מחקר של כללית ואוניברסיטת הרווארד: זהו הסיכון המרכזי בקרב הלא-מחוסנים נגד הקורונה | כל הפרטים - 0404
מחקר של כללית ואוניברסיטת הרווארד: זהו הסיכון המרכזי בקרב הלא-מחוסנים נגד הקורונה | כל הפרטים אוליביה פיטוסי, פלאש 90

מחקר של כללית ואוניברסיטת הרווארד: זהו הסיכון המרכזי בקרב הלא-מחוסנים נגד הקורונה | כל הפרטים

קופת החולים כללית ואוניברסיטת הרווארד פרסמו הלילה (חמישי) מחקר מקיף ובו נמצא כי, הסיכוי של חולי קורונה שלא חוסנו ללקות בדלקת שריר הלב גבוה פי ארבעה מחולים אשר כן חוסנו.

על פי תוצאות המחקר, יותר תופעות לוואי חמורות התרחשו בקרב לא-מחוסנים לאחר הידבקות בנגיף, לעומת שיעור נמוך של תופעות לוואי בקרב מחוסנים: פגיעה חריפה בכליות, קרישים, הפרעות קצב, התקפי לב, שבץ ותסחיף ריאתי. במסגרת המחקר נלקחו באופן אנונימי תוצאות של 884,828 מחוסנים בני 16 ומעלה והנתונים הללו הותאמו בקפידה מול 884,828 אנשים לא-מחוסנים, בהתבסס על קבוצה נרחבת של תכונות סוציו-דמוגרפיות, גיאוגרפיות ובריאותיות. 

פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית: "מחקר זה שופך לראשונה אור על תופעות הלוואי המשמעותיות של חיסון הקורונה. המחקר מאפשר פרשנות רלוונטית יותר משום שהוא כולל גם תיאור של אותן תופעות לוואי אשר נגרמות מהדבקה טבעית בנגיף הקורונה. לא מצאנו במחקר זה עדות לשכיחות עודפת לאחר חיסון של אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, או הפרעות בקצב הלב, או של הפרעות חמורות בקרישת הדם כמו קרישי דם בוורידים העמוקים או תסחיף ריאתי, אבל כן מצאנו שכיחות עודפת משמעותית של תופעות אלה לאחר תחלואה 'טבעית' בנגיף הקורונה ללא חיסון.

יוצאת דופן היא דלקת בשריר הלב, אשר אכן נמצאה בשכיחות עודפת בקרב מתחסנים, אולם שכיחותה העודפת לאחר הדבקה בקורונה ללא חיסון גבוהה משמעותית יותר. חשוב בנוסף לזכור שממצאים מישראל כבר הדגימו שברוב המכריע של המקרים לאחר חיסון מדובר במחלה לא-קשה, אשר למעט מקרים בודדים לא הותירה נזק שיורי. במצב הקיים כיום, עם שיעורי שיא של תחלואה במדינת ישראל, המחקר מחדד את הצורך של מי שטרם התחסן לעשות זאת בדחיפות – כבחירה מושכלת לאור מידע מחקרי רחב היקף עם 'תו תקן' של העיתון המדעי המוביל בעולם".

דוד כהן, פלאש 90

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]