מאחורי הקלעים של המוסד - 0404
מאחורי הקלעים של המוסד יונתן זינדל, פלאש 90

מאחורי הקלעים של המוסד

המוסד, ארגון הביון הישראלי הנחשב מהטובים בעולם עבר חילופי הנהגה: יוסי כהן, "הדוגמן", סיים קדנציה והעביר את השרביט לסגנו דוד (דדי) ברנע * ד"ר אפרים לפיד מתאר איך נראה המוסד שכהן השאיר לברנע, מגלה אילו דברים מספרים האנשים הקרובים ביותר לראשיו וחושף כמה דברים מאחורי הקלעים של הארגון החשאי

אפרים לפיד

בתחילת יוני 2021 סיים את תפקידו ראש המוסד ה-12 יוסי (מאיר) כהן. כהן, שבקרוב ימלאו לו 60 שנה, הוא בשר מבשרו של הארגון, מנהיג מקצועי, יצירתי, מתוחכם, איש של אנשים ובעיקר בעל חזון אישי ואמביציה להגיע לתפקיד המרכזי במדינה: ראש הממשלה.

כהן הצטרף למוסד בשנת 1982, לאחר לימודים בישיבת אור עציון, חברות בתנועת הנוער בני עקיבא ושירות צבאי בחטיבת הצנחנים. התפקידים המבצעיים הרבים והמגוונים שמילא הכשירו אותו במעלה הדרך להיות סגן ראש המוסד. ב-2013 מינה אותו ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו לראש המטה לביטחון לאומי (המל"ל), תפקיד אמון ממדרגה ראשונה. בשנתיים שבהן שימש בתפקיד פעל כהן קרוב מאוד לראש הממשלה וזכה לאמונו הבלתי מסויג. הם ניהלו יחד כמה אירועים חשובים, ובהם תגבור הנוכחות הרוסית בסוריה, המשבר עם טורקייה בעקבות תקרית המרמרה, מבצע צוק איתן – המבצע הארוך ביותר בסבבי הלחימה בעזה – ואת מדיניות הפעילות הביטחונית מב"מ (המערכה בין המלחמות), שבה יזמה ישראל תקיפת משלוחי נשק מאיראן לחיזבאללה.

הישג חשוב בימיו של כהן בראשות המוסד הוא השילוב המלא של הגופים המבצעיים ושל תומכי הלחימה. שנים הטיפו להנחלת גישה זו בתפקוד של הארגון, וכיום אפשר להיווכח כי בכל מבצע שותפים האגפים למיניהם, ואף השיתוף עם ארגוני מודיעין בעולם שודרג לשיתוף מבצעי (יד ביד), הרבה מעבר לחילופי מידע.

שתי המשימות העיקריות העומדות בעשור האחרון במרכז העשייה המבצעית של הארגון הן לוחמה בטרור העולמי וסיכול התחמשות איראן בנשק גרעיני. בתחומים אלו פועלים כל יחידות המוסד ותומכי הלחימה בתוכו. מימי מאיר דגן, ואחריו תמיר פרדו ויוסי כהן, גברה הפעילות בתחום ושילבה את המוסד, בעידודו המלא של ראש הממשלה, גם בתחום המדיני.

לא מובן מאליו כי ראש מוסד, כמו יוסי כהן, בשבועות האחרונים לתפקידו, יוזמן לתדרך את נשיא ארצות הברית על הסכנות שבחזרה להסכם הגרעין. היום לא מסתפקים עוד בשיתוף מידע עם גורמי המודיעין האמריקנים אלא מדווחים ישירות לבוס הגדול. הודות לקרבה לגורמים האמריקניים, בסביבתו של כהן יודעים לומר כי הוא מתבטא בפורומים סגורים ברוח המדיניות הישראלית, נגד מדיניותו של הנשיא ביידן.

רוצים לקרוא את המשך הכתבה? הזמינו חינם את המגזין החדש של ערוץ 20 והוא יגיע אליכם עד הבית – לחצו כאן: https://magazin20.vp4.me/20

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]