הרמטכ"ל כוכבי לתושבי הרצועה: "הפרות סדר וטרור יובילו לתגובה חריפה או למבצע" - 0404
הרמטכ דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי לתושבי הרצועה: "הפרות סדר וטרור יובילו לתגובה חריפה או למבצע"

ראש המטה הכללי, אביב כוכבי, נשא דברים הערב בטקס הגעת הגעת ספינת אח"י 'ניצחון' לישראל והתייחס למצב מול חמאס בעזה, להעלאת הפנסייה התקציבית של בכירי צה"ל ולביקורות עליה, וכמובן גם לכלי העוצמתי החדש שהגיע לחיל הים.

הרמטכ"ל כוכבי: "אח"י ניצחון – היא כלי מלחמה ימי מהמשוכללים והעוצמתיים שיש בעולם, אמל"ח חדש ומודרני המבטא יותר מכל שני ערכים מרכזיים שחרתנו על דגלנו – ערך הניצחון וערך ההשתנות.

ייעודו המרכזי של צה"ל הוא לנצח במלחמה ועלינו לעשות זאת בתוצאה המובהקת ביותר, בזמן הקצר ביותר ובמחיר הנמוך ביותר; זהו היעד שהצבנו לעצמנו כאשר פיתחנו את 'תפיסת ההפעלה לניצחון'.

הניצחון יתאפשר רק באמצעות יוזמה, תחבולה ובניין-כוח רלוונטי המבוסס על הגברה ותיעוש, של כושר החשיפה והתקיפה של האויב. אח"י ניצחון המצטרפת היום לזרוע הים מביאה לידי ביטוי בדיוק את התפיסה הזו – היא מהווה קפיצת מדרגה במערכות הגילוי שלה המשפרות את כושר חשיפת אויב בים וביבשה, במערכות הנשק החדשניות שלה שהופכות את זרוע הים ואת צה"ל לקטלניים יותר, ובמערכות הגנה המשמשות הלכה למעשה את תפיסת ההגנה הרב ממדית החדשה – כל
זאת כדי להבטיח הכרעה מהירה של האויב.

אך עוצמתה האמיתית של זרוע הים אינה טמונה רק בספינות, משוכללות ככל שיהיו – היא טמונה קודם כל במשרתים, וכך בצה"ל כולו. מי מטפל בגוף הספינה, במנוע, במערכת הנשק ובאלקטרוניקה? מי מטפל בכח האדם של הספינה? מי בצה"ל מאתר את הטילים שאויבנו מציבים ברחבי המזרח התיכון ומי תוקף אותם?
מי מפתח אפליקציות המשפרות את יירוט הרקטות ומונעות פגיעה באזורים מאוכלסים? מי מגן על היישובים בחזית ובאותה נשימה מתחזק את גדר ההרתעה?
מי עושה זאת לאורך שעות פעילות ארוכות ביותר, ביום ובלילה 7/24? מי מוקפץ בערבי חג? ומי נשאר ער לילות שלמים לביצוע חלקו במשימה? התשובה היא אחת – אלו שאין להם תחליף – המשרתים בקבע, אשר משרתים את אזרחי ישראל ואת ביטחון מדינת ישראל.

בחוד ניצבים הלוחמים והמפקדים הלוחמים, אך פעילותם המבצעית נתמכת באופן מוחלט ויום יומי באנשי מודיעין ותקשוב, לוגיסטיקה וכוח אדם. משרתי הקבע, בשטח ובמטה, הם רקמה שלמה אחת, אשר איננה יכולה לתפקד אלא בסיוע הדדי.

כל המשרתים, כולם בלי יוצא מן הכלל משרתים בתנאים תובעניים, וחריגים ביחס לכל אוכלוסייה אחרת, והם ראויים להוקרה ותגמול. ראויים – בדין, בזכות ובצדק!
אל מול אתגרי המציאות הביטחונית אנחנו חייבים להבטיח שהטובים ביותר יישארו בשורות צה"ל לאורך שנים. דוד בן גוריון –איש החזון, שהבין לעומק את חיוניותו של צה"ל והרחיק רעות באשר לאופן הטיפול במשרתים בצה"ל, קבע ש"יש ליצור תנאים כאלה שצעירים טובים ומוכשרים ירצו ללכת לצבא הקבע והדאגות האישיות, כולל דאגת השכלה ופרנסה, לא ימנעו מהם הליכה לצבא… לא צריך שיחיה ברווחה רבה, אבל צריך שיוכל להתפרנס בכבוד. המדינה חייבת לסדר את הדברים האלה, אם היא רוצה להבטיח שיהיה לה צבא מעולה.." כך אמר וצדק. והמדינה אכן הסדירה זאת לאחרונה. עם שרוצה ביטחון צריך צבא מעולה. עם שרוצה צבא מעולה – צריך לגבות, להוקיר ולתגמל את משרתיו. לצד זאת, נדרשים אמון הציבור בצה"ל ולא פחות מכך, אמון המשרתים – בצה"ל. ללא כל אלו נגלה כי את מקומם של המצוינים והטובים באנשינו יתפסו אנשי פחות איכותיים ואפילו כאלו שאינם מתאימים.

