חשיפת 0404 | ח״כ ניר אורבך ביצע עבירות בנייה וגר בביתו בניגוד לחוק. העירייה: ״יטופל בהתאם לחוק״. אורבך ל-0404: ״הבקשה בתהליך״ - 0404
חשיפת 0404 | ח״כ ניר אורבך ביצע עבירות בנייה וגר בביתו בניגוד לחוק. העירייה: ״יטופל בהתאם לחוק״. אורבך ל-0404: ״הבקשה בתהליך״ פלאש 90

חשיפת 0404 | ח״כ ניר אורבך ביצע עבירות בנייה וגר בביתו בניגוד לחוק. העירייה: ״יטופל בהתאם לחוק״. אורבך ל-0404: ״הבקשה בתהליך״

ח״כ ניר אורבך מתגורר בביתו הפרטי שבפתח תקווה מבלי שקיבל אישור לגור בו ובניגוד לחוק. אורבך, לא קיבל עד היום אישור לגור בבית, מאחר וביצע עבירות בנייה. ביתו של אורבך נמצא ברחוב חטיבת אלכסנדרוני בעיר ולבית הפרטי לא ניתן מעולם טופס 4. טופס 4 הוא היתר מקדים לטופס 5 – אישור מגורים בדירה.

מבדיקת חדשות 0404 עולה כי ביום 25/10/16 קיבל אורבך היתר לבניית הבית ברחוב חטיבת אלכסנדרוני. במקום נעשתה בנייה לא חוקית, הכוללת חריגות – כניסות למרתפים עם מדרגות, יח״ד מפוצלת וחצרות אנגליות עמוקות.

0404

אורבך, הגיש עם הזמן בקשות לקבלת טופס 4, אך במצב הנוכחי הכולל חריגות בנייה האסורות על פי החוק, הוא לא יכול היה לקבל כל אישור. למעשה, לבית שבו מתגוררת משפחת אורבך אין תעודת גמר וכאמור גם לא אישור איכלוס. מגורים בבית ללא טופס 4 וטופס 5 (איכלוס) מהווים עבירה פלילית.

בפנייתו לועדה המקומית לתכנון ובנייה, תחת הכותרת ״בקשה להיתר הקלות ושימושים חורגים״, הציג אורבך את הבקשה, הכוללת בין השאר חריגות בנייה שכבר נעשו במקום: ״העמקת החצרות האנגליות… ותוספת מדרגות חוץ. בקשה לכניסות נפרדות למרתפים, בקשה לפיצול יחידה נפרדת במרת״. עוד מציין אורבך בבקשה העמקת חצר אנגלית שכבר בוצעה בפועל״. בקשתו, כאמור, לא אושרה.

הבקשה שהוגשה ולא אושרה:

0404

בעיריית פתח תקווה מסרו לחדשות 0404: ״העירייה תבדוק את הנושא על פי הפרמטרים הקובעים בחוק. אין שום אישור לגור בדירת מגורים ללא טופס 4 – שמקדים את אישור האיכלוס. לא קיימת אופציה אחרת. נפעל מולו על פי החוק ועל פי מה שמחייב החוק״.

לאחר פניית חדשות 0404 לח״כ ניר אורבך, נמסר תחילה בתגובה מלשכתו: ״משפחת אורבך קיבלה היתר זמני מועדת תכנון ובניה בעיריית פתח תקווה בכפוף לרישום הערת אזהרה. כמובן שהם הגישו את הבקשה להיתר קבוע. ההיתר עוד לא התקבל כי הבקשה עוד בתהליך. כמו כן, אמנם לא הם לא קיבלו טופס 4 אבל הם קיבלו טופס 2 המהווה היתר זמני עד קבלת טופס 4 ואשר לפיו מותר לגור בבית על פי חוק. קבלת טופס 4, גם הוא עומד לפיתחה של העירייה״.

לאחר שהבהרנו לח״כ אורבך כי טופס 2 לא מאפשר מגורים בבית ולמעשה מהווה אך ורק בקשה לחיבור מבנה ראוי לשימוש לחשמל, מים וטלפון – כלומר, הכנה לקראת כניסה לבית באופן מיידי במידה ויתקבל אישור איכלוס, אחרי שיתקבל טופס 4 וכי אנו מבקשים התייחסות לחריגות הבנייה, מסר אורבך בתגובה: ״לאחר בירור עם המהנדס שלנו להלן תשובתי. אבקש לפרסם במלואה. כיום ברוב הבתים בישראל הנבנים בבניה פרטית או בקומות, קיימים אילוצים במהלך הבניה. אילוצים טופוגרפיים ולפעמים אילוצים של תוך כדי בניה, כגון הזזת קירות, אינסטלציה ועוד. לצורך כך נועדה הגשת בקשה להיתר שינויים. את ההיתר הזה מגישים לקראת סוף הבנייה כדי לוודא שכל השינויים שנעשו יכנסו לבקשה״.

חריגות הבנייה שנעשו בבית:

עוד מסר ח״כ אורבך: ״הבית האמור נבנה לפי תב״ע ולראייה היא שהעיריה אישרה בועדה את השינויים: כניסות למרתפים, יח"ד מפוצלת, וחצרות אנגליות עמוקות תוך דרישה שתרשם הערת אזהרה, וכך אכן נעשה. כמו כן, הקומה התחתונה שאושרה בועדה עומדת ריקה. רק לאחר קבלת ההיתר הסופי כחוק, נשתמש בקומה הזו. אנחנו יחד עם תושבים אחרים בקשר מול הגורמים הרלוונטיים בעיריית פתח תקווה במטרה לקדם את האישור הנדרש כחוק״.

בניגוד לתגובתו הנוספת של אורבך, הרי שהחריגות שביצע בעת בניית הבית, אינן תואמות את ההיתר שקיבל ועל כן לא אושרו עד לרגע זה.

גורם בוועדה לתכנון ובנייה בפתח תקווה לחדשות 0404: ״חריגות אסורות ובכלל, בלי טופס 4 לא יכול לבוא טופס איכלוס. אין דבר כזה היתר זמני למגורים. אנחנו לא נותנים דבר כזה ובוודאי שאנו לא רשאים לתת אישור כזה. לא יכול להיות דבר כזה. במקרה של חריגות בנייה כפי המתואר – גם אין סיכוי שיינתן בהמשך טופס 4 וכמובן שלא יינתן אישור לגור בדירה הזאת״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]