מי אתם חיילי המחס״ר? - 0404
מי אתם חיילי המחס״ר?

מי אתם חיילי המחס״ר?

אתמול נפרדו המשפחות מיקיריהן בלשכות הגיוס בדרכם לדרך חדשה – צה״ל, רבים מהמתגייסים בלשכות השונות התגייסו כיום לחיל ההנדסה הקרבית.

אל מול העוצמה והגודל של חיל ההנדסה, מעטים מאוד ימצאו עצמם במחלקות הסיור של הגדודים השונים, יצאנו לבדוק – מי אתם חיילי המחס״ר?

איך מתקבלים למחלקת הסיור?

״עוד בבהל״ץ, לקראת סוף האימון המתקדם אני בוחר את החיילים שאני רוצה שיגיעו אליי. אנשים שמתאימים מבחינת הערכים ומבחינה פיזית״ – אומר מפקד המחס״ר של גדוד 605, סגן אבי אנקווה. ״בהגעתו לגדוד, החייל עובר הכשרה נוספת של 4 חודשים בגדוד וברגע שהוא מסיים הוא בעצם מוסמך מחס״ר״.

מה הייעוד של המחלקה בעצם?

״לכל אחד מהגדודים של הנדסה קרבית (בכל אחת מחטיבות השריון) יש מחלקה משלו״, מספר אבי, ״המחלקה הזאת היא אמנם תחת פיקוד של מ״מ אבל היא יושבת תחת פיקודו של המגד״.

פעילות המחלקה מתחלקת לשתיים כמו כל יחידה קרבית בצבא – בזמן בט״ש (ביטחון שוטף) מבצעים משימות רגילות כמו מה ששאר הגדוד עושה, רק עם טוויסט – לדוגמא, כאשר גדוד 605 תופס קו באיזור חברון (עותניאל), המחס״ר עושה יותר מארבים, יותר מעצרים, יותר פעילויות יוזמות, תגבור צירים ו/או יישובים ועוד.

מה תפקיד המחלקה במצב חירום?

במצב חירום, או במילים אחרות אופרטיבית, המשימה העתידית של המחס״ר היא להיות ״מסך סיור״ של הגדוד. ״הכוונה היא לתת לגדוד מודיעין הנדסי מודיעין לגבי נקודות שצריך להגיע ולגעת בהן״, מספר אבי.

בנוסף, על המחס״ר אחריות ביצוע משימות הנדסיות בקצה – קשות כקלות. כאשר יש צורך בהשמדת תשתית במבנה מסוים, אז המחס״ר משמידים את המבנה על פי העקרונות שאותם למדו.

״הייחוד שלנו מול שאר הגדוד הוא אמצעי התצפית והמארב שלנו. בלחימה אנחנו יכולים להיכנס תחת הפיקוד של כוחות הצמ״ה (ציוד מכני הנדסי), כי ששנינו כוחות קדמיים כך שבסופו של דבר אנחנו מביאים את המודיעין והם מביאים את הכלים.״

אז למה להתגייס למחסר?

סגן אבי בעצמו לא התגייס לחיל ההנדסה – הוא התחיל את דרכו בכלל כחמ״ליסט בחיל האוויר עם פרופיל 45 בעקבות פציעה שעבר, לאחר מאמצים רבים להעלות את הפרופיל הרפואי הוא הצליח והגיע לטירונות בבסיס ההכשרות של חיל ההנדסה הקרבית בדרום הארץ. משם יצא לקורס מ״כים שלאחריו יצא לבה״ד 1, היה מ״מ טירונים במשך מחזור והפך למפקד המחס״ר של גדוד 605.

״העבודה היא מאוד שקטה וטובה, יש פה חבר׳ה מאוד רציניים שבקלות יכלו להגיע לכל סיירת – אלו האנשים הכי טובים מכל ההכשרה, הם מגיעים אלינו למחלקה וכאן אנחנו הופכים אותם ליותר טובים ממה שהם, אנחנו כמו כל גדוד סיור אחר בחטיבות השונות".

המתגייסים החדשים שעתידים להגיע למחלקת הסיור יעבדו עם אמצעים טכנולוגים מיוחדים של תצפית ועוד אמצעים חדשים שעתידים להגיע לפלוגה.

בהצלחה למתגייסים החדשים לחיל ההנדסה!

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]