מושל מחוז באוקראינה הכריז: המבנה ההיסטורי שהולאם בשואה יוחזר ליהודים - 0404
מושל מחוז באוקראינה הכריז: המבנה ההיסטורי שהולאם בשואה יוחזר ליהודים

מושל מחוז באוקראינה הכריז: המבנה ההיסטורי שהולאם בשואה יוחזר ליהודים

סדרת אירועי הנצחה היסטוריים לציון "שמונים שנות טרגדיה" ולזכר קדושי השואה במחוז צ'רנוביץ' שבאוקראינה (לשעבר בוקובינה) התקיימו בסוף השבוע שעבר בעיר האוקראינית צ'רנוביץ' בהשתתפותם של מאות נכבדים, אישי ציבור, אורחים וחברי הקהילה היהודית ובראשם רב העיר מנחם-מענדל גליצנשטיין וראש הקהל לאוניד מילמן.

מדובר בשישה אירועים שונים שנערכו בסיוע גורמי ממשל מקומיים, לזכר נרצחי השואה הי"ד ולציון המאורעות ההיסטוריים הטראגיים שהחלו לפני שמונים שנה והביאו לרציחתם.

רגעי השיא היו כאשר מושל המחוז סרגיי אוסאצ'וק הפתיע את הנוכחים בהצהרה היסטורית על השבתו של "הבית היהודי" המקומי לידי הקהילה. "הבית היהודי", שנבנה לפני 113 שנים ונפרס על פני שש קומות, שימש כמרכז לרבבות יהודי האזור והיו בו משרדי הקהילה. אחרי השואה, הבניין המרשים הולאם בידי הקומוניסטים ונשאר בידי השלטונות.

כעת, עם הודעתו של המושל נערכים בקהילה לקבל לידיה את הבניין ויועברו אליו בית הספר היהודי של המחוז, משרדי הקהילה, מוזיאון ועוד. הבניין גם ישמש כמרכז חינוכי ותרבותי לתועלת חברי הקהילה, שרידיה ברחבי העולם ותיירים. יש לציין כי אזור בוקובינה היה מוכר מאוד בעולם היהודי של לפני השואה ויצאו ממנו לא מעט ישראלים מוכרים בהם ח"כ יולי אדלשטיין, הוריה של נשיאת בג"צ אסתר חיות, אביו של הזמר שלמה ארצי ועוד רבים.

לאחר הכרזתו נפגש המושל עם השגריר הישראלי באוקראינה, יואל ליאון, שביקש כי גם בניין 'הטמפל' המפואר וההיסטורי של צ'רנוביץ' יושב לקהילה. המושל הבטיח כי יעשה "כל שביכולתנו להחזירו בקרוב".

בין האירועים שהתקיימו בצ'רנוביץ' בשבוע שעבר – היה גם "מפגש זיכרון היסטורי" בפינת הרחובות בריאנסקה ופיזקולטורנה, במקום שבו ששכן אצטדיון 'מכבי' אשר ממנו גורשו אלפים מיהודי צ'רנוביץ בשנת 1941 אל מותם בגטאות ובמחנות בטרנסניסטריה. במקום הוצב שלט הנצחה ונישאו נאומים מרגשים על-ידי השגריר הישראלי יואל ליאון והשגרירה הגרמנית לאוקראינה אנקה פהלדהושן ועל-ידי המושל.

האירועים האחרים כללו מפגש זיכרון בכיכר ממנו הובלו אלפי יהודים נוספים – בדיוק לפני 80 שנה – לגיא ההריגה; תפילת "יזכור" בגיא ההריגה ליד העיירה בילא, בהובלת רב העיר ושגריר ישראל באוקראינה; תערוכת מוצגים היסטורית בניהול המוזיאון היהודי המקומי בהנהלת מר ניקולאי קושניר; פורום אינטלקטואלים לתולדות שואת יהודי בוקובינה, בהשתתפות יו"ר אגודת יהודי בוקבינה יוחנן רון, פוליטיקאים, אנשי רוח ועיתונאים; ופסטיבל סרטי שואה שהתמקדו בזיכרון שואת בוקובינה. רבים מאירועים אלו, התרחשו במבנה הבית היהודי ההיסטורי.

"לאירועים אלו ישנה מטרה נוספת" מסביר רבה הראשי של צ'רנוביץ ושליח חב"ד בעיר, הרב מנחם מענדל גליצנשטיין "מעבר להנצחת קדושי השואה וציון המאורעות, עלינו להסתכל באומץ על התפשטות האנטישמיות בעולם ולעשות הכל כדי שטרגדיה כזאת לעולם לא תתרחש שוב. עלינו לחגוג את יהדותנו בגאון, ללא פחד וללא מורא, להפיץ אור ולגרום לחושך להיעלם. עוצמת האירועים שצוינו כעת בעיר בהשתתפות נציגי ממשל ואורחים מרחבי תבל, מוכיחה שהדבר אפשרי ובידינו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]