סמים קלים? מחירים כבדים | צה״ל מקדם רפורמה חדשה למאבק בשימוש בסמים על ידי חיילים - 0404
סמים קלים? מחירים כבדים | צה״ל מקדם רפורמה חדשה למאבק בשימוש בסמים על ידי חיילים

סמים קלים? מחירים כבדים | צה״ל מקדם רפורמה חדשה למאבק בשימוש בסמים על ידי חיילים

במסגרת המאבק בשימוש בסמים בצה"ל, הוחלט על רפורמה אשר מרחיבה את סל הכלים במאבק בתופעה ומאפשרת סנקציות פיקודיות נגד חיילים שכשלו. במסגרת זו, עלה לאוויר קמפיין ייעודי למאבק בשימוש בסמים בקרב משרתי צה״ל.

מטרת הרפורמה היא להתמודד עם התופעה בצה״ל באמצעות חיזוק ההרתעה, הטלת סנקציות פיקודיות נגד חיילים שכשלו והעלאת המודעות להשלכות השימוש בסמים במסגרת הצבאית ומחוצה לה. 

על פי פילוח תיקי הסמים שנפתחו במשטרה הצבאית מהשנים 2020-2017:
בשנת 2017 נפתחו 1684 תיקים.
בשנת 2018 נפתחו 2174 תיקים.
בשנת 2019 נפתחו 2181 תיקים.
בשנת 2020 נפתחו 1996 תיקים.

את הרפורמה גיבשה ועדה מטכ"לית ייעודית שמונתה ופעלה מתוך תפיסה לפיה לסמים אין מקום בשורות הצבא. במסגרת פעילותה, בחנה הוועדה את תופעת שימוש הסמים בצבא וגיבשה כלים חדשים למאבק בה. 
כבר היום, חיילים שנחשדים בשימוש בסמים נחקרים על ידי מצ"ח, נעצרים ומוגשים נגדם כתבי אישום פליליים. חיילים שמורשעים על ידי בתי הדין הצבאיים, צפויים לעונשי מאסר בפועל, הורדה בדרגה, ופסילת רישיון נהיגה אזרחי. ההרשעה עלולה להוביל גם להכתמת הרישום הפלילי. בעקבות המלצות הוועדה, הוחלט לנקוט סנקציות נוספות במישור הפיקודי – שלילת הטבות לוחם ושלילת מענק שחרור ופיקדון.

במסגרת העלאת המודעות להשלכות של שימוש בסמים, ובהתאם להנחיות הוועדה, עלה אתמול קמפיין ייעודי בנושא אשר כולל פנייה ישירה אל מגוון סוגי המשרתים: לוחמים, חיילים עורפיים, מפקדים, קצינים ונגדים, ובה מסר חד משמעי בדבר ההשלכות הכבדות של אלו שיתפסו משתמשים בסמים במהלך שירותם הצבאי. 

צה"ל נוקט מדיניות חמורה ובלתי מתפשרת כלפי שימוש בסמים, זאת מתוקף תפקידם המרכזי של חיילי צה"ל ומפקדיו בהגנה על המדינה ועל תושביה. מתוקף אחריותם כלובשי מדים, מחויבים המשרתים למשמעת גבוהה ולשמירה על כשירות מתמדת בכל רגע נתון. תופעת השימוש בסמים בצה"ל מהווה פגיעה בכשירות צה"ל. השימוש בסמים במסגרת השירות הצבאי, פוגע בערכי צה"ל ובמשימתו הלאומית העליונה: הגנה על מדינת ישראל ותושביה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]