מבצע שומרי החומות | סיכום חדשות החג - 0404
צילום: דובר צה''ל

מבצע שומרי החומות | סיכום חדשות החג

בבית החולים אסף הרופא נקבע מותו של יגאל יהושע בן ה-56, שנפצע אנושות ביום שני שעבר, לאחר שנפגע בראשו בלינץ' שביצעו בו מפגעים ערבים בלוד. מבית החולים נמסר כי צוות המחלקה לטיפול נמרץ כללי בראשות ד"ר אדי אילגיאייב, עשה את כל שלאל ידו על מנת להציל את חייו, אך בשעות הבוקר נאלצנו לקבוע את מותו. משפחתו של יגאל הי"ד, הסכימה לתרום את איבריו. 

אזעקות צבע אדום נשמעו לאורך כל שעות החג באזורים רבים בארצנו, מחבלי חמאס בעזה שיגרו כ-200 רקטות, בין היתר לקריית מלאכי, באר שבע, אשדוד, שדרות, נתיבות וכו'. כ-25 שיגורים נפלו בשטח הרצועה. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו העניקו טיפול רפואי ל-3 פצועים במצב קל שנפגעו משברי זכוכיות ו-5 נפגעי חרדה מפגיעה ישירה באשדוד. 

דוברות כב"ה

פגיעת רקטה אותרה גם בכביש 34 באזור צומת יכיני, ואחד היישובים באשכול זוהתה פגיעה ישירה בלול באחד מיישובי המועצה. שריפה פרצה במקום וכוחות כיבוי הוזעקו למרחב. נזק כבד נגרם. נפילה נוספת אותרה בתוך היישוב אך לא גרמה לנזק ולא היו נפגעים בגוף. 

מתחילת מבצע שומר החומות טופלו 311 נפגעים ע"י כוחות ההצלה ברחבי הארץ, מתוכם 8 נהרגו מפגיעה ישירה, הדף ורסיסים ו-2 שנפצעו אנושות בדרך למרחב מוגן ונפטרו מפציעהן. 106 פצועים מרסיסים, הדף ושברי זכוכיות, בהם 6 קשה, 11 בינוני ו-89 קל טופלו במהלך ברחבי הארץ. 195 פצועים נחבלו בדרכם למרחב מוגן, בהם 1 במצב קשה, 5 בינוני ו-189 קל. בנוסף 221 נפגעי חרדה טופלו ע"י צוותי מד"א וחלקם אף נזקקו לפינוי להמשך טיפול.

כוחותינו נכנסו ליום ה-8 למבצע שומר החומות והתמקדו בעיקר בתקיפת 10 משפחות שחולקו ל-3 קבוצות – בכירים, תשתית ואמל״ח. צה"ל ושב"כ הודיעו כי באמצעות תקיפת אווירית של מטוסי קרב, חוסל המחבל חסאם אבו הרביד, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד בעזה. "אבו הרביד מפקד בארגון למעלה מ-15 שנים ואחראי על מספר פיגועי נ"ט, בנוסף, הוביל באופן עקבי שיגורי רקטות לעבר מדינת ישראל בעת סבבי לחימה, כמו גם ירי לעבר כוחות צה"ל". (בסרטון תיעוד החיסול)

בצה"ל העריכו כי מתחילת המבצע הושמדו כ-100 קילומטרים של מנהרות חמאס. כמו כן דובר צה"ל התיר לפרסום כי בתקיפה משולבת מהים ומהאוויר סוכל פיגוע ימי עם כלי צולל לא מאויש של חמאס.  

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שוחח בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שחזרה על התמיכה הבלתי מסויגת בזכותה של ישראל להגן על עצמה. כמו כן, הודה רה״מ לקנצלרית על פעולת ממשלתה כנגד גורמים אנטישמיים בגרמניה. ראש הממשלה הדגיש כי חמאס עושה פשע מלחמה כפול כשהוא יורה טילים מתוך אוכלוסייה אזרחית ומשתמש באזרחים בעזה כמגן אנושי.

נתניהו מקיים הערב התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ״ל, ראש המל״ל, ראש השב״כ, ראש המוסד והצמרת הביטחונית.

אמש (ראשון), שוחח נתניהו עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה והודה לו על תמיכת מדינתו בזכותה של ישראל להגנה עצמית נוכח ירי ארגוני הטרור על ערי ישראל. ראש הממשלה ציין כי ישראל תמשיך להכות בחמאס ובג'יהאד כדי להשיב את השקט והביטחון לאזרחי ישראל, תוך הימנעות מירבית מפגיעה בבלתי מעורבים.

