האם עדיף לרכוש דירה חדשה מהקבלן? או דירה יד שנייה | טיפים ועצות - 0404
האם עדיף לרכוש דירה חדשה מהקבלן? או דירה יד שנייה | טיפים ועצות תומר פדר/ לוזון השקעות

האם עדיף לרכוש דירה חדשה מהקבלן? או דירה יד שנייה | טיפים ועצות

על אף משבר הקורונה, עיסקאות הנדל"ן לרכישת דירות מגיעות לשיאים חדשים בישראל, אלפי משפחות מחפשות לרכוש דירה ומתלבטות רבות מה העסקה המשתלמת ביותר:

רכישת דירה חדשה ישירות מהקבלן שנמצא בהליך בנייה, או לחילופין לרכוש דירה יד שנייה. אז מה היתרונות הבולטים כאשר רוכשים דירה על הנייר? ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, המשווקת פרוייקטים של דירות ברחבי הארץ: "בפרמטרים רבים שבדקה החברה, כף המאזניים נוטה לכיוון קניית דירה חדשה וזאת לאור כמה יתרונות חשובים ביותר". 

בין היתרונות הבולטים: כאשר רוכשים דירה על הנייר, אפשר בתיאום עם הקבלן לבצע שינויים פנימיים בנכס והעלויות עבור ביצוע השינויים יהיו זולות יותר מביצוע שיפוץ מאסיבי בדירת יד שנייה, שיש בה בלאי ושחיקה בנקודות שונות. כמו כן בעת רכישת דירה חדשה, המשפחות רוכשות לא רק את הדירה, אלא גם מגורים בסביבת מגורים מתוכננת ומתפתחת, שיש בה פארקים ושטחים ירוקים. בנוסף, הטבות ייחודיות לדיירים במבנים חדשניים כמו מבואה מפוארת, חדר כושר, חדרים ייעודיים לאחסון יין ועוד.

כמו כן, פרויקטים חדשים רבים נבנים בשכונות חדשות, כך שהרוכשים נהנים מחיים קהילתיים בסביבה של משפחות צעירות, אשר דומות לקהילת הייחוס של הקונים. לדברי שמול: "המהנדסים, האדריכלים וכל צוות ההקמה של המיזם, מודעים לכל החידושים המתקדמים בענף הבנייה והם מיישמים אותם הלכה למעשה בשלבי התכנון והבנייה. לכן מדובר בבנייה מתקדמת בכל רבדיה, ריצוף, מטבחים, מזגנים מתקדמים, התקנת מערכת של בית חכם ועוד. זאת לעומת ביצוע שיפוץ מאסיבי בדירת יד שנייה תוך שימוש באנשי מקצוע שונים שרובם אינם עובדים בשיטות המתקדמות. 

יתרון בולט נוסף הוא תנאי התשלום עבור קניית הדירה הם בדרך כלל גמישים, אין צורך לשלם את מלוא עלות הדירה בעת החתימה על החוזה, אלא בשלבים מאוחרים יותר. בנוסף, לאור פרק הזמן שהלקוח ממתין לסיום הבנייה של המיזם, יש לו מספיק זמן למכור את הנכס הנוכחי שלו, הוא אינו ממהר ולכן הסכום שהוא יקבל עבור הדירה יהיה גבוה יותר, דבר שיקל עליו בעת התשלומים עבור הנכס החדש.

עוד אומר שמול: "ממועד קניית הדירה ועד מועד הכניסה בפועל, הלקוח נהנה מהעלייה בשווי של הדירה החדשה וזאת לעומת הפערים בדירות יד שנייה. כמו כן, ברוב הדירות החדשות, הדיירים נהנים מחנייה נוחה וגם מהימצאותו של מחסן שנבנה בסטנדרטים גבוהים וממוקם סמוך לדירתם, דבר שלא קיים ברוב דירות יד שנייה.

חשוב לציין כי יתרון נוסף וחשוב הוא חדר ממ"ד בדירה. על פי החוק, בכל הדירות החדשות קיים חדר ממ"ד, אשר מגן על הדיירים במקרה של מתקפת טילים. או רעידת אדמה. זהו יתרון קרדינלי עבור אנשים מבוגרים ועבור משפחות עם ילדים שבעת הצורך נכנסים לחדר זה בביתם וסוגרים את החלון ואת הדלת, לעומת דיירים בדירות יד שנייה שבחלק מהן לא קיים ממ"ד, כיוון שהן נבנו לפני החלת חוק זה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]