פנייה ליועמ"ש: פתח בחקירה פלילית כנגד התערוכה שמבזה את קודשי ישראל - 0404
צילום: ארגון אופק ישראל

פנייה ליועמ"ש: פתח בחקירה פלילית כנגד התערוכה שמבזה את קודשי ישראל

אתמול סערו הרוחות בעקבות הפרסום כי במשכן לאמנויות עין חרוד מוצג מיצג "אמנות" המבזה ומדמה שריפת שם השם המפורש.
בעקבות כך פנה הבוקר (שלישי) יועמ"ש בצלמו, עו"ד מיכאל ליטווק, ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד יוצרי ומציגי המציג הפוגעני בשל פגיעה ברגשות דת האסור על פי החוק.

במכתב ששלח נכתב כי "אתמול התפרסם שבמשכן לאמנויות בעין חרוד הממומן במימון ציבורי ישנה תערוכה שבה שורפים כביכול את שם השם המפורש.
למותר לציין ולהסביר לכבודו את חומרת הדבר.

רק נציין שהשם המפורש היה נאמר אך ורק פעם אחת בשנה על ידי הכהן הגדול ביום הכיפורים בקודש הקדשים. שריפת הדבר הינה פגיעה עצומה ברגשות דת של מיליוני אנשים מאמינים (יהודים ואף נוצרים ) בארץ ובעולם.

למרות חופש האמנות החוק קובע שמעשה של פגיעה ברגשות דת מהווה עבירה פלילית ובעבר אף הורשעו ונשלחו על כך אנשים לכלא. אודה לך על בחינת הדברים והנחייתך לפתיחת חקירה כנגד מנהלי המקום ומפרסמי התערוכה ויוצר התערוכה.

בנוסף גם ללא החלטה על פתיחת חקירה פלילית היות שהמקום ממומן על ידי המדינה ולרשות שלטונית אסור כמובן לעבור על החוק אודה על הנחייה מיידית על הורדת התערוכה ולחילופין עצירת כל מימון לגוף העברייני לכאורה".

בסיום המכתב הזכיר יועמ"ש בצלמו את המקרה של הפגיעה ברגשות דת בתכנית "היהודים באים", שגם שם עד היום היועמ"ש סירב להגיב, וכתב: "אציין שהנני מחכה כבר קרוב לשנה להחלטה בעניין פגיעה ברגשות דת על ידי יוצרי התכנית "היהודים באים" אודה למענה גם על זה בהקדם.

ככל שתחליט לא לפתוח בחקירה אודה לקבלת תשובה מנומקת מדוע דברים אילו אינם עוברים על סעיפי חוק".

שי גליק, מנכ"ל בצלמו, מסר: "ככל שהיה מדובר במיצג כנגד איש דת מוסלמי כגון הנביא מוחמד יוצרי ומציגי המיצג היו מזמן עצורים במעצר מינהלי. אולם ככל שמדובר בפגיעה ברגשות דת יהודיים כאן החוק שותק. אנחנו דורשים מהיועמ"ש להבין את חומרת הדבר ולהורות מיידית על מעצר המציגים והורדת המיצג מהקום שמומן על ידי הציבור".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]