בערב בחג, כוחותינו זיהו רכב חשוד בחווארה בשומרון. הלוחמים פרסו מחסום במרחב, הרכב האיץ לעברם, התנגש ברכב הסיור הצבאי שהיה בנקודה ולאחריו נעצר. הלוחמים פתחו בנוהל מעצר שכלל ירי לאוויר ועצרו את המחבל שהועבר להמשך חקירת כוחות הביטחון. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו. 

מחבלים פתחו בירי לעבר רכב אזרחי בצומת בני נעים שבמרחב החטיבה המרחבית יהודה. לא היו נפגעים בקרב אחינו. כוחותינו פתחו במרדף אחר המחבלים, תגברו כוחות וחסמו צירים במרחב. 

אסון בערב החג: טריבונה קרסה בבית כנסת בבנייה בגבעת זאב בעת ששהו מאות בני אדם במקום. שני בני אדם נהרגו בהם, גבר כבן 40 וילד כבן 12. כוחות ההצלה טפלו בנוסף, בכ-184 פצועים, בהם קשה בינוני וקל – כולם פונו לבתי חולים ושירותי הדם של מד"א סיפקו 237 מנות ומרכיבי דם לבתי החולים בירושלים לצורף טיפול בפצועים. חקירת האירוע הוטלה על יחידת ההונאה של מחוז תל אביב שהחלה באיסוף החומרים. 

דוברות מד"א

פראמדיק מד"א אבי שיף שהגיע מהראשונים לזירה סיפר: "במקום הייתה המולה גדולה, מתפללים שהיו במקום סימנו לי להיכנס לתוך המבנה כשהם פצועים וצועקים לעזרה. עשרות פצועים בדרגות פציעה שונות שכבו אחד על השני בחלקה האחורי של הטריבונה שקרסה כשהם לכודים מתחת להריסות ולשברי המתכת. תוך כדי הבדיקות הראשוניות והמיון הרפואי חילצנו את הפצועים בעזרת אלונוקות ופלטות של שולחנות החוצה מהמבנה אל האמבולנסים הרבים והניידות טיפול נמרץ ופינו אותם לשלושת בתי החולים בירושלים, לבי"ח שיבא בתל השומר ולבי"ח שמיר אסף-הרופא". 

לוחמי האש עבדו סביב השעון ונלחמו בשריפות והצתות ברחבי הארץ ובמחוז יו"ש בפרט – הלוחמים פעלו ב-97 אירועים, מתוכם 32 אירועי שריפה בעקבות פעילות חבלנית עויינת. 

בסמוך ליישוב גבעות פעלו לוחמי האש לכיבוי שריפה שהוצתה באמצעות צמיג בוער ובזכות פעולות כיבוי מאומצות ונחושות בתנאי שטח קשים הצליחו לוחמי האש לבלום את השריפה בטרם הגיע ליישוב. אל עבר אחד מצוותי הכיבוי שיצא מתחנת בית"ר עילית לסייע באירוע זה נזרק בקבוק תבערה בכביש 375. 

בסמוך ליישוב מבוא חורון הוצתו אמש שלוש שריפות, באחת מהן היה צורך בהזנקת מטוסי כיבוי מטייסת אלעד עקב תנאי השטח הקשים. עוד ניתן לציין כי במספר מקרים נקלעו לוחמי האש להפרות סדר ברחבי המחוז, למרות זאת "לוחמי האש ימשיכו לפעול במשימתם והיא: הצלת חיים נפש ורכוש" – כך נמסר מהלוחמים. 

לוחמי האש ממחוז דרום פעלו ביממה האחרונה בכ-115 אירועים כאשר מתוכם 22 אירועים של נפילות טילים ושריפות, פגיעות ישירות וסיוע בפינוי פצועים. כוחות הכבאות מתוגברים בכוחות נוספים של כבאים כתומים של פיקוד העורף וצוותי קורס לוחמי אש אשר מסייעים לכוחות בדרום בכדי להעניק מענה מהיר ומקצועי לטובת אזרחי הדרום. לוחמי האש ממשיכים בפעילות גם תחת אש בנחישות ובמהירות בזמן שיש מתחים כבדים, אזעקות, נפילות בכדי לתת מענה בהצלת נפש ורכוש. 

