בכיר באמ"ן: "הבינה המלאכותית היוותה כוח מכפיל בלחימה באויב" | צפו בתיעודים חדשים של התקיפות בעזה - 0404

בכיר באמ"ן: "הבינה המלאכותית היוותה כוח מכפיל בלחימה באויב" | צפו בתיעודים חדשים של התקיפות בעזה

הבינה המלאכותית שיחקה תפקיד משמעותי במבצע ״שומר החומות״ ברצועת עזה. היא סייעה לפיצוח המטרו של ארגון הטרור חמאס ולשיתוף הפועלה של אגף המודיעין עם שירות הביטחון הכללי (שב״כ) במהלך כל המבצע המורכב.

לאורך השנים פעלו הגופים באגף המודיעין לייצר יכולת מודיעין גיאוגרפי בתת-קרקע – תמונה המשלבת מודיעין קלאסי (מטרות, בכירים, יעדים) יחד עם תמונת מיפוי גיאוגרפית הכוללת את התת-קרקע. לצורך איסוף המודיעין הנדרש בוצע מיפוי גיאוגרפי של השטח התת-קרקעי בשיטות ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים. בכירים רבים בקרב המחבלים חוסלו במבצע בעזרת מודיעין שנאסף על דרג המג"ד והמ"פ של ארגוני הטרור ומודל המאפשר לאמת אם הבכיר נמצא ביעד או לא באמצעות עיבוד נתונים ובינה מלאכותית.

מבצע "שומר החומות" אופיין בשימוש ביכולות בינה מלאכותית מתקדמות ביותר: השימוש באפליקציות חדשניות, תאי תקיפה דיגיטליים, רחפנים, התראות, חיבור בין יכולות 8200 לשב"כ ועוד. התהליך החל בהקמת "מפעל המידע והידע" – פלטפורמה טכנולוגית מתקדמת לבינה מלאכותית שמטרתה ריכוז כלל המידע הצה"לי על האויב בפלטפורמה אחת על מנת לאפשר ניתוח המידע ומיצויו. הפלטפורמה הטכנולוגית כוללת 90 אחוז מהמידע של צה"ל ומאפשרת התקדמות טכנולוגית משמעותית בעולמות ההגנה, המטרות והתמרון. על בסיסה פותחו מערכות ה"אלכימאי", "הבשורה" ו"עומק החוכמה". יחידה 8200 הביאה את יכולות אלו ליחידות אמ"ן, לאוגדה, לפיקוד, למטכ"ל והשב"כ.

מערכת "האלכימאי" היא מערכת חדשנית שפותחה על ידי יחידה 8200 שמאפשרת הגנה על הגבולות וגילוי מטרות בזמן אמת. בפיתוחה תיאר קמ"ן עזה למתכנתים של יחידה 8200 את צרכיה הנדרשים של המערכת על מנת להתאים אותה למשימת ההגנה על גבולות הגזרה. המערכת מספקת תוצר ויזואלי דינמי ומתעדכן של הגבול שמאפשר לכוחות בשטח לסכל אופרציות של האויב. במהלך המבצע, באמצעות המערכת סוכלו מגוון רחב של מתווים לפגיעה בעורף. מטרת המערכת היא להביא את המודיעין למ"מ, שיכול לפתוח את המערכת בטאבלט מותאם למשתמש.

מערכת "הבשורה" שפותחה על ידי יחידה 8200, היא מערכת המניבה המלצות למטרות באמצעות בינה מלאכותית לחוקרי המטרות בחטיבת המחקר, בפיקוד או באוגדה. החוקר מאשר את ההמלצה ועובד עם המערכת כדי לייצר מטרות איכות.

בכיר באמ"ן
התייחס לשימוש בבינה המלאכותית במהלך המבצע: "לראשונה, הבינה המלאכותית היוותה מרכיב מרכזי ומכפיל כוח בלחימה אל מול האויב. זוהי מערכה ראשונה מסוגה עבור צה"ל, מומשו בה שיטות פעולה חדשות ופיתוחים טכנולוגיים שהיוו מכפיל כוח עבור צה"ל כולו, השילוב של מודיעין רב ומגוון עם בינה מלאכותית וחיבור עמוק לשטח היווה תפנית דרמטית בחיזוק החיבור של המודיעין לקצה המבצעי".

