רפורמה בהליך המיון לצה"ל: ציון הקב"א יבוטל - 0404
רפורמה בהליך המיון לצה אוליבר פיטוסי, פלאש 90

רפורמה בהליך המיון לצה"ל: ציון הקב"א יבוטל

רפורמה מקיפה בהליך המיון לצה"ל תחל בקרוב בהדרגה. המרכיב המשמעותי ביותר של אסטרטגית המיון הינו שינוי התפישה ומעבר משיבוץ על פי ספים לשיבוץ על
פי פרופיל אישי -ציון התאמה לכל מקצוע. המעבר משיבוץ חד-ממדי לרב-ממדי יתבצע בעזרת הטמעת פרמטרים נוספים להליכי המיון אשר ידייקו את השיבוץ ויובילו בסוף התהליך גם לירידת אחוזי הנשר.

מטרות התוכנית:
מיצוי האיכות האנושית ושיבוץ מיטבי – מעבר מ"כל בחור וטוב לנשק" ל"אדם הנכון במקום הנכון" תוך מיצוי הפוטנציאל האישי של הפרט. מיון מתקדם מכוון לפרט – שימוש בכלי מיון חדשניים אשר מותאמים לדור ומשתמשים ביכולות טכנולוגיות מתקדמות.

מיון הוגן ושוויוני – על מנת ליצור מיון הוגן ושוויוני יותר צה"ל מוסיף מדדים נוספים על כל מועמד, מבצע התאמות והנגשות של המיונים לתושבי הפריפריה ומצמצם את הצורך במיונים שניוניים.

התאמת המיונים תיצור מדד שוויוני יותר הן בין אוכלוסיות והן בין מגדרים.

יעילות תפעולית – צמצום משך ומספר המיונים, מיון מרחוק ויצירת סטנדרט אחיד במיונים בצה"ל.

איך זה יעבוד?
הרחבת כלי המיון לכל – הרחבת מיוני יום המא"ה גם לגברים ובחינת כישורים ומיומנויות אשר יסייעו בבחינת פרופיל ההתאמה של המלש"ב לתפקיד וראיון אישי לכל

פיתוח ראיון אישי שנועד לבחון התאמה לשירות במסגרת צבאית תובענית ובמסגרתו מופקים 15 מדדים ותתי מדדים.

שינוי מודל הדפ"ר:
הדפ"ר האדפטיבי – מטרתו לאפשר מדידת יכולת קוגניטיבית באופן מדוייק ויעיל ובזמן הבחינה המועט ביותר. לכל מלש"ב תוצג כמות שאלות המזערית ביותר הדרושה כדי להעריך את יכולותיו. המלש"ב יתחיל ברמת קושי בינונית ובהתאם להצלחתו בכל שאלה יקבל את השאלה הבאה קשה או קלה יותר מקודמתה. המתכונת האדפטיבית תספק תחושת מסוגלות והוגנות למלש"ב ותימנע שחיקה של הנבחנים ושל המבחנים.

הוספת מבחני דפ"ר בשפות שונות – כלל המלש"בים יעברו מבחנים דומים בשפה לבחירתם ללא תלות בשפת הדיבור והקריאה שלהם.

בחינת הוספת מבחן צורני נוסף למבחני הדפ"ר שלהערכתנו מצמצם את הפערים בין אוכלוסיית הרוב לאוכ' הייחודיות.

שקיפות בכלל ציוני המלש"ב – כל מלש"ב יוכל לראות את הציונים שצבר לאורך תהליך המיון – מבחני הדפ"ר, ציון ראיון האישי, ציון התאמה לקצונה, לצד ציונים נוספים שהוצגו בעבר.

'תם עידן הקב"א' – ציון התאמה למקצוע:
יצירת פרופיל התאמה לכל מקצוע בשילוב Science Data – עד כה לא הייתה התייחסות לסיכויי ההצלחה של המלש"ב בתפקיד, והתבסס השיבוץ רק על עמידה בתנאי סף, רצונות המלש"ב וצרכי הצבא.

ציון התאמה למקצוע הינו נוסחה המכילה את ביצועי הפרט במדדים שונים שנמצאו כרלוונטיים למקצוע מסוים. השיבוץ יתבצע תוך שילוב אופטימלי בין ציון ההתאמה למקצוע, ציון המוטיבציה של המועמד להגעה ליעד וסדרי עדיפויות צה"ליים. מטרת ציון ההתאמה הינה שימוש מיטבי בכלל ציוני מערכות המיון בשלב המלש"ב לצורך
שיבוץ אופטימאלי של המלש"בים למקצועות השונים בצה"ל.

