כוכבי בסיום קורס קצינים קרביים: "צה"ל וישראל מתמודדים בו זמנית עם שש זירות ובשישה מימדים" - 0404
כוכבי בסיום קורס קצינים קרביים: דובר צה"ל

כוכבי בסיום קורס קצינים קרביים: "צה"ל וישראל מתמודדים בו זמנית עם שש זירות ובשישה מימדים"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי נשא דברים בטקס סיום קורס קצינים קרביים אחוד מחזור 60.

כוכבי: "לא הרובה הוא הנשק החשוב ביותר בקרב. הנשק הראשון והמשמעותי ביותר שיש לחייל הוא ההתגברות על הפחד ותחושת המסוגלות. הנכונות להילחם קודמת ללחיצה על ההדק ותעוזה חשובה מכל פצצה. הקניית בטחון עצמי ותחושת מסוגלות לחיילים היא המשימה המרכזית של כל מפקד. בשדה הקרב הכאוטי, המאופיין בחוסר וודאות, ערפל-קרב ודינמיות, לכל חייל וחיילת יש מצפן המקנה להם ביטחון, יציבות ויכולת התמצאות-זהו מפקד או מפקדת המחלקה.

מרגע שחשפנו לכם את דרגות הקצונה – אתם הוודאות בתוך אי – הוודאות, אתם המצפן שעליו נשענת שגרת החיים של המחלקה, תהליך הכשרתה, תחושת המסוגלות שיש לה, וכושר הביצוע שהיא מפגינה.

מפקד בכלל, ומפקד או מפקדת המחלקה בפרט, הם מורי הדרך ומורי הכיוון. מפקד עבור החיילים הוא מחוג-המצפן, מצפן אשר יהיה מדויק רק אם יורכב מחמישה יסודות הכרחיים. שמונה חוקים היו לארגון ׳השומר׳, שהיה למופת של אחריות לאומית, אבל הראשון שבהם קבע: ״קודם כל היה אדם״. וכך אני, בתורי, דורש מכל אחד מכם לממש את היסוד הראשון: קודם כל היה אדם. בעוד רגע יופקדו בידיכם בניה ובנותיה של החברה הישראלית. היו קשובים, היו הוגנים והיו אנושיים. זה עניין ערכי ומנהיגותי כאחד ואין כוח רתימה חזק מזה. שבו לשיחה עם חייל שבמהלך מסדר הבוקר ראיתם שפניו נפולות, זכרו לעודד ולשבח חיילת שביצעה משימה בהצלחה, ודעו לשחרר לביתו חייל הזקוק לכך.

היסוד השני אינו סותר את הראשון – הציבו רמת דרישות גבוהה לעצמכם ולחיילים. הכינו כל שיעור ואימון ביסודיות. הקפידו על תחקור מפורט ונוקב, הכינו את הנגמ"ש או את הטנק בדייקנות, חיזרו על האימון פעם ועוד פעם עד להשגת התוצאה הרצויה, והתכוננו לכל פעילות מבצעית מתוך הנחה שתפגשו באויב. אל תתפשרו ואל תטעו בין אנושיות לבין רמת דרישות גבוהה, הן משלימות ומעצימות זו את זו, אנושי ותובעני – זהו כלל הזהב.

היסוד השלישי הוא משימתיות. קצין הוא איש מעשה, ויכולתו לבצע מטלות היא המגדיר המרכזי שלו. זהו חוזה של אמון בין הקצין לבין מפקדיו, ומגולמת בו ההתחייבות, שיבצע כל משימה, קטנה או גדולה, עם מה שיש וחרף כל קושי. קצינים משימתיים הם סוד המנוע של צה"ל, הם שמאפשרים ניצחון, וכולם צריכים לאמץ גישה ש'אין אי אפשר'. היסוד הרביעי הוא מקצועיות. לחימה היא מקצוע, צבא הוא מקצוע ופיקוד הוא מקצוע. קצין בכלל, וקצין המוביל חיילים לקרב בפרט, חייב להיות איש מקצוע בכל רמ"ח איבריו.

מפקד הלומד תורת לחימה והיסטוריה צבאית, יוצר לעצמו בראשו מאגר של ידע, תקדימים, עקרונות ודוגמאות, אשר ברגע האמת ישלפו מן הזיכרון יותאמו למצב הנתון, ויהפכו לפתרון הדרוש. מפקד שממשיך ללמוד בכוחות עצמו יודע להחליט כראוי, ויודע להישאר זקוף ויציב גם כשדברים משתבשים. מפקד-לומד צועד לקרב בראש המחלקה כשהוא, חייליו והוריהם, יודעים שהוא עשה כל שניתן, על מנת לבצע את המשימה באופן מקצועי, ובתוך כך להחזיר את חייליו בשלום. במובן זה, הדרישה למקצועיות היא גם ציווי מוסרי כלפי החיילים.

היסוד החמישי הוא מנהיגות המתבססת על יצירת משמעות, וביסוס תחושת מסוגלות. מנהיגות היא בראש ובראשונה רתימה. רתימה של אנשים מתוך הזדהות עם מפקדם והזדהות עם הקבוצה והמשימה. מנהיגות היא דרגה מעל לפיקוד. מנהיג לא זקוק לכוח הפקודה. תחושת המסוגלות, והרצון העצמי לבצע, הם הכוח שמניע את חייליו. עשו לכם מאמץ קבוע, לקיים את חמשת היסודות, ואז תגלו שהמחוג והמצפן אינם נמצאים בכף היד, אלא מתמקמים בליבם של החיילים.

