מלחמת לבנון הבאה - בנק מטרות, מכת אש מהאוויר וארגון טרור שמתחבא מאחורי מאות ילדים - 0404
צילום: דובר צה"ל

מלחמת לבנון הבאה – בנק מטרות, מכת אש מהאוויר וארגון טרור שמתחבא מאחורי מאות ילדים

פיקוד הצפון הוביל תהליך אסטרטגי הנקרא ״פסיפס הצפון״, במסגרתו יצר ותיקף מנעד רחב של תוכניות אופרטיביות. לאחר שלוש שנים, כלל אישורי התכניות למלחמה הבאה בלבנון מדרג המטכ"ל ועד החייל עתידים להסתיים תוך חודש. בכך, צה״ל השלים את היערכותו למגוון רחב של מתארי לחימה מול ארגון הטרור חיזבאללה.

מה השתנה מלבנון השנייה?

לחימה תפיסתית סדורה ותיאום תכניות באופן אורכי מהמטכ"ל לגדוד.
מוכנות התגובה והפעלת האש לגביית מחיר מהירה וקטלנית מהאויב.
הגדלת בנק המטרות באיכות ובכמות.
פיתוח טכניקות לחימה והגנה מותאמות לקו החזית – לשגרה ולחירום.
ארגון המרחב בשגרה להתרעה, ימי קרב ולחימה.
הקמת מתחם ״יערות הגליל״ – מתחם מיוחד, מאות מטרים מהגבול.
הגדלת היקף ואיכות האימונים במתאר צפוני מדויק.
חיזוק כשירות מחלקות ההגנה בישובים והקמת יחידת 'דבורה׳.
תרגולן והפעלתן של הגיסות.
עיסוק בארגון והכנת המרחב להתרעה, ימי קרב ומלחמה.
הכנת צוותי הקרב הגדודיים ביבשה ללחימה במתאר צפוני, בדגש על ההתמודדות עם הרכיב ההגנתי-גאוגרפי של חיזבאללה בחזית לבנון על ידי בוחן רף פצ״ן.

הגדלה ודיוק בנק המטרות 

בנק המטרות בפיקוד הצפון כיום גדול פי 20 מבנק המטרות שהיה לפני מלחמת לבנון השנייה. כיום, בנק המטרות מכיל אלפי מטרות מוכנות לתקיפה במגוון מהויות המבוססות על מודיעין וטכנולוגיה מתקדמת וחדשנית המאפשרת מהלומות אש נרחבות, קצב אש גבוה, ויכולת פגיעה חסרת תקדים בסד"כ האויב, באמל"ח ובנכסים אסטרטגיים שלו. שינוי תהליך ייצור המטרות בפיקוד הצפון בשנתיים האחרונות הוביל לשני יתרונות משמעותיים:

גידול משמעותי בקצב ייצור המטרות בחזית לבנון בשנה האחרונה, ביחס לקצב ייצור המטרות הממוצע בשבע השנים האחרונות בפצ״ן. תהליך שוטף לתיקוף ולחידוד המטרות הקיימות על מנת למנוע תקיפת איתורים לא רלוונטיים ולצמצם פגיעה בבלתי מעורבים.

קידום המוכנות בהגנה

פיקוד הצפון פועל בשגרה על מנת לחזק את מרכיבי ההגנה בחירום. כנגזרת מכך, פועלת אוגדה 91 בשלושה מוקדים עיקריים:

הגנה קדמית ואחורית – הגנה ממוצבים ופריסת צוותי קרב לאורך קו החזית ובמרחב הגדר. פריסת כוחות גם במדרון אחורי מתוך רצון לחזק את ההגנה.

ארגון המרחב והכנתו למלחמה הבאה – פיקוד הצפון מבצע פעולות רבות הכוללות פריצות צירים, חישוף מובלעות והקמת עמדות לחימה קדמיות במובלעות אשר מהוות יתרון משמעותי במאמץ ההגנה, ההפתעה וההכרעה אל מול האויב.

