עובדות על הגובה -שבע עובדות מעניינות על גובה - 0404
עובדות על הגובה -שבע עובדות מעניינות על גובה pixabay

עובדות על הגובה -שבע עובדות מעניינות על גובה

הגובה הוא מאפיין הנקבע על־ידי מספר גורמים והוא יכול להשפיע על חיינו במגוון דרכים גם כן. בכל מדינה בעולם ישנו גובה ממוצע שונה וישנן מדינות או אזורים המתאפיינים בממוצע גובה יוצא דופן. ישנם גם מצבים בריאותיים הגורמים לגובה חריג לכאן או לכאן כמו קומה נמוכה וגדילת יתר. הנה שבע עובדות מעניינות על גובה שאולי עדיין לא הכרתם.

 איפה חיים האנשים הכי גבוהים בעולם?

המדינה שבה תוכלו לפגוש באנשים הגבוהים ביותר היא הולנד. במדינה זו הגובה הממוצע לגבר הוא 1.83 ס"מ והגובה הממוצע לאישה הוא 1.72 ס"מ. רק כדי לסבר את האוזן, בישראל הגובה הממוצע לגבר הוא 1.76 ס"מ ואילו הגובה הממוצע לנשים הוא 1.61 ס"מ בלבד. יחד עם זאת, ישנם אנשים העולים על הממוצע בכל ארץ ומגיעים לגבהים מרשימים ביותר, לעיתים בשל תסמונת גדילת יתר. למשל, בטורקיה חי אדם שגובהו מתנשא ל- 2.52 ס"מ. בסין ישנה אישה שגובהה אינו נופל מכך בהרבה והוא עומד על 2.21 ס"מ. 

 מה הגובה הממוצע של האדם?

גובה ממוצע אינו כפוף רק לאזור של מדינה ספציפית. ישנו גם ממוצע גובה עולמי וניתן לומר בביטחון שהוא ממוצע למדי. עבור גבר הממוצע העולמי הוא 1.71 ס"מ ולאישה הממוצע העולמי הוא 1.59 ס"מ. כדאי לזכור כי מעבר לגנטיקה של כל אדם ואדם, ישנן גם השפעות חיצוניות על הגובה כמו לחץ, תזונה ואפילו תנאי מזג אוויר.

 איך משפיע הורמון הגדילה על הגובה?

הורמון הגדילה מגיע מיותרת המוח והוא אחראי על נתינת ההוראה לאיברים השונים בגוף להתחיל בפעולת הגדילה של הגוף. בחייו של כל אדם ישנן שלוש תקופות גדילה, כאשר הצמיחה המהירה ביותר מתרחשת מרגע הלידה ועד הרגע שבו התינוק מתחיל לעשות את צעדיו הראשונים. השלב השני מתרחש במהלך כל תקופת הילדות, אך כאן קצב הגדילה איטי יותר והשלב השלישי מתרחש בגיל ההתבגרות, עד שתהליך הגדילה מגיע לסופו.

ישנם גורמים העשויים להוביל להפרשה מעטה מדי של ההורמון וכך הגדילה נפגמת. ישנם גם גורמים העשויים להביא להפרשת יתר של הורמון הגדילה וכך להביא לגדילה מואצת ומופרזת.

כיצד מסייע הגובה במדידת מסת הגוף של האדם?

ישנו מדד הנקרא BMI או בשמו העברי, מסת גוף. מדד זה נועד לבצע הערכה האם משקלו של אדם מסוים הוא תקין. עבור המדידה הזו יש לקחת את משקלו הנוכחי של האדם ולחלקו בגובה. נוסחה זו מספקת ערך BMI אשר לפי טבלה ניתן לקבוע האם מדובר משקל תקין או לא. ישנה ביקורת מסוימת אודות דרך מדידה זו, שכן היא אינה מתייחסת לדרך שבה מתפזר השומן בגוף ומהו רוחב השלד של אותו אדם. ישנם נתונים נוספים המסייעים לקבוע האם אכן משקלו של האדם תקין.

הגובה שלכם יהיה שונה בשעות שונות של היום

נהוג לחשוב שרק המשקל נע במהלך היום בהתאם לכמות האוכל שאכלנו, כמות הנוזלים וכמות היציאות. האמת היא שגם הגובה משתנה במהלך שעות היום, כאשר תגלו כי בשעות הבוקר אתם גבוהים יותר מאשר בשעות הערב. ההבדל בין שתי המדידות יכול להגיע לסנטימטר שלם. הסיבה לשינוי בין המדידות היא התכווצות של הדיסקים הנמצאים בין חוליות עמוד השדרה.

בגיל ארבעים אנו מתחילים להתכווץ

אנשים מבוגרים יהיו בהכרח נמוכים יותר ממה שהיו כאשר היו צעירים. למעשה ההתנמכות יכולה להתחיל כבר בגיל ארבעים. מרגע תחילת ההתנמכות אנו מאבדים קצת יותר מסנטימטר בכל עשור. הסיבה להתנמכות הזו גם היא קשורה בדיסקים שבעמוד השדרה, אך כאן היא מתרחשת משום שהם מאבדים מים ומתכווצים. כמו כן, ישנה היחלשות של העצמות הגורמת להתנמכות גם כן.

קצב הגדילה של בנות גדול יותר מזה של בנים

עד תחילתו של גיל ההתבגרות בנים ובנות צומחים בקרב כמעט זהה. בתחילת גיל ההתבגרות חל שינוי והבנות חוות פרץ גדל משמעותי בעוד שהבנים לא. זו הסיבה שלא נדיר לראות בגילאי חטיבה צעירים שהבנות לרוב גבוהות יותר מאשר הבנים. יחד עם זאת, בגיל 14 בערך, מתי שהשלימו הבנות את מרבית צמיחתן, פרץ הגדילה של הבנים רק מתחיל

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]