המשטרה מזהירה: מתבצעות הונאות סחיטה מקוונת על רקע מיני באמצעות הודעות דואר אלקטרוני - 0404
המשטרה מזהירה: מתבצעות הונאות סחיטה מקוונת על רקע מיני באמצעות הודעות דואר אלקטרוני

המשטרה מזהירה: מתבצעות הונאות סחיטה מקוונת על רקע מיני באמצעות הודעות דואר אלקטרוני

משטרת ישראל מבקשת להביא לידיעת הציבור כי בימים האחרונים אנו מזהים עלייה ניכרת בהונאות סחיטה מקוונת על רקע מיני ("sextortion") , בעיקר באמצעות הודעות דואר אלקטרוני. מגמה זו באה לידי ביטוי גם בגידול במספר התלונות המתקבלות במשטרת ישראל אודות הודעות דרישת כופר באמצעות הדוא"ל.

איך זה עובד?

1) הקורבן מקבל הודעת דוא"ל שנשלחה בדיוור (ב"דיוור" הכוונה להודעות שנשלחו בו-זמנית בתפוצה רחבה) ובה נטען כי חדרו לתוך המחשב או הטלפון שלו.

2) בהודעה נטען כי תכנים אישיים אודות הקורבן, כולל תמונות וסרטונים אינטימיים שלו, יפורסמו במידה ולא ישלם כופר, בד"כ במטבעות קריפטוגרפיים (לרוב – Bitcoin).

3) לעיתים, לטקסט מצורפים גם נתונים אישיים של הקורבן דוגמת סיסמאות ישנות ממאגרי מידע שנפרצו ודלפו לרשת – דבר המחזק כביכול את האפשרות שאכן אירעה פריצה למחשבכם.

4) מניסיוננו, ברוב המוחלט של המקרים, מדובר בהודעת דואר זבל אלקטרוני גנרית ומומלץ להתעלם. שולח ההודעה פועל ב"שיטת מצליח", תוך שליחת מספר רב של הודעות לשלל קורבנות פוטנציאליים – בהנחה שלפחות חלק מהם יפלו בפח וישלמו את סכום הסחיטה.

חשוב לציין – אם אין בידיכם אינדיקציות המעידות על כך שאכן המחשב או הטלפון שלכם נפרץ – יש להניח כי מי ששלח את ההודעה אינו מחזיק במידע אישי שלכם.

אנו ממליצים להעביר הודעה זו לבני משפחה וחברים על מנת להזהיר אותם משיטת סחיטה זו. משטרת ישראל תמשיך לפעול בכל עת כנגד תופעות פשיעה במרחב המקוון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]