מערבל השיבוץ ללחימה – צה"ל פיתח מדדי התאמה ייעודיים מבוססי DS לכל יעדי הלחימה. המדדים מסתכלים על התאמתו של המלש"ב ליעד הן טרום הגיוס והן לאחר הגיוס, כגון – סיכוייו של החייל לא להישחק ממועד קבלת הודעת השיבוץ ועד ליום הגיוס ושרידות בהכשרת הלחימה. לכל תפקיד לחימה פותח אלגוריתם שונה, כך לדוגמה למלש"ב קיים ציון התאמה לאיסוף קרבי וציון התאמה שונה לשריון.

מדד עפ"י התאמה לפיקוד – מדד אשר מנבא את סיכוייו של החייל ליציאה למסלול קצונה במהלך השירות הצבאי. המדד מתעדכן בצמתי ההחלטה של החייל: לאחר הצו הראשון, לאחר קביעת השיבוץ החזוי, במהלך האימון מתקדם, לאחר הכשרתו בקורס מ"כים ומבדקי קצונה. המדד כולל ציוני קורסים והכשרות וחוות דעת סוציומטרית.

מיון תכנוני מערבל התומכ"ל(שיטות ניתוח נתונים מרובים ) המאפשרות התאמה אופטימלית של החייל לתפקיד תוך מתן ביטוי לסדרי העדיפויות הצה"ליים וחשיבות
המקצוע למאמץ המבצעי באמצעות שיבוץ על בסיס מדרג שיבוץ מוסכם, ללא מתן קדימות למקצועות איתור על חשבון מקצועות בקביעה.

הנגשת המיונים ותהליכי ההכנה לצה"ל לכלל האוכלוסיה:
ביצוע מיונים מרחוק – הרחבת המיונים מרחוק ככל הניתן על מנת לייצר נגישות לאוכלוסיות הפריפריאליות ולאפשר שוויון הזדמנויות.

על מנת לממש באופן מלא את עקרון שוויון ההזדמנויות, הוחלט בעבודת מטה משותפת עם אמ"ן על הנגשתם ופתיחתם של מיונים בפריפריה, בצפון ובדרום. במהלך השנה האחרונה, בוצעה הרחבה משמעותית של היקף המיונים המקוונים על פני המבחנים הפיזיים, עם זאת, חלק מתהליכי ההמשך במיונים למסלולים השונים מחייב התייצבות פיזית והגעה של המלש"ב.

סימול עברית חדש – למטרת ייעול וקיצור יום המיון בלשכת הגיוס, סימול העברית יורכב משכלול מבחן דיבור המועבר מרחוק לכלל המלש"בים ומבחן הבנת הנקרא שעוברים רק מלש"בים בעלי ציון נמוך במבחן הדיבור.

הכנה ל"צו ראשון" לכל – כחלק מתר"ש המיון ימוסד תהליך הכנה לצה"ל שייתר את הצורך בפניית מלש"בים למכוני הכנה פרטיים ועל ידי כך לצמצם את הפערים בין האוכלוסיות השונות.

המודל הרשותי:
מטרת המודל היא שותפות מלאה עם הרשויות המקומיות מתוך האינטרס המשותף למיצוי ההון האנושי וקידום האוכלוסייה. נציגי צה"ל והאגף הביטחוני-חברתי במשהב"ט נפגשים עם כל רשות ויחד בונים תוכנית מותאמת אישית. מטרת המודל הינה העלאת המוטיבציה ועידוד הגיוס לשירות קרבי ומשמעותי בשלב ההכנה לצה"ל.

במהלך שנת 2020 סומנו שלושים רשויות ראשונות למיקוד כפיילוט על סמך נתוניהן בתחום היקפי הגיוס ללחימה, נשר משירות והיקפי היציאה לקצונה. לאור ההצלחה ברשויות הראשונות בהן נבנה המודל, סיכם הרמטכ"ל הרחבה למאה רשויות עד סוף שנת 2021, ובמשך גם לכלל הרשויות הפוטנציאליות – 132 רשויות.

נבנה מדד מותאם לאיתור הרשויות הנדרשות למיקוד בהתבסס על נתונים המתייחסים לשיתוף פעולה עם הליכי הגיוס, נתוני גיוס ונתוני מהלך השירות. ע"פ מיקום הרשות בדירוג סווגו הרשויות לצבעי רמזור.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]