לוחמי האש ממחוז ירושלים התמודדו עם גל הצתות וזריקת בקבוקי תבערה במוקדי החיכוך ובמרחבי קו התפר. בעקבות מקרי שריפה וניסיונות הצתה רבים במעלה החמישה, עופרית, תרקומיא, מבוא חורון ועוד מספר מוקדים, הועמדו צוותי כיבוי בכוננות בקרבת מקום על מנת לתת מענה מהיר במקרה הצורך. 4 אירועי הצתה במסגרת הפרות סדר אירעו בשכונות מזרח ירושלים (סילוואן, א-טור, הר הזיתים ודרך שכם), 3 אירועים בשכונות דרום העיר (יער השלום, רחוב נעמי ואום טובא), 6 אירועים בבית חנינא שועפט ו-4 אירועים אירעו בגזרת בית שמש, בעיקר בשטחים פתוחים ומיוערים.

בין התופעות להן נחשפים לוחמי האש קיימת גם הפעולה הנלוזה של "אירועי משיכה". אירועים בהם נקראים לוחמי האש לקריאת שווא ואז תוקפים את רכב הכיבוי פורעים ערבים באבנים וזיקוקים. טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים מסר: "אנו מודעים היטב לאיומים הקיימים בשטח ופרסנו את הכוחות בהתאם. צוותים רבים עומדים בנקודות הזנק קרוב למוקדי החיכוך, בשכונות ויישובי קו התפר על מנת לקצר עד כמה שניתן את זמן התגובה".

כב"ה ירושלים

לוחמי האש מתחנת חיפה פעלו בשריפת קוצים שפרצה בבית קברות ברחוב העצמאות בעיר. 

התפרעויות ערבים בארצנו: המשטרה והשב"כ עצרו ערבי תושב יפו בחשד להשלכת בקבוק תבערה אל בית בעיר, שהתלקח ופצע תושב המקום כבן 12. החשוד הועבר לחקירת שב"כ. 

במהלך הלילה לוחמי מג"ב עצרו בלוד 7 ערבים שהתפרעו בימים האחרונים, ביניהם נעצר, בעזרת אמצעים מודיעיניים וטכנולוגים, חשוד שאחז בנשק באחת מההתפרעויות. 

סמוך לבית חנינא נזרק בקבוק תבערה שפגע במשאית, גרם לדליקה וכובה ע"י התושבים. בפעילות יחידה מיוחדת של משמר הגבול, נעצר חשוד בגין השלכתו. 

במקרה נוסף, בשכונת א-טור, במהלך פעילות חכמה בשיתוף לוחמי יחידה מיוחד של משמר הגבול, נעצר חשוד בגין השלכת חפץ לעבר ניידת משטרה. החשוד הועבר לחקירה במשטרה. 

בשכונת שיח ג'ראח נעצר חשוד על ידי המשטרה לאחר שתקף אדם שחלף במקום והוא הועבר לחקירה במשטרה. 

המשטרה עצרה 6 תושבי ג'סר א-זרקא ופורדיס בחשד ליידוי אבנים וירי זיקוקים לעבר שוטרים.

בהתפרעויות באזור ערערה נעצר תושב ואדי ערה בחשד ליידוי אבנים לעבר השוטרים. במקום הושלכו גם בקבוקי תבערה ונורו זיקוקין. 

המשטרה בשיתוף השב"כ עצרו מפגע מזלפה בחשד לביצוע ירי לפני מספר ימים לעבר אזרח בסמוך לצומת מגידו. 

בכל חלקי הארץ התקהלו אלפי מתפרעים, השליכו בקבוקי תבערה, אבנים וירו זיקוקין. 

את סיכום חדשות השבת ערכה נועה מגיד.  

נתקלתם באירוע חשוב ואתם רוצים לדווח עליו? שלחו הודעה פרטית למספר הסלולרי של חדשות 0404: 054-3070000. (ניתן לשלוח אלינו הודעת וואטסאפ או הודעת סמס). מערכת חדשות 0404 אינה מפעילה קבוצת וואטסאפ. (נא לא לפנות בעניין קבוצת וואטסאפ).  

ניתן להוריד ללא כל עלות את אפליקציית חדשות 0404 מחנויות גוגל ואפל.  

מערכת חדשות 0404 מאחלת בשורות טובות לכל בית ישראל.   

אוהבים אתכם וסומכים עליכם כוחותינו היקרים, באוויר בים וביבשה. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]