אסון קריסת הבניין במיאמי: חברי המשלחת הישראלית פועלים סביב השעון לחילוץ נעדרים | צפו - 0404
צילום: דובר צה"ל

אסון קריסת הבניין במיאמי: חברי המשלחת הישראלית פועלים סביב השעון לחילוץ נעדרים | צפו

בלילה שבין חמישי לשישי שעבר קרס בניין בן 12 בקומות בעיירה סרפסייד שבמיאמי. במקום נמצאים הרוגים ונעדרים רבים, בהם יהודים רבים. במשלחת הישראלית שיצאה למקום על מנת לסייע לכוחות החילוץ המקומיים מספרים כי מדובר בקריסה מורכבת וחריגה.
 
למשלחת פיקוד העורף ומשרד החוץ הנמצאת במיאמי הצטרפו ביממה האחרונה חברי משלחת נוספים ביניהם מחלצים, מהנדסים ואנשי אוכלוסיה, לצורך חיזוק וסיוע למשלחת הקיימת. צוות מבצעי של יחידה 9900 באגף המודיעין בנה מודל תלת-מימדי הממפה את הבניין שקרס ובכך מייעל את תהליך איתור הגופות במבנה. 

המשלחת פועלת בשני מאמצים עיקריים, מאמץ החילוץ וההנדסה ומאמץ האוכלוסיה בו מסייעים קציני פיקוד העורף למשפחות הנעדרים. מצה"ל נמסר כי "פעילות משלחת צה״ל למיאמי תמשך ככל שיידרש".

במקביל עובד צוות הקונסוליה הישראלית, בראשות הקונסול הכללי, מול השלטונות המקומיים, המשפחות וראשי הקהילה היהודית, ובוחן דרכים נוספות שבהן נוכל לסייע, דוגמת תמיכה נפשית למשפחות ולקהילה.
 
מפקד צוות ביחידה 9900, סגן נ׳: ״בשגרה, אני מפקד על צוות מיוחד שבונה מודלים תלת-מימדיים לצורך ביצוע פעילויות מבצעיות של צה״ל. בימים האחרונים, אנשי הצוות משתמשים ביכולות טכנולוגיות מתקדמות על מנת לסייע למשלחת פיקוד העורף במיאמי. ניתחנו את הבניין שקרס ובנינו מודל תלת מימדי שלו, שיאפשר לאנשי פיקוד העורף, לסייע בחילוץ ולהתמצא בין ההריסות בצורה מהירה ואפקטיבית יותר. אנחנו מודים על הזכות וגאים לקחת חלק במאמץ הומניטרי חשוב כל כך״.

סגן מפקד המשלחת במיאמי, אל״ם אלעד אדרי, מסר: "מרגע הקריסה עקבנו אחרי הדיווחים השונים. במוצ״ש התקבלה החלטה להוציא משלחת בת עשרה מומחים וכבר ביום ראשון אחה״צ נחתנו והלכנו ישר לאתר כדי להבין במה מדובר. מאז אנחנו נמצאים על האתר, אתמול בבוקר הצטרפה אלינו קבוצה של שבעה קצינים נוספים ואנחנו עובדים במשמרות, כאשר המשלחת מחולקת לשתי קבוצות וכל פעם קבוצה נמצאת לאורך חצי יממה באתר עצמו.

אנחנו פועלים לפי שיטת מודיעין אוכלוסייה, שפיתח פיקוד העורף. התפיסה מבוססת על מידע על פי ההבנה של מיקומי הלכודים באתר בעזרת תשאול, והעברתם למלאכת החילוץ. התפיסה קיימת מעל 20 שנה, אבל מה שהשתנה הוא שמקורות שונים אצלנו יודעים להנגיש לנו כלים, ובזכותם אנחנו יודעים לחבר את זה לטקטיקה בשטח".

אל"ם אדרי סיפר על מורכבות האתר והסביר כי מדובר בבניין מגורים בקו ראשון לים שנבנה בתחילת שנות ה-80 ובו 12 קומות וקומת חניון נוספת. בכל קומה יש 12 דירות. באותו לילה הבניין קרס לתוך עצמו. הקריסה לתוך עצמו, הובילה לכך ששכבה אחר שכבה קרסה לאמצע הבניין. 

סגן מפקד המשלחת הישראלית סיפר כי במקום פועלים מאות מחלצים נוספים לצד המשלחת הישראלית, לדבריו: "אנחנו פוגשים מאות מחלצים. ארה״ב היא מעצמת חילוץ ויש לה עשרות יחידות חילוץ, מקצועיות ומנוסות מאוד. כל ארגון לוקח חלק אחר בתהליך המורכב. האופן שבו אנחנו ניגשים לתוך הסיפור עם היחידות המקומיות הוא שבאנו לסייע ולייעץ, מתוך ידע רב שהצטבר ב-35 שנים של משלחות בצה״ל.

מהרגע שנחתנו פתחנו דסק שבו הושבנו מספר קצינים שלנו שהמומחיות שלהם היא תחקור ותשאול קוגנטיבי – מביאים בן משפחה שמכיר את הדירה והמשפחה. מדברים איתו על אופי הדיירים, פרטי זיהוי וכו׳. דבר כזה מלמד אותנו לאן להכווין את האנשים.

יש לנו שיתוף פעולה עם יחידה 9900 באמ״ן וענף אגמים בפקע״ר. תכליתו של ענף אגמים הוא התבססות על מקורות גלויים, כגון הבניין, הקרקע והסביבה, וניתוח הסכנה לסביבה הקרובה. 9900 נותנים לנו הרבה מאוד מפות, רובן תלת מימדיות. כל מחלץ רוצה לדעת איך היה נראה הבניין לפני הקריסה. כך מייצרים להם מודל תלת מימד שמכיל את איך הבניין נראה לפני, איך נראה עכשיו, פרטים מהתשאול הקוגניטיבי, וכך מקבלים תמונת מצב כמעט מדוייקת.

היו הרבה מאוד שריפות באתר שהקשו על פעולות החילוץ. הפעילות מאוד מקצועית. יש אנשים שיודעים את העבודה שלהם, יש ציוד מאוד מקצועי, וכמות אדירה של מחלצים".

אל"ם אדרי סיפר על הקשר של המחלצים עם משפחות הנעדרים: "סוגיית המשפחות היא ראשונה במעלה. בשונה מחקירת זירה פלילית, כאן יש קבוצה שצריך להכיל ולעבוד איתה. המשפחות מרגישות שהן מאיצות את פעילות החילוץ עם המידע שהן נותנות לנו. אנחנו דואגים פעמיים ביום לתת להם מידע".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]