מי כעמך ישראל - 0404
מי כעמך ישראל

מי כעמך ישראל

אני יוצא מהשבעה בבית משפחת אנגרלד, אשר איבדו את שני ילדהם באסון מירון, משה נתן נטע בן ה-14 ויהושוע אנגרלד בן ה-9. הלב שלי פשוט מפוצץ ברגשות מעורבים, העיניים מלאות דמעות, עצב, אבל הלב מוצף בשמחה.
 
כשמאור חברי ואני לבושים בג'ינס וטישרט נכנסו לביתם היינו די בולטים בנוף החרדי, חלק מהעיניים נשאו כלפינו ושני חרדים מקסימים קמו ישר ממושבם ונתנו לנו לשבת, ממש מול מנחם מנדל, האב שאיבד את שני בניו לפני ימים בודדים. האב קלט אותנו במבטו ובין רגע הפסיק את הדיבור ביידיש עם שאר המנחמים ופנה אליי ולמאור בעברית, קפאנו מגודל המעמד.
 
"אני שמח שבאתם" הוא אומר, העיניים שלו רטובות מדמעות אבל פניו מקרינים זיו, "מתי כבר היינו זוכים להיפגש אתם ואני?" מאור ואני מסתכלים אליו בעיניים נוצצות כאילו מלאך מדבר איתנו. "תדעו לכם שמה שקורה פה זה האמת, אתם ואני ביחד כאובים על האובדן הגדול מחזקים אחד את השני, לא משנה אם אתם חילוניים או חרדים… אנחנו יהודים".
 
כל קהל המנחמים בשקט מרטיט לב מקשיב למנחם מנדל מדבר אלינו.
 
"אני רוצה שתזמינו אותי לשמחות שלכם!" הוא אומר לנו, "ושאני אזמין אתכם לשמחות שלי!" הדמעות פשוט התפרצו מאליהן… כמה שניות של שקט, הוא מביט למטה וממלמל "מי כעמך ישראל…" לאחר התפילה ניגשנו אליו ולפני שהספקנו לומר דבר ניחומים הוא אומר לנו: "תודה שבאתם, חיזקתם אותי".
מאור ואני יוצאים מהבית מסתכלים אחד על השני ולא מצליחים לדבר, לא מעכלים את מה שקרה, בעודי כותב את השורות האלו אני עדיין לא מעכל.
המפגש הזה מייצג את האמת של העם שלנו, את אהבת החינם האינסופית שיש ביננו, את השותפות לכאב, את האמונה העצומה שממשיכה לאחד ביננו.
..
אסיים בתפילה ליושב במרומים לאהבת חינם ביננו ולבשורות טובות, שכל משפחות הנספים יזכו לנחת אמיתי ושאני אזכה להיות מוזמן לשמחות של מנחם מנדל המדהים.
 
(כתב: יקיר אסרף)
 
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]