בנוגע למטרו של חמאס אמר הגורם הבכיר כי "פיצוח ה"מטרו" של ארגון הטרור חמאס, היכולת של אמ"ן למפות את התת-קרקע ולספק את המידע הנחוץ לכוחות הלוחמים כדי לקחת מארגון הטרור את הממד המרכזי שלו הוא שינוי אסטרטגי. עבודה של שנים, חשיבה מחוץ לקופסה והיתוך של כל עוצמת אגף המודיעין יחד עם הגורמים בשטח הביאו לפריצה ולפתרון של תעלומת התת-קרקע".

הגורם הבכיר הסביר כי שיתוף הפעולה בין אמ"ן לשב"כ ולקהילת המודיעין הועמק משמעותית במהלך המצבע: "לראשונה עבד מרכז רב-תחומי המייצר מאות מטרות רלוונטיות להתפתחויות תוך כדי לחימה, המאפשר לצבא להמשיך להילחם כל עוד יהיה צריך עם עוד ועוד מטרות חדשות. במהלך המערכה שיתוף הפעולה של אמ"ן עם קהילת המודיעין הגיע למימדים חסרי תקדים, עשרות קצינים מיחידות אמ"ן שירתו במכלול של השב"כ. שיתוף הפעולה הוביל להישגים משמעותיים שהשפיעו על המערכה ואפשרו סיכול בכירים".

רמ"ד תת"ק בחטיבת המחקר, רס"ן י': "המטרו של חמאס היא בעצם רשת של צירים שמחברים בין חטיבות של חמאס, גדודים של חמאס. הצירים נועדו לאפשר תנועה ולאפשר הצטיידותם של פעילי חמאס לאורך כל ימי המלחמה. חמאס ראה במטרו הזה מקום אולטימטיבי לשרידות ותנועה. מבחינת חמאס לצה"ל יכולות מודיעיניות אדירות בקרקע אבל בתת קרקע היכולות הללו מצטמצמות. מה שחמאס ראה בפגיעה שהוא ספג במטרו עכשיו זה עד כמה הידע המודיעיני ויכולות התקיפה של צה"ל עמוקות גם בתת קרקע. כל הידע המודיעיני המאד עמוק על איך בנויות המנהרות, מאיפה עד איפה הן נמתחות – הידע נוצר בעקבות שיתוף פעולה הדוק בין יחידות שונות בקהילת המודיעין וגם בין יחידות שונות בתוך צה"ל".

רמ"ד יעדים בזירה הפלס' של חטיבת המחקר, סרן ע': "הפגיעה במערכי ההתעצמות, הן של חמאס והן של גא"פ הייתה יוצאת דופן. מדובר באמץ מודיעיני שערך שנים רבות. תקפנו מוצבים עיליים ותת קרקעיים. חיסלנו פעילים וחיסלנו ציוד. בראש ההישג חיסולם של שני המנהנדסים הבכירים של חמאס. אנחנו יוצאים מהמערכה עם חמאס מוחלשת, פגועה וכזאת שיקח לה שנים רבות לשקם את המערכים הרקטיים שלה. כחלק מהמבצע פגענו רבות בתשתיות שלטון של חמאס. הקרסנו בניינים ששימשו לטרור, פגענו במטות ששימשו למנגנוני הביטחון".

בזמן "שומר החומות", פעל לראשונה בסיס רב-תחומי ורב-זרועי של יחידות אמ"ן עם חיל האוויר שמטרתו ייצור מטרות בזמן המערכה ותקיפתן בזמן אמת. מלבד המטרות שיוצרו במפעלים הקיימים במהלך הסבב, יוצרו כ-200 מטרות איכות במפעל החדש ונתקפו כ-%50 מהן עוד במהלך המבצע, ביניהן בורות שיגור טילים שכוונו לתל-אביב ולירושלים.

במסגרת המבצע צומצם מספר הקורנטים ברצועת עזה מדו-ספרתי לחד-ספרתי. בימי הלחימה הראשונים הושמדו מאות מטרות תמ"ס: 50% מהמטל"רים הושמדו באמצעות יכולות זיהוי ששוכללו תוך כדי לחימה. עולם הבינה המלאכותית מאפשר גם הישגים משמעותיים בעולם התמ"ס, באמצעות שימוש באפליקציות ייעודיות שמאפשרות ניתוח מודיעין ויזואלי בזמן אמת – רחפנים, גיחות צילום, סנסורים ייעודיים. יחידה 9900 מעגנת שטחים גיאוגרפיים לאורך שנים ובכך מזהה באופן אוטומטי שינויים בשטח בזמן אמת, כך במהלך המבצע נתקפו עמדות שיגור, מטל"רים ועוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]