לפעול בחדות, לחתור למגע ולסכל את האיום.

חשוב לומר שני דברים נוספים: בשדה הקרב שורר ערפל, התרחשויות פתאומיות וחיכוך, ואין אפשרות לצפות כל אירוע. ההחלטות מתקבלות במהירות ובתנאים מורכבים ולא ניתן להימנע מטעויות. מסיבה זו ותוך גילוי מנהיגות ודוגמא אישית המפקדים נמצאים לפנים. מפקדי צה"ל לא שולחים חיילים לקרב – הם יוצאים איתם ומובילים אותם! – גם באירוע זה המח"ט והמפקדים הובילו מלפנים ושהו עם החיילים בקו המגע עם האויב.

לא נבטיח אפס שגיאות, אך אנו מחויבים למאמץ קבוע של תחקור ושיפור. ארגון מצוין אינו חף מטעויות אבל מקיים תהליך למידה יסודי. זוהי חובתנו למקצוע, לביטחון, לחברה הישראלית, להורים, למשפחות ומעל לכל, לחיילים.
יסודיות, מקצועיות וירידה לפרטים הן תכונות המאפיינות גם אותך אלי – פיקדת על הזרוע במשך חמש שנים, אבל הנבת פירות של עשור. בתחום בניין הכוח, הצעדת את הזרוע לעבר העתיד בתחומי הנחתות, הצוללות המתקדמות, יכולות האש מהים, וגולת הכותרת הייתה מעורבותך העמוקה והיסודית, כרגיל, בתכנון ועיצוב ספינות הסער-6 .חיזקת את שיתופי הפעולה עם הזרועות השונות ועם צבאות מקבילים.

בתחום הפעלת הכוח, חוללת מהפכה של ממש. מבצע אחר מבצע, לפעמים שבוע אחר שבוע, בתנאי לחץ, עם כושר הסתגלות וגמישות גבוהים ביותר, אשר בראש ובראשונה נובעים מאישיותך. יזמת, דחפת וקידמת. אין אצלך 'לא'. אין אצלך 'אחר-כך'. אין אצלך 'אי אפשר'! תמיד נכון, תמיד מוצא פיתרון ומצליח עם הזרוע שמאחורייך למלא את המשימות. היית לקול חשוב, נבון ומשפיע במטה הכללי, היית לשותף ואיש צוות, והיית לי לעזר רב ולעוגן.
ביצעת את החישובים בתקציב הזרוע. היית במקומות הקשים והתובעניים ביותר. פיקדת על יחידות רבות עד לזרוע כולה, וכל זאת במנהיגות בוטחת, מרשימה, תכליתית וערכית. שלושים ושש שנים שירת את צה"ל והמדינה. ביצעת את החשובים שבתפקידי הזרוע. היית במקומות הקשים והתובעניים ביותר. פיקדת על יחידות רבות עד לראשות הזרוע. בשמי ובשם צה"ל – אני מודה לך על תרומתך הרבה לצה"ל ולביטחון ישראל ומאחל לך הצלחה בכל.

אתי – אי אפשר למלא תפקידים תובעניים ללא שותפות והזדהות עם המשימה. את, הילדים והמעגל המשפחתי הרחב הייתם הסביבה התומכת והרוח במפרשים שאפשרו לאלי לפעול במסירות. אני יודע עד כמה התמיכה והגיבוי שהענקתם לו היו משמעותיים, ואני מודה לך ולכם על כך. חלק גדול מהצלחתו של אלי שמור לכם. דוד – אתה מפקד מבצעי, מנוסה ואיכותי, וכעת אתה מקבל את הפיקוד על הזרוע בה גדלת. היכרותך העמוקה עם האתגרים הניצבים בשנים הקרובות בפני הזרוע ובפני צה"ל כולו, יחד עם דרך החשיבה המקורית שלך וניסיונך המבצעי הרב והעשיר, ינחו אותך בתפקידך. השנתיים האחרונות כראש מספן מטה הים, במהלכן הובלת תהליכים רבים בתחומי בניין הכוח ופיתוח האנשים, ובהן עסקת רבות במיצוי הפוטנציאל הטמון בזרוע, היו לך להכנה הטובה ביותר לקראת התפקיד החדש.

כעת אתה מקבל על עצמך אחריות גדולה – להשתנות ולהתחדש היכן שנדרש, ולשמר ולהעצים את הטוב הרב שכבר קיים. אין לי ספק שתצליח לעשות זאת בכישרון רב ולהוביל את הזרוע במקצועיות ובתעוזה שמאפיינות אותך. אני סומך עליך ומאחל לך הצלחה רבה.

דפנה – גם לך היכרות עמוקה עם העומס והקצב הכרוכים בתפקיד מסוג זה. את והילדים הייתם חלק בלתי נפרד מדרכו של דוד, התמיכה והשותפות במאמץ יידרשו גם בתפקיד החדש. תודה על הגיבוי עד כה, ותודה מראש על הבאות.

חיילי ומפקדי זרוע הים, אנחנו בפתחה של שנה חדשה ואיתה מגיע גם פיקוד חדש לזרוע הים. זוהי תקופה בה אנו עוצרים לרגע, מתבוננים לאחור על ההישגים וההצלחות, על האתגרים והקשיים, ובו בזמן מישירים מבט אל העתיד. זוהי הזדמנות להודות לכם על ההישגים שרשמתם; הישגים שהם תוצאה של פעילות מאומצת. אני רוצה להודות לכם, אתם עובדים קשה מראשון המפקדים ועד אחרון החיילים – אתם, שמטפלים בגוף הספינה או הצוללת, במנוע, במערכת הנשק ובאלקטרוניקה, אתם שמטפלים באנשים, אתם שמספקים מענה לוגיסטי ואתם שמגנים על אזרחי ישראל בגבולות ובעומק ומבטיחים את ביטחונה של המדינה. אמנם פעילותכם נעשית לרוב בלב ים ונסתרת מן העין, אבל אני מכיר אותה היטב ומוקיר אותה ואתכם, ואיתי כל אזרחי מדינת ישראל".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]