חשיפה | נציבות שירות המדינה החליטה שלא לנקוט בצעדים נגד הפרקליטות הערביות שסירבו לטפל בתיקי ערבים שהתפרעו במהלך "שומר החומות" - 0404
חשיפה | נציבות שירות המדינה החליטה שלא לנקוט בצעדים נגד הפרקליטות הערביות שסירבו לטפל בתיקי ערבים שהתפרעו במהלך באדיבות דוברות משרד המשפטים

חשיפה | נציבות שירות המדינה החליטה שלא לנקוט בצעדים נגד הפרקליטות הערביות שסירבו לטפל בתיקי ערבים שהתפרעו במהלך "שומר החומות"

נציבות שירות המדינה בירכה על כך שפרקליטים ערבים שיתפו את מנהליהם בקושי לטפל בתיקים נגד מחבלים. לפרקליטים לא ייערך כל שימוע ולא תינתן אפילו נזיפה על אי רצונם לטפל בתיקים.

כזכור לפני מספר חודשים בעיצומו של מבצע ״שומר החומות״ חשפנו כאן בחדשות 0404 כי פרקליטים ערבים בפרקליטות מחוז חיפה מסרבים לטפל בתיקים של פורעים ערבים שנעצרו בתקריות במהלך הימים האחרונים.

בכיר בפרקליטות חיפה  מסר לנו  אז "בזה אחר זה הם הודיעו שלא יטפלו בתיקים האלה כי יש להם בעיה אישית. הם פשוט החליטו שהם לא מטפלים בזה. אנחנו בהלם מההחלטה".

הפרקליט הוסיף: ״הם מזדהים עם האחים שלהם ומבחינתם לא תהיה להם אפשרות לטפל בתיקים שיביאו לענישה״.

פרקליטות חיפה הגיבה אז  כי "האמור בפרסום אינו נכון. בפרקליטות המדינה עובדים מסורים בני כל העדות והמגזרים. תיקי גל האלימות הנוכחי מטופלים במחוזות הפרקליטות, ובכלל זה במחוז חיפה, ע"י פרקליטים ומתמחים יהודים וערבים כאחד. בניגוד לנטען, אין פרקליטים שסירבו לקבל תיקים לטיפולם. בשני מקרים בודדים עלתה בקשה, ככל שהדבר מתאפשר, לשחרר מטיפול בתיקים אלה.

הבקשה לא התקבלה ובזאת בא העניין לסיומו".

בעקבות הפרסום פנה, שי גליק, מנכ"ל בצלמו, לנציבות שירות המדינה לבדוק את הטענות הללו וככל שהפרסום נכון לפטר את הפרקליטים הסוררים. 

במכתב ששלח שי גליק מנכ"ל בצלמו לנציב שירות המדינה נכתב: "עצם הדבר מקומם במיוחד. אותם פרקליטים מזדהים עם מי שניסו לרצוח? עם מי שעברו עבירות אלימות מהסף החמור ביותר? כמעט כולם היו עבירות על רקע גזעני מה שמוסיף לחומרת הדבר.

נדגיש כי מקום המדינה כמעט ולא היה דבר כזה שפרקליט סרב לייצג עמדה מסיימת. אין מנוס מלזמן עובדים כאלה לשימוע ולפטרם לאלתר. אין מדובר בוויכוח האם מדובר בעמדה שהינה פשע מלחמה או בניגוד לחוק ועליה מונף דגל שחור. זאת גם לא טענת הפרקליטים. טענתם שהם לא מוכנים לפעול נגד ערבים שניסו לרצוח יהודים ואת זה אי אפשר לקבל בשירות המדינה".

גם ח"כ בן גביר מסר אז בתגובה לדיווח כי "פרקליט שאינו מסוגל לטפל בתיקים של פורעים ומפירי חוק וסדר, אינו יכול להיות פרקליט בפרקליטות מחוז חיפה ובשום מקום במדינת ישראל".

הבוקר כאמור הודיע אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה שאכן המקרה אירע ופרקליטות ערביות הודיעו שאינן מעונינות לקבל תיקים אלו כנגד מחבלים שניסו לרצוח יהודים בחיפה.

יחד עם זאת לאחר שיחה שנעשתה להם הם חזרו בהם ולכן לא יוזמנו לשימוע ואפילו לא תירשם להם הערה.

בנוסף שיבחו בנציבות את השיח הפתוח של העובדות מול מנהליהם וציינו שהם מברכים שישנה אווירה שמאפשרת לכל עובד להביע את דעתו בפני מנהליו.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מדובר בליקוי מאורות חמור של הפרקליטות. כפי שכבר כתבנו לא מדובר כאן בעבירות של גניבת מזון תינוקות על ידי אמא ענייה שבהחלט ניתן להבין את הקושי של פרקליטה לייצג את תיק נגד אמא זו.

מדובר בתיקים נגד מחבלים שניסוי לרצוח יהודים בוודאות. טרור לאומני בלי שום סלחנות על ידי ערביי ישראל. פרקליטה שמתייחסת בסלחנות לעבירת טרור אינה מבינה מהו דמוקרטיה ומהו שלטון החוק ומהו מאבק בטרור ובפשיעה ואיננה ראוייה להיות פרקליטה. זהו הבסיס של הבסיס.

נמשיך לפעול לתיקון מערכת המשפט שתדאג להגן על זכויות האדם של אזרחי ישראל ולא רק של המחבלים ובני משפחותיהם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]