הסית לטרור באירוע עם מחבלי חיזבאללה - הפרקליטות סגרה את התיק - 0404
הסית לטרור באירוע עם מחבלי חיזבאללה – הפרקליטות סגרה את התיק Eman

הסית לטרור באירוע עם מחבלי חיזבאללה – הפרקליטות סגרה את התיק

חמש שנים אחרי, התיק נגד מוחמד בכרי נסגר לאחר שהפקרליטות החליטה כי מכלול הנסיבות אינו מצריך הגשת כתב אישום. מוחמד בכרי שהתפרסם בתור במאי הסרט האנטישמי והשקרי, "ג'ינין ג'ינין", אשר העליל על חיילי צה"ל שביצעו טבח במהלך מבצע חומת מגן והרגו מאות אזרחים וילדים חפים מפשע.

לאורך השנים קבעו בתי המשפט בישראל כי מדובר בעלילת דם ולאחרונה קבע בהימ"ש המחוזי שתיאסר הפצת והקרנת הסרט בישראל ובנוסף יחוייב בכרי לשלם קרוב למאתיים אלף שקל לאחד הלוחמים המופיע בסרט.

בנוסף לסרט האנטישמי, השתתף בכרי לפני חמש שנים ב"פסטיבל ימים פלסטינים" בלבנון, המוגדרת מדינת אוייב, ושם התראיין לעיתון המזוהה עם החיזבאללה.

במהלך הראיון אמר בכרי: "נורמליזציה עם האוייב הציוני זה בגידה". 

הדבר עורר סערה ושרת התרבות דאז, מירי רגב תקפה אותו בחריפות וציינה שהוא אינו חייב להיות אזרח ישראלי אבל כל זמן שהוא כזה הוא חייב לציית לחוק. בנוסף היא שיגרה רגב מכתב ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה נגד בכרי. 

 
גם ארגון בצלמו פנה ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגדו על כניסה לשטח אוייב, הסתה לאלימות וטרור, מגע עם סוכן זר, ועבירה על חוק הטרור.

חרף זאת, לאחר חזרתו לארץ מלבנון בכרי כלל לא נחקר.

לאחר אינספור תלונות, זומן בכרי בסופו של דבר לחקירה וזאת רק מספר שנים לאחר האירוע. למרות החקירה, התיק נשאר פתוח והפרקליטות סירבה לקבל החלטה בעניינו.

לאחרונה הגיש ארגון בצלמו תלונה חריפה לנציב הממונה על מייצגי המדינה בערכאות, דוד רוזן, כנגד היועמ"ש המעכב את ההחלטה בתיק זה. בתלונה ציין, שי גליק, מנכ"ל בצלמו, כי רק לאחרונה בחורה שנסעה לסוריה וחולצה משם בהתערבות נשיא רוסייה הועמדה לדין באופן מיידי וקיבלה שמונה חודשי מאסר, בעוד בכרי כבר שנים מסתובב חופשי ולא מועמד לדין.

בעקבות התלונה הורה היועמ"ש על קבלת החלטה ובמכתב תגובה למנכ"ל בצלמו נכתב שהוחלט לסגור את התיק ולא להעמיד את בכרי לדין, למרות שורת העבירות שביצע לכאורה.

במכתב החתום על ידי עו"ד חן בת שלום מלשכת המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים נכתב: "לאחר שבחנה את תיק החקירה וממצאיה ואת מכלול הנסיבות הנצרכות לעניין הנידון  מצאה המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים  כי נסיבות העניין בכללותן  אינן מתאימות להעמדת מוחמד בכרי לדין בעבירה של  יציאה למדינת אוייב  או בעבירה אחרת ובהתאם לכך הוחלט על גניזת התיק". 

לגבי הטענה על האכיפה הבררנית בינו לבין הצעירה היהודייה שנסעה לסוריה ונכלאה נמסר כי "אין הנדון דומה לראיה שכן נסיבות שני המקרים שונות הבתכלית  ולפיכך אין שני המקרים בני השוואה כלל ועיקר". 

 בשולי הדברים נאמר כי הטענה על איפה ואיפה בטיפולים על בסיס מוצא אתני מצד גורמי האכיפה הינה "חסרת שחר ומשוללת כל יסוד". 

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "אחרי "אין ענין לציבור" הגיע הלהיט החדש: "מכלול נסיבות העניין אינו מצדיק חקירה". מי קובע מתי הנסיבות מצדיקות ומתי לא?
יהודי שמרסס גרפיטי זה כתב אישום על הסתה וגזענות- ערבי שמביע תמיכה בטרור ועובר על החוק בריש גלי, אחרי חמש שנים קובע היועמ"ש שנסיבות העניין אינן מצריכות חקירה.

אנחנו נערער על ההחלטה, למרות שלצערנו פרקליטות המדינה כבר שנים רודפת יהודים ומזכה ערבים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]