אושרו תקנות להסדרת פעילותם של מתחמי בדיקות קורונה מהירות - 0404
אושרו תקנות להסדרת פעילותם של מתחמי בדיקות קורונה מהירות יונתן סינדל, פלאש 90

אושרו תקנות להסדרת פעילותם של מתחמי בדיקות קורונה מהירות

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה תקנות של משרד בריאות המסדירות את התנאים להפעלת אתרים ומתחמי בדיקות קורונה מהירות ובדיקות סרולוגיות מהירות ובהן מתקבלת תוצאות בתוך 30 דקות, וכן נקודות איסוף שבהן מבוצע דיגום בלבד לצורך העברה לפענוח מעבדה.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בשבוע ביקשו יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום וחברי הוועדה, כי יבוצעו מספר תיקונים בנוסח שמטרתם לחדד ולהדק את הנהלים, לצורך הבטחת סטנדרטים רפואיים מספקים ופיקוח מספק על מתחמי הבדיקות. בין היתר ביקשו לקבוע כי מנהל מתחם הבדיקות יהיה בעל הכשרה מקצועית מספקת וכי יישום התקנות יהיה כפוף למעקב של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בתוך 60 ימים. היום, לאחר סקירת השינויים בנוסח אמרה ח"כ רייטן מרום: "ביקשנו לשפר את הנוסח כדי להביא לתוצאה מיטבית, במטרה להקל על הציבור לחיות לצד הנגיף לצד שמירה על הבריאות ועל סטנדרטים רפואיים ומקצועיים מספקים. אני מודה לכל העוסקים במלאכה, בעוד שישים ימים נבצע כאן מעקב לבחינת יישום התקנות החדשות".

בין היתר קובעות התקנות כי רשאי להפעיל מוקד בדיקות בגיר או תאגיד רשום אשר מינה מנהל רפואי שעבר הכשרה כנדרש. כאמור לבקשת הוועדה נקבע כי על המנהל להיות עובד מעבדה רפואית בעל ניסיון של 3 שנים לפחות בתחומים הרלוונטיים.

על מפעיל המוקד להירשם במרשם מפעילי הבדיקות של משרד הבריאות שיהיה פתוח לעיון הציבור. כלל התוצאות ידווחו למשרד הבריאות על ידי מבצע הבדיקה או המעבדה המפענחת, במקרה של נקודות דיגום. כמו כן ידרשו המבצעים למסור לכל אדם שימצא חיובי לנגיף מידע בכתב על חובתו להיכנס לבידוד ולדווח על כך למשרד הבריאות וכן על אפשרותו לסיים או לקצר את תקופת הבידוד. התקנות מגדירות בנוסף גם את החובות לבצע את הבדיקה באזור ייעודי מוגן ולעשות שימוש באמצעי מגן ופעולות שונות להבטחת ההיגיינה והמיגון של הבודקים והנבדקים כאחד. כמו כן מפורטות הדרישות לסימון, אריזה ושינוע בדיקות ודגימות.

אור אלדר, מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות אמרה: "בעקבות הערות הוועדה ביצענו עבודה מחודשת, וערכנו מספר תיקונים בהצעה. בין היתר לגבי ההכשרה של המנהל הרפואי שמחייבת כעת ניסיון של 3 שנים לפחות במעבדה רפואית במקצועות בסיס כמו ביוכימיה, כימיה, ועוד". יותם ארונוביץ, ראש תחום בדיקות מהירות במשרד הבריאות הוסיף: "כשמבוצעת בדיקה אנחנו רוצים לוודא שהיא נעשתה כראוי ולשם כך אנחנו מסדירים את התנאים לביצוע. אמנם החל מהשבוע שעבר ניתן לרכוש גם בדיקות ביתיות אבל כרגע אין בכוונתנו לאפשר הסתמכות עליהן. הן לא מהוות אסמכתא לשום דבר, ולא יוכלו לשמש לצורך כניסה למקומות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]