המחווה המרגשת של יהודי בריה"מ: 10,521 שעות לימוד תורה לע"נ ההרוגים במבצע - 0404
המחווה המרגשת של יהודי בריה

המחווה המרגשת של יהודי בריה"מ: 10,521 שעות לימוד תורה לע"נ ההרוגים במבצע

מבצע "שומר חומות" לא זיעזע רק את שגרת יומם של היהודים בישראל אלא גם את של יהודי התפוצות. בכל העולם עקבו היהודים בדאגה אחר המתרחש בישראל כשהם מתפללים שאחיהם היהודים יפגעו מטילים או בידי פורעים ערבים.

על רקע הרצון לתמוך ביהודים בישראל בזמן המצבע, אלפי יהודים מ-15 המדינות שהרכיבו את ברית המועצות בעבר קיבלו על עצמם הוספה בלימוד תורה, תחילה להצלחת צה"ל במבצע, ועם סיומו – לעילוי נשמת ההרוגים הי"ד.

מדובר ב-4,011 יהודים המשתתפים מידי ערב בפעילות תורנית במסגרת 'כולל תורה' הפועל ב-122 ערים ברחבי ברית המועצות. התלמידים המתכנסים מידי ערב ללמוד תורה, ראו בדאגה את הקורה בישראל והחליטו להירתם.

במסגרת מבצע שהחל בכולל בעיר דנייפרופטרובסק נקראו חברי הכולל לקבל על עצמם שעה אחת של לימוד תורה בחודש הקרוב עם יהודים בקרבתם, והיוזמה שצברה תאוצה הגיעה לכדי 10,521 שעות לימוד שקיבלו יהודים אלו על עצמם.

מנכ"ל הכולל, הרב משה וובר: "צריך להבין שמדובר ביהודים שרובם עם רקע כלכלי קשה. הם רצו לעזור לעם בישראל אבל לא יכלו לתרום מכספם לצה"ל או לארגוני עזרה רפואית וחברתית ולכן החליטו לתרום מזמנם. המבצע החל ביום חמישי שעבר, 12 שעות לפני הפסקת האש – כצעד של תמיכה ועזרה לטובת חיילי צה"ל ועם ישראל ועם סיום המבצע החלטנו להקדישו לע"נ ההרוגים במבצע הזה".

יורי ולסטיקין מהעיר רוטוויל שבגרמניה, שגם בה פועל הכולל בשל הריכוז הגדול של יהודים מבריה"מ, הצטרף אף הוא ליוזמה, לדבריו: "הלב יצא לאחיי היהודים בישראל והחלטתי שאני רוצה לעשות משהו ממשי לטובתם. כשראיתי את המבצע הזה החלטתי להצטרף אליו. הרגשתי שאני עושה את הדבר הנכון".

דינה מקושטובה, מהעיר צ'רניגוב שבאוקראינה, הצטרפה למבצע וסיפרה: "כשראיתי את הילד שנהרג בשדרות פשוט ידעתי שאי אפשר להשאר אדישים. המצב הכלכלי באוקראינה גרוע מאוד ולכן לא יכולתי לתת צדקה לעילוי נשמתו ואני שמחה ש'כולל תורה' נתנו לנו את הזכות לעשות משהו עבור האחים היהודים שלנו שנרצחו רק כי הם יהודים". (בתמונה: תלמידי הכולל בעיר צ'רניגוב שבאוקראינה)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]