פרויקט "מגן הצפון" – תכנית הכוללת הקמת מכשול המבוסס על שילוב חומה וגדר שעון חול מראש הנקרה ועד צומת הטנק כ- 145 ק"מ. המכשול ילווה בתפיסת הגנה רב ממדית.

התמרון היבשתי במלחמה הבאה בלבנון 

המבנה הטופוגרפי בחזית לבנון והיתרון שהוא מקנה לחיזבאללה, בשילוב היכולות ההתקפיות אשר פיתח צבא הטרור לצד יכולות ירי התמ"ס, מחדדים את חשיבות התמרון היבשתי בזירת לבנון. הכוחות היבשתיים הצטיידו והתאמנו בשנה האחרונה בהתאם לאתגרי המלחמה הבאה.

הקמת "פורום לבנון" 

פורום המורכב ממפקדים וקציני מטה ונשען על לקחי בחני רף פצ״ן ושיח מפקדים שמטרתו ללמוד ולשפר את מוכנות הכוחות, וכן לפתח ״טכניקות מותאמות לחזית לבנון״.

אימונים וכשירויות – בוחן רף פצ"ן – מטרת בוחן הרף היא סימון הרף הנדרש ושמירה על הסף בהיבטי המוכנות למלחמה הבאה בלבנון. הוא נבנה מתוך הצורך לתרגל לוחמים ומפקדים צעירים שלא חוו לחימה ועל מנת להתכונן באופן המיטבי לתמרון אגרסיבי וקטלני בשטח האוייב. הבוחן מהווה הלכה למעשה ״תו תקן״ למוכנות הגדודים המתמרנים בחזית לבנון. גדוד אשר אינו עובר את הבוחן על פי הרף שנקבע מוכרז כלא כשיר למלחמה ויידרש להמשיך להתאמן ולבצע את הבוחן שוב עד להצלחתו.

כבר השנה, יחלו לראשונה גם הגדודים הקרביים של חטיבות המילואים לעבור את בוחן רף פצ״ן, מתוך ההבנה שמוכנותם וכשירותם קריטית לניצחון במערכה הבאה לא פחות מאשר היחידות הסדירות.

מ' פצ"ן, אלוף אמיר ברעם אמר: "אחרי לבנון השנייה חיזבאללה למד לקח שמחזיק כבר 15 שנים. אם תהיה מלחמה נוספת הם ישלמו מחיר גבוה הרבה יותר".

מאו״ג 36 ,תא״ל דן נוימן אמר: "מכת האש מהאוויר תהיה עוצמתית בשעות הראשונות של הלחימה. אך על מנת להכריע את האויב בשלב האופרטיבי נידרש לתמרון יבשתי".

דובר צה"ל

ניתן לראות באופן עקבי כי ארגון הטרור חיזבאללה משתמש כטקטיקה מבצעית בנכסים אזרחיים לפעילות צבאית, מנגד, צה״ל ופיקוד הצפון ינקטו בכלל האמצעים על מנת לצמצם פגיעה באזרחים ועם זאת, צה״ל לא יהסס לפגוע במטרות פעילות.

אחת מאלפי המטרות הקיימות בפיקוד הצפון שיתקפו במלחמת לבנון הבאה, היא מחסן המכיל אמל״ח. חיזבאללה התכוון להשתמש בו כנגד לוחמי צה״ל ואזרחי מדינת ישראל. המחסן הוקם בלב האוכלוסייה האזרחית בלבנון, מטרים ספורים ליד בית ספר.

מיקום המטרה, בכפר עבא, בירת מחוז נבטיה. המטרה נמצאת כ-25 מטרים מבית הספר הרשמי של כפר עבא.

קרבת האמל״ח של חיזבאללה לבית ספר זה, מסכנת יותר מ-300 תלמידים חפים מפשע.

בדומה למטרה זו, ישנן אלפי מטרות דומות של חיזבאללה שמסכנות את אזרחי לבנון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]