ועוד עיקרון אחד דעו לאמץ- גישה של מצויינות, שתהיה נוכחת ביחידה באופן קבוע ותפעם בכל משימה. מהי בכלל מצוינות? מצוינות היא מימוש יעדי היחידה והמשימות באופן מושלם או קרוב למושלם. מצוינות היא איכות, ואיכות פירושה מענה רלוונטי, בזמן ובהיקף הנדרש. מענה לאתגר המבצעי, הטכנולוגי, המנהלתי או החברתי. מצוינות היא תופעה מדבקת המעוררת השראה ויוצרת אווירה חיובית בקבוצה וביחידה, והיא הופכת להיות התרבות השלטת. גם בינוניות מדבקת –היזהרו מכך והתרחקו ממנה. הנהיגו מצוינות והיא תהיה ליחידה כמו אדמה דשנה ואור השמש לצמח. היא תיצור את התנאים לאיכות בשגרה, ותקדם ניצחון בלחימה; היא תשפיע על כל אחד מחברי הקבוצה ועל הקבוצה כשלם, ותיצור נורמה ותרבות שיהפכו לסטנדרט ולהרגל.

יותר מכך, למצוינות יש זיקה ישירה לאמון שמתפתח בין המפקד לאנשיו. חיילים סומכים על מפקדים מצטיינים – סומכים על שיקול דעתם וממלאים בביטחון את הפקודות שלהם, ומתמלאים בעצמם בביטחון. וביטחון, כבר אמרנו הוא הנשק החשוב ביותר בקרב, והאמת, גם בשגרה. מפקדים מצטיינים מעלים את רף הדרישות כל הזמן ומותחים את מעטפת הביצועים עוד ועוד: הם מגיעים לטוב מאוד ומיד מסמנים את המצוין, וכשמגיעים למצוין הם שואפים למעולה. כזה היה מח"ט הנח"ל, אלוף-משנה שרון אסמן – זכרונו לברכה. נדהמנו הבוקר כשקיבלנו את הבשורה. שרון היה לוחם שהצטיין לאורך כל תפקידיו, משימתי, אוהב-אדם, קצין וג'נטלמן! ממנו תראו וכך תעשו. אנו כואבים את לכתו ושולחים מכאן תנחומים לשרון רעייתו, אלכס ואמה ילדיו, להוריו ובני המשפחה. צה"ל חייב קצינים מצטיינים כמו שרון. צה"ל ומדינת ישראל מתמודדים בו זמנית עם שש זירות ובשישה מימדים, וכדי למלא
את המשימות בהצלחה אנו צריכים את המפקדים הטובים ביותר.

דוגמא לריבוי הזירות ראינו אפילו תוך כדי מבצע "שומר החומות": לצד עוצמת התקיפות ברצועת עזה התמודדנו עם אירועים רבים באיו"ש, ירי רקטות מזירות בצפון, ואפילו עם שיגור כטב"ם איראני שפעם נוספת סוכל בשערי המדינה. ידע כל מי שמנסה לפגוע במדינת ישראל – כל פעילות אויב התקפית, מקרוב או מרחוק, תיענה בתגובה משמעותית, גלויה או חסויה. כך נהגנו בעבר, וכך ננהג בעתיד. קצינים וקצינות, הדרגות נחשפות, ואיתן גם הבית בו גדלתם. הורים ובני המשפחה היקרים- המעמד המרגש הזה חושף את הדרגות שלכם – דרגות החינוך והערכים שהקניתם לבנים ולבנות. הם ואני יודעים שעצם הגעתם למעמד היא גם בזכותכם. אני מודה לכם על הרוח הגבית שהענקתם עד כה, ועל זו שבוודאי תמשיכו להעניק. הדרגות שמוענקות כאן היום, הן במידה רבה גם שלכם.

תודה גם למפקדי הקורס-הקדשתם ימים ולילות לעיצוב הדור הבא של קציני היבשה. לכם זוהי זכות, ואנו חבים לכם הערכה רבה. הערכה מיוחדת למפקד בה״ד 1-אלוף משנה גיא לוי, שמסיים בימים אלה את תפקידו. הובלת את הכשרת הקצינים במקצועיות, מסירות, והטמעת את ניסיונך המבצעי והפיקודי בהצלחה רבה. קצינות וקצינים יקרים, קצין-הוא אדם טוב יותר, אזרח טוב יותר אבל אין לו זכויות רבות יותר. ״אחריות קנית לך ולא זכויות״ כתב יצחק שדה מפקדו הראשון של הפלמ״ח למפקדים הצעירים. להיות קצין בצה״ל זוהי זכות הטומנת בחובה אחריות כפולה-להגן על מדינת ישראל ולהנהיג אנשים בשגרה, בחירום ובקרב. זוהי אחריות כבדה מאוד, ואני סומך עליכם-מאוד.
ברכות למשפחות וברכות לכם, עמיתי הקצינים – עלו והצליחו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]