אסון נחל צפית: משפחות ההרוגים יפוצו ב-24 מיליון שקלים - 0404
אסון נחל צפית: משפחות ההרוגים יפוצו ב-24 מיליון שקלים דוברות זק"א

אסון נחל צפית: משפחות ההרוגים יפוצו ב-24 מיליון שקלים

בתום הליך גישור ממושך שארך כשנה, נתקבל אישור החשב הכללי במשרד האוצר להמלצת פרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) לפשרה בין משפחות הנספים באירוע נחל צפית לבין המדינה וחברת הביטוח של המכינה הקדם צבאית בני ציון.

כזכור, אסון נחל צפית אירע במהלך טיול גיבוש של מועמדים ללימודים במכינה הקדם צבאית בני ציון אשר התקיים ביום 26.4.18, ובו נספו תשע נערות ונער – שמונה תלמידי כיתה יב' ושתי חניכות במכינה.

בחודש פברואר 2020 הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז 11 תביעות נזיקין (אשר עשר מתוכן הן של עיזבונות הנספים באסון ותביעה אחת של נפגע) כנגד משרדי החינוך והביטחון, וכן נגד מנהל המכינה יובל כהאן, המדריך אביב ברדיצ'ב, העמותה המפעילה את המכינה וחברי הוועד המנהל של העמותה. 

לאור נסיבות התביעה, סברו הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות ובמשרדי הביטחון והחינוך, כי ראוי לחתור להסדר פשרה ראוי והוגן מחוץ לכותלי בית המשפט, אשר יחבוק את כלל המשפחות והנפגעים אשר הגישו את התביעות ויחסוך מהם עינויי דין קשים ארוכים.

לפיכך, טרם ניהול ההליך בבית המשפט, פנו התובעים, וכן חברת הביטוח שביטחה את המכינה ופרקליטות מחוז מרכז (אזרחי) אשר ייצגה את המדינה, להליך גישור. בעקבות הליך הגישור הגיעו הצדדים להסכמות לפיהן התביעות תסולקנה מחוץ לכותלי בית המשפט, כאשר לתובעים ישולם סכום כולל של כ-24,000,000 ש"ח. במסגרת ההסכמות שהושגו סוכם כי חברת הביטוח תישא בחלק הארי של תשלום הפיצויים לתובעים, בסך כ 18 מיליון ₪, ואילו המדינה תישא ביתרה בסך של כ-5,800,000 ש"ח.
 
יש לציין כי במקביל להסדר הפשרה שהושג, מתנהל בימים אלה הליך פלילי נגד מנהל המכינה, יובל כהאן והמדריך אביב ברדיצ'ב. נגד השניים הוגשו כתבי אישום המייחס להם עבירות של המתה בקלות דעת וגרימת חבלה חמורה, וזאת בשל אחריותם למותם של עשרה מתלמידי המכינה ומהמועמדים ללמוד בה, ופציעתם של שניים מהם. בנוסף לכך, לאחרונה הוקמה ועדת בדיקה למניעת אסונות תוך כדי פעילותן של מכינות קדם צבאיות. ממשלת ישראל העניקה לוועדת הבדיקה סמכויות של ועדת חקירה.
 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]