"דם יהודי הפקר" | השופט אישר לשחרר למעצר בית את אחד ממבצעי הלינץ' הקשה בעכו - 0404
דוברות מד"א

"דם יהודי הפקר" | השופט אישר לשחרר למעצר בית את אחד ממבצעי הלינץ' הקשה בעכו

שופט בית המשפט המחוזי חיפה, ניצן סילמן, הורה על שחררו למעצר בית באיזוק אלקטרוני את המחבל אדהם בשיר, אחד ממבצעי הלינץ' הקשה במור ג'אנאשווילי בעיר עכו במהלך מבצע שומר החומות. בין היתר טען השופט כי המחבל לא היה במגע עם מור ישירות, אלא 'רק' יידה אבנים על רכבו.

בשיר הואשם במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה והשתתפות בהתפרעות, אולם השופט ציין כי לא פגע פיזית בפצוע, אלא רק "נושא יידוי האבן וניפוץ החלון". לטענת השופט בשיר לא היה במגע כלל עם הקורבן, אלא 'רק' יידה אבן לחלק האחורי של הרכב והשתמש במקל כנגד החלון האחורי של הרכב. טענה זו עומדת בניגוד להחלטת בית המשפט העליון כי כאשר מדובר בלינץ' ע"י המון זועם אין לדקדק בחלקו של כל משתתף בלינץ'.

מור ג'אנאשווילי פצוע הלינץ' כאב את ההחלטה: "אני כל כך כואב ומזועזע מההחלטה שהתקבלה לשחרר למעצר בית את אחד הנאשמים מבין שני הנאשמים העיקריים שמתנהל נגדם ההליך. לא פחות כואב לי שאני מגיע בקביעות לבית המשפט כי אני רוצה להאמין שיעשה הצדק ואני מתבדה שאין צדק, שאני מנסה לדבר בבית המשפט ואין לי את הזכות לדבר ולהישמע, מי אני עוד קורבן שכמעט שילם בדמו על אדמת המדינה, עוד יהודי.

שדם יהודי הוא הפקר, משתלם לפגוע ולרצוח יהודים על רקע גזעני ואידיאולוגי. המשטרה לא מצליחה לאתר את רוב המחבלים ואם מאתרים אותם מתייחסים אליהם בכפפות של משי ולא כמו שצריך להתייחס למחבלים. מישהו צריך להתעורר כאן ועכשיו, המסר שיוצא מכאן מדאיג ומזעזע.

אני דורש מהפרקליטות ובית המשפט למצות עם המחבלים את מלוא חומרת הדין ושהנאשם יהיה מאחורי סורג ובריח עד תום הליכים".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו תקף את החלטת השופט: "המחבל היה פעיל בלינץ' המוני כנגד יהודי שהיה כפסע מהמוות ונותר עם נכות קשה, וכל זה ממניע לאומני. די והותר בכך כדי להבין את מסוכנתו ואת הצורך הדחוף להותירו מאחור סורג ובריח למשך שנים רבות. שחרורו מהווה פגיעה בביטחון אזרחי ישראל ומסר מרוכך כלפי הטרור ופעיליו אשר פעלו בניסיונות רצח המוני של יהודים. אנו מצפים שהפרקליטות תערער לבית המשפט העליון על החלטת השחרור של בית המשפט המחוזי".

בעקבות ההחלטה צפוי המחבל להשתחרר בעוד יומיים ממעצר ויועבר כאמור למעצר בית בלבד. (צילום: ארכיון)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]