מפקדת אלון תוקם מחדש: "משימתו העיקרית של פיקוד העורף היא הצלת חיים" - 0404
מפקדת אלון תוקם מחדש: דובר צה"ל

מפקדת אלון תוקם מחדש: "משימתו העיקרית של פיקוד העורף היא הצלת חיים"

גורם בכיר בפיקוד העורף התייחס היום למצב התחלואה בארצנו ולתפקידו של פיקוד העורף בעצירת התפשטות המגפה.

לדברי הגורם הבכיר: "בפיקוד העורף פועלים באופן רציף לאורך כל התקופה מול נגיף הקורונה ביחד עם משרד הבריאות. מפקדת אלון התפתחה והתחזקה, אנחנו משתנים ומתאימים את עצמנו למגפה ולמה שנדרש מאתנו.

כמות הבדיקות עלתה באופן משמעותי. לאור העליה בתחלואה אנחנו נדרשים להקים מחדש את מפקדת אלון. משימתו העיקרית של פיקוד העורף היא הצלת חיים. גם אם לא נצליח להציל את כולם אבל נצליח לצמצם את כמות ההדבקות והנפטרים , זה הרבה מאוד.

אנחנו הולכים לעזור לבתי החולים האזרחיים, כחלק מהמאמץ של צה״ל להקמת מחלקות צבאיות. פיקוד העורף משתתף כמו כן במאמץ החיסונים. אנחנו נסייע לקופות החולים בחיסון השלישי.

פער החיסונים הכי גדול הוא בנוער. אנחנו רוצים לעודד אותם להתחסן. עד כה אנו רואים כבר התרחבות בכמות בני הנוער שמתחסנים. נכנסנו למבצע של בדיקות סורלוגיות מהירות כדי לעזור לילדים להתחיל את שנת הלימודים, גילינו על המון ילדים שהיו חולים ולא ידענו. מדובר על 19% מהילדים שנדגמו עד כה ונמצאו כמחלימים.

השותף העיקרי שלנו זה הרשויות המקומיות. הם משתפים פעולה בצורה נפלאה, כמו שהיה ניתן לראות בין היתר במבצע שומר החומות".

הגורם הבכיר בפיקוד העורף השיב למספר שאלות בנוגע לבדיקות הסרולוגיות.

בתשובה לשאלה כמה חיילים תשקיעו במאמץ הזה של הבדיקות הסרולוגיות לתלמידים, חיילים ממש יעמדו בכניסה לבתי הספר?, השיב הגורם כי "הבדיקות האלו יקרו בעיקר במתחמי מד״א. זה נעשה בצורה של דקירה של האצבע כמו בדיקת סוכרת והכנסה של האצבע לממברנה ומאוד מהר אנחנו מקבלים תשובה אם יש נוגדנים. בתחנות כאלה יהיו בין שניים לשלושה בודקים , עם מספר כזה אנחנו מצליחים לבדוק עשרות אם לא מאות של ילדים. לא מדובר בחיילים שיבצעו את הבדיקות. רק הניהול של המרפאות נעשה ע״י הצבא. הבדיקות עצמן נעשות ע״י חברות אזרחיות.

אנחנו יודעים שבזן הדלתא גם אנשים מחוסנים וגם אנשים שנדבקו בעבר נדבקים שוב. השאלה אם יש חשיבות בכלל לבדיקות האלה, ואם לא צריך להכניס את הילדים האלה לבידוד.

זה נכון שמי שנדבק בעבר וגם מחוסנים יכולים להדבק שוב, אבל יש פער מאוד גדול בין מחלה באדם מחוסן או מחלים למחלה באדם שאינו התחסן. ישנה חשיבות לבדיקות כי ככה אנחנו יכולים לצמצם את סכנת ההדבקה והתסמינים הקשים".

איך זה יתבצע, אתם בתחילת השנה תעמדו בכל בתי הספר בארץ? או שרנדומלית תגיעו לבתי ספר מסויימים?

"שוב דבר לא רנדומלי. אנחנו רוצים להגיע עם הבדיקות הסרולוגיות לכל תלמידי ישראל. אנחנו רוצים להגיע ל-2,000,000 תלמידים. אנחנו מתכננים מבצע ברגעים אלו ביחד עם משרד הבריאות ומשרד הבטחון שאמור להגיע למטרה הזאת. עשינו אלפים בודדים של בדיקות.

 

אין התנגדות של ההורים?

"בינתיים ההענות של ההורים מאוד גדולה. גם בבני ברק בבית שמש ובמודיעין עלית". 

האם מחלקות הקורונה יפתחו מחדש, וכמה חיילים אתם מתכוונים להקצות לצורך המשימה?

"כרגע מדובר לפתוח שתי מחלקות לא ברמב״ם אלא במקומות אחרים. זה יקח כמה ימים".

לא תפתחו את בית החולים שהקמתם?

"סיימנו פתיחת מחלקה נוספת ברמב״ם. לגבי הרחבת המאמצים של המפקדה ככלל אנחנו מגייסים חיילים כדי לממש את המשימות. את רוב המשימות הוצאנו לזכיינים ישראלים. במתחמי הבדיקות אין חיילים, יש חברות אזרחיות מוסמכות".


מה דעתך לגבי שדה התעופה, האם צריך לסגור אותו, והאם זה משפיע לתוך הצבא? האם אתם מעבירים מידע לתוך הצבא להתנהל אחרת?

וגם בנוגע לגיוס מילואים, שהמון אנשים במילואים ובבידודים. איך עושים את זה?

"אני חושב שכל האירועים ההמוניים לא טובים בין אם הם בארץ ובין אם הם בחו״ל. אני חושב שכולם צריכים להבין את הסכנות הקיימות במגפה הזאת . הדבר המשמעותי ביותר הוא הפיקוח אחר מי שחוזר מחו״ל, פיקוח אחר הבידודים והבדיקות.

כמה אנשי מילואים זימנתם עד עכשיו וכמה אתם מתכוונים לזמן?

"גייסנו 600 חובשים במילואים . סך הכל נגיע להפעלה של אלפי אנשים. הם יפוזרו ב- 207 מרפאות ברחבי הארץ.

ממה ששמענו, בגלל שאתה מגייס אנשים מחו״ל הם עוברים את הפרצה של הבדיקות בשדה התעופה על ידי כך שהם אומרים שהם חיילים וככה מוותרים להם על הבדיקות

גם כשאני חזרתי מחו״ל נדרשתי לעשות בדיקות. אני לא מכיר את הטענה הזאת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]