לאור הירידה בתחלואה: מפקדת אלון תיסגר - סמכויותיה יועברו למשרד הבריאות - 0404
לאור הירידה בתחלואה: מפקדת אלון תיסגר – סמכויותיה יועברו למשרד הבריאות דובר צה"ל

לאור הירידה בתחלואה: מפקדת אלון תיסגר – סמכויותיה יועברו למשרד הבריאות

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אישרו את התוכנית שהציגו סגן הרמטכ"ל, אלוף אייל זמיר ומפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, להעביר את תחומי הטיפול של מפקדת אלון למערכת הבריאות באופן הדרגתי, תוך שימור כלל היכולות והידע שצברה היחידה. זאת בתיאום מלא עם שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות והצוותים המקצועיים.

עוד סוכם, בהתאם לעבודת מטה שקיים צה״ל, כי תוקם יחידת מילואים על בסיס מפקדת אלון, שתתן מענה בחירום למדינת ישראל במקרים של פנדמיה. יחידה זו, תוכל להיות מופעלת בתוך ימים, במקרה של התפרצות מחודשת של הקורונה.

בנוסף, הופסקה בשבועות האחרונים פעילות תוכנית "אנשי חיל", שהוביל עוזר שר הביטחון להתגוננות. פרויקט זה הופעל על ידי משרד הביטחון וצה"ל באמצעות פיקוד העורף בלמעלה מ-300 רשויות מקומיות, והוא שימש לליווי חולים ומבודדים, ולסיוע בהסברה ובאספקת סלי מזון.

בסוף חודש יוני תיערך הערכת מצב נוספת, שבה תאושר ההחלטה סופית, בהתאם למצב התחלואה וההתקדמות בהעברת הסמכויות. מערכת הביטחון, צה"ל ופיקוד העורף, ימשיכו במדיניות סיוע מרחיבה, והיענות לסוגיות שיידרשו על ידי מערכת הבריאות.

פיקוד העורף סייע בשנה האחרונה במאבק בנגיף הקורונה ופעל במרחב האזרחי על מנת למגר את התפשטות המגפה. כחלק מהסיוע הוקמה מפקדת 'אלון' שפעלה לשיפור אפקטיביות מערך החקירות האפידמיולוגיות, העלתה את כמות דגימות ובדיקות הקורונה, הקימה מלונות בידוד והחלמה ומנעה להערכת צה"ל כ-25% מתחלואת הקורונה בזמן שתפקדה.

כמו כן, מחוזות פיקוד העורף סייעו במרחב האזרח במגוון רחב של פעולות, ביניהן סיוע בבתי חולים, שיתוף פעולה עם מאות רשויות, חלוקת מזון עוד.

שר הביטחון גנץ: "מערכת הביטחון הצילה את חייהם של אלפי אנשים בשנה האחרונה במסגרת המאבק בקורונה, ועמדה על כלל יכולותיה לצד משרד הבריאות וכלל משרדי הממשלה. כניסת צה"ל ופיקוד העורף הביאה לשינוי במערכה מול הקורונה- תוך הקמת מרכז החקירות האפידימיולוגיות החדשני בעולם, הכפלה פי 10 של היקפי הבדיקות, ויצירת שיתופי פעולה עם הרשויות המקומיות. הידע שנצבר ישמש את מדינת ישראל והעולם עשורים קדימה בהתמודדות עם פנדמיה ומצבי חירום בעורף. אני מצדיע לאנשי המילואים, חיילי ומפקדי צה"ל ופיקוד העורף, ועובדי מערכת הביטחון שלקחו חלק בעבודה המאומצת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]