ח''כ ארבל ליועמ''ש: "בחן פתיחה בחקירה בחשד מרמה והפרת אמונים בהתנהלות הממשלה" - 0404
ח עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ ארבל ליועמ"ש: "בחן פתיחה בחקירה בחשד מרמה והפרת אמונים בהתנהלות הממשלה"

במכתב ששיגר הבוקר (שלישי) למנדלבליט בעניין חשד לעבירת מרמה והפרת אמונים במליאת הכנסת, כתב ח"כ ארבל, כי מהדיון הלילה במליאה עולה תמונה קשה וחמורה.

"הלילה התקיים במליאת הכנסת דיון לבקשת הממשלה בצו האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) (הארכת תוקף החוק), התשפ"א-2021. במהלך הדיון נשאלה מספר פעמים שרת הפנים, חברת הכנסת איילת שקד, אם ישנו הסכם בכתב או בעל פה בין סיעות הקואליציה לפיו חברי סיעות רע"ם ומר"צ יתמכו בהצבעה על הצו או יימנעו ובתמורה שרת הפנים תשדרג את מעמדם של תושבים פלסטיניים ששוהים בארץ בעקבות נישואיהם לבני זוג ישראלים. השרה שקד השיבה במליאה כי: "שר הפנים לשעבר… נתן ל-1,600 אנשים אשרת מת"ק. גם אנחנו נאשר כמות דומה של אשרות שייבחנו בוועדה הומניטרית…הוועדה ההומניטרית תתכנס ותדון ב-1,600 מקרים הומניטריים". על סמך דברים אלו בין היתר, יש להניח, שקלו חברי הכנסת את עמדתם והצביעו בסיום הדיון במליאה. הצעת הממשלה נפלה בהצבעה שתוצאתה הייתה שוויון 59:59 בין התומכים בה והמתנגדים.

היום, בראיון ברדיו, אמר השר לשיתוף פעולה אזורי חבר הכנסת עיסאווי פריג': "ההסכם שהושג מול בנט ושקד העניק ליותר מ-3,000 משפחות פלסטיניות מעמד חוקי בישראל, לא רצינו לפרסם את זה בגלל הימין. פספסנו הזדמנות חד פעמית לעשות צדק לאלפי משפחות מבני עמנו״. בחלוף שעות בודדות ממועד הדיון בכנסת שנגמר במפלת הממשלה, שר בממשלה מעיד בקולו כי שרת הפנים שיקרה במליאה לחברי הכנסת על-מנת לקדם את אינטרס הממשלה ומפלגת "ימינה" ואת סיכויי צו האזרחות לזכות ברוב הקולות בהצבעה.

כידוע, חובתה החוקית של הממשלה היא להציג מצג אמת בפני חברי הכנסת בדבר הסכמים שקיימים בין סיעות הקואליציה. תכליתה של חובה זו היא ברורה, ליתן לחברי הכנסת המייצגים את קול בוחריהם אפשרות לשקול כהלכה את כלל השיקולים הצריכים לעניין על מנת לקבל החלטה מושכלת ומודעת. דבריו של השר לשיתוף פעולה אזורי מציגים תמונה קשה וחמורה לפיה נציגת הממשלה בדיון בכנסת שיקרה ביודעין ובכוונה לחברי הכנסת בנושא בו נשאלה ישירות, על מנת לקדם את עניינה של הממשלה בהשגת רוב בהצבעה.

את מכתבו סכם ארבל: "מדובר במעשה חמור ביותר שמעלה על פניו חשד ממשי לעבירה של מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין, בהיותו מעשה מרמה שפוגע או מבקש לפגוע בציבור וביכולת נציגיו לכלכל ולשקול כדבעי את הצבעותיהם. אבקשך לבחון את הצורך בפתיחה בחקירה בעניין זה שתתמקד בחשד לקיום עבירה של מרמה והפרת אמונים בהתנהלות הממשלה בדיון".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]