אנו ערים וקשובים לצרכי המדינה ופתוחים לביקורת בתנאי שתתבסס על עובדות מדויקות וטיעונים עניינים, ללא שימוש בשפה רעילה ולא מכובדת, בוודאי לא כלפי
מגני המדינה ושומריה. חובתנו לשמור מכל משמר על המשרתים – הם שקובעים את איכות הצבא ואת איכות הביטחון. כל מי שאינו מוקיר את המסירות והשירות התובעני, כל מי שמבקש לצמצם את התגמול שמשרתי הקבע ראויים לו – פוגע בהגדרה באיכות המפקדים, פוגע בצבא ומכרסם בשורשי הביטחון הלאומי.

החלטת ממשלת ישראל בשבוע שעבר בהובלת ראש הממשלה, שר הביטחון, ושר האוצר מבטאת הוקרה חשובה ומשמעותית למשרתי צה"ל, ואת החובה להבטיח תנאי שירות הוגנים ותגמול ראוי.

המציאות שאיתה צה"ל מתמודד היא חסרת תקדים: שש זירות פעילות ללא הפסקה ושישה מדדים. זו לבדה סיבה מחייבת צבא איכותי. בצפון אנו מתמודדים מול צבא הטרור חיזבאללה ומול ניסיונות ההתבססות האיראנית בלבנון, באיו"ש אנו פועלים לילות כימים למיגור הטרור ולשמירה על השקט היחסי, ובגזרת הדרום אנו עומדים פעם אחר פעם מול ניסיונות חמאס לפגוע בביטחון אזרחי ישראל, ועדים לאחרונה לחיכוך הגובר, בו איבדנו את לוחם מג"ב, סמל ראשון בראל חדריה שמואלי זיכרונו לברכה. אנו מביעים צר עמוק, מזדהים עם כאב המשפחה ומחזקים אותה.

ארגון הטרור חמאס

כוחות צה"ל שבמהלך השנה החולפת מנעו חדירות וסיכלו פיגועים רבים ימשיכו לעמוד על המשמר. ידעו תושבי רצועת עזה שמציאות חייהם יכולה להיות שונה לחלוטין, ואיכות חייהם יכולה להשתפר באופן ניכר, אך היא לא תהיה כזו כל עוד ימשכו פעולות הטרור מכל סוג. שקט וביטחון יאפשרו שיפור בתנאים האזרחיים, אבל הפרות סדר וטרור – יובילו לתגובה חריפה או למבצע.

כבר עם סיום מבצע "שומר החומות" החל צה"ל להערך למערכה נוספת – שיפרנו ואנחנו ממשיכים לשפר את כושר התקיפה שלנו ברצועה ואת תוכניותנו המבצעיות – אם השקט בדרום לא ישמר לא נהסס לצאת למערכה נוספת, ואם נידרש לה אני יודע שזרוע הים ערוכה ומוכנה לקחת בה חלק מרכזי, כפי שלקחה בהצלחה יתרה במבצע "שומר החומות".

זו הזדמנות להודות לכל השותפים בבניית האונייה: למשרד הביטחון, לשותפינו בגרמניה ולמספנות, לתעשיות הביטחוניות בישראל שראשיהם נמצאים כאן, ומהוות את המשענת הטכנולוגית לשימור היתרון האיכותי של צה"ל. לאנשי זרוע הים בארץ ומחלקת סער 6 שבגרמניה. ולזרוע הים וצוות הפיתוח שפיקדו וניצחו על המשימה בכישרון ויצירתיות.

הערב הזה מוקדש ל"אח"י ניצחון" אך הניצחון מעולם לא היה תלוי כך באונייה אלא בראש ובראשונה באנשים שעל סיפונה – בכם, החיילים והחיילות והמפקדים, בזכותכם ננצח. אני סומך עליכם, עלו